Olympiajoukkueen tiedottaja Mika Noronen sanoi: "Niitä vahditaan kuin kettu jäärää", (HS 21.2.) Tarkoitti viinaksia olympiakylässä. Jäärähän on pieni hyönteinen, joka ei kuulu ketun ruokavzlioon ollenkaan, joten mitä tämä ilmeisesti urheiluslangiin kuuluva termi tarkoittaa tässä yhteydessä
En löytänyt mistään KVG-tyyppisestä etsimestäni huolimatta vastausta, joten, somebody help me.
Ja toinen kysymys: jääkiekossa aina haastattelussa pelaajat sanovat jotain tyyliin että "kaveri oli tänään parempi" tai "kaveri vaan teki nyt enemmän maaleja". Ymmärtääkseni tässä aina viitataana vastustajajoukkueeseen.
Toisaalta YLE:n selostajat sanovat esim. Suomen maalivahdin tehdessä loistotorjunnan, että "kaveri pelasti taas Suomen tästäkin alivoimatilanteesta" jne, yms.
Eli onko kaikki siellä kaukalossa toistensa kavereita? Ja jos on, miksi ne sitten tappelee ja riitelee ja yrittää viedä kaverinlta kiekon lavasta?
Itse en ainakaan haluaisi moisia kavereita, jotka luistellessani muiden kavereiden kanssa kaataisivat minut ja veisivät kiekon, jota tosissani yritän kuljettaa. Paskoja kavereita.
Hyvä, että Suomi hävisi Ruotsille, siellä vänner tarkoittaa oikeasti jotain. Vai sanoivatko suomalaiset sodassakin että siellä taas tapettiin kavereita ja sitten kaverit tappoivat meitä ja lopulta hävittiin. Näinhän se menee jääkiekossakin.
PS: Lopulta hävitään. Kuen tänään.
Mikä on Jäärä? Kuka on kaveri?
Au Rinkikuningas
1
99
Vastaukset
- 9+14
Minä taas ihmettelen aina ja joka kerta jääkiekkoilijoita haastatellessa on vastaukset samoja. "Pelataan omaa peliä ja ei lähdetä vastustajan hötkyilyyn mukaan"
Jumalavita omaa peliähän lähetään joka peliin pelaamaan. Joukkoeen petturihan se sellainen olis joka alkais naapurin peliä pelaamaan eli olisi susi lammasten vaatteissa. ...ttu mitä idiootti kommentteja! Vois joskus jo vaihtaa sen saman levyn noiden jääkiekkoilijoiden suusta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1462785Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3632012- 401747
Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii351658Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua281370Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941213- 541173
Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul328945Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles110938Annan meille mahdollisuuden
Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil53782