Basson hankinta

Muu muu papa

Nyt tarvitsen kipeästi toisten basistien apua! Itse olen vielä melko aloittelija, vaikka olen kuitenkin treenannut aika paljon jollain Harley Bentonilla ja Yamahan RBX170BL-bassolla, ja nyt olisin hankkimassa uutta. Onko "Jack and Danny JB Vintage 1975 Natural"-basso hyvä, eli jotenkin sellainen, etteivät kielet rätise nauhoihin kiinni (niinkuin nykyinen HB-bassoni usein tekee), ja on muutenkin edes jotenkin hyväsoundinen/soittoinen? Ei tarvitse olla kuitenkaan mikään priima, sellaiseen autotallibänditreeni-meininkiin sopiva, ja ehkä myös joillekkin pikkukeikoille. Kiitos, basisti-tovereille, jos autatte minua!

3

223

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Muusi kko

      Se voi olla basson säädöistä kiinni, jos kielet särisevät nauhoihin. Kannattaa tarkostaa kaulan suoruus ja kielten korkeus, tai tarkistuttaa sellaisella joka ymmärtää asian päälle

    • Muu muu papa

      Nyt kun tulin tarkistaneeksi, huomasin, että kaula ei olekkaan ihan suora. Mutta anyway, en muutenkaan jaksa sitä HB:ta enää. Jos joku tietää olisiko tuo J&D-basso edes tuon Yamahan veroinen, niin kertokaa, sillä pidän tuon J&D:n ulkonäöstä, ja tuo Yamaha on tarpeeksi hyvä minulle. Minulla ei itselläni vain ole sitä Yamahaa, vaan olen käyttänyt sitä tunneilla.

    • Muu muu papa

      Niin voisiko joku bassoista enemmän tietävä kertoa onko tuo Jack & Danny edes tuon Yamahan veroinen, kun minun pitäisi se basso jo kohta hankkia? : )

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      249
      2849
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      3
      1594
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      2
      1275
    4. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      101
      1164
    5. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      123
      1151
    6. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      1015
    7. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      1012
    8. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      66
      984
    9. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      927
    10. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      132
      868
    Aihe