kipeenä salille

hhkhg

Minulla on vähän yskää joten voiko mennä salille ?

11

4332

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 18+20

      Älä mee sairastuttaan muita

    • tero!!!

      Ei missään nimessä! Ainakaan itse en menisi... Pidä pari päivää vapaata että paranet. Sydänlihas tulehduksen kanssa ei ole leikkimistä. Itse en flunssaisena kävis edes lenkillä. Vaarallista tehdä raskasta treeniä jos et ole terve. Vaara tulla sydänlihas tulehdus rytmäreitä jne

      • hhkhg

        Kiitos vastauksista. Olen aloittanur treenaamisen vasta vähän aikaa sitten enkä tiennyt että pienikin yskä voi olla vaarallista


      • tattimatti
        hhkhg kirjoitti:

        Kiitos vastauksista. Olen aloittanur treenaamisen vasta vähän aikaa sitten enkä tiennyt että pienikin yskä voi olla vaarallista

        Ei ole pieni yskä vaarallista urheillessa ja yskästä ei tule sydänlihastulehdusta. Kuumeisena urheilu ja itsensä rasittaminen taas on vaarallista ja siitä voi sydänlihastulehduksen saada.


      • poskiontelo
        tattimatti kirjoitti:

        Ei ole pieni yskä vaarallista urheillessa ja yskästä ei tule sydänlihastulehdusta. Kuumeisena urheilu ja itsensä rasittaminen taas on vaarallista ja siitä voi sydänlihastulehduksen saada.

        Omiin tuntemuksiin kannattaa luottaa, jos tuntuu hyvältä voi tehdä, mutta ei väkisin mitään sairastellessa. Painoja voi nostella flunssassakin ja ulkoilla ja liikkua kevyttä aerobista, mutta korkeasykkeistä tehorääkkiä pitää välttää. Jos on kuumetta, päässä huippaa tai laatta lentää, tyhmempikin tajuaa pysyä sängyssä ja hoitaa pakolliset toiminnot rauhallisesti. Treenata ei ole pakko, koskaan.


      • tattimatti
        poskiontelo kirjoitti:

        Omiin tuntemuksiin kannattaa luottaa, jos tuntuu hyvältä voi tehdä, mutta ei väkisin mitään sairastellessa. Painoja voi nostella flunssassakin ja ulkoilla ja liikkua kevyttä aerobista, mutta korkeasykkeistä tehorääkkiä pitää välttää. Jos on kuumetta, päässä huippaa tai laatta lentää, tyhmempikin tajuaa pysyä sängyssä ja hoitaa pakolliset toiminnot rauhallisesti. Treenata ei ole pakko, koskaan.

        Samaa mieltä. Aloittelija ei vain yleensä tiedä mikä on normaali olotila ja mikä taas epänormaali. Tämä tietoisuus tulee vain omien kokemuksien kautta vuosien myötä, ihan niin kuin ne kaikki muutkin tärkeät asiat. Tämä on vain se kaikista tärkein tiedettävä asia salilla, koska sillä voi jopa tappaa itsensä jos se huono tuuri sattuu kohdalle.

        Muutama perusasia: Kuumeisena ei urheilla!, kuumeisena itsensä rasittamisessa on vain huonoja puolia; keho taistelee jo sitä kuumeen aiheuttajaa vastaan joten ei kannata yrittää tuuriaan, varsinkin kun siitä ei ole mitään hyötyä. Silloin kun se kroppa on kuumeen aiheuttajasta paranemassa, ei se ala mitään lihaksia kasvattamaan. Se on keholle varmaan se viimeinen asia mitä tarvitsee tehdä juuri sillä hetkellä. Sairaana levätään ja terveenä liikutaan. Lihakset ei ole koskaan kasvaneet tai kuihtuneet kuukaudessa.

        Mutta edelleenkään se pieni yskä tai nuha ei estä treenaamasta täysipainoisesti. Silloin pitää tosiaan itse arvioida milloin se nokka vuotaa liikaa ja olo on liian sairas.


    • Äly hoi älä jätä!!!!

      Kuten joku muu jo sanoi:

      ÄLÄ SAATNA SOIKOON TULE MEITÄ MUITA TARTUTTAMAAN.

      Parane ensin.

    • Hjhjhjh

      Itse olin nuhanenänä 4 viikkoa ja vieläkin vähän nuhaa on. Eikä nuha mua estä treenaamasta (en treenaa yleisellä salilla) ellei sitten olo ole oikeasti flunssainen. Mutta treenit jäi kuukaudeksi väliin kun tuli kurkku ja nielu punaiseksi. 4 viikon jälkeen menin lääkäriin ja kurkussa ei ollut kummempaa tulehdusta. Mutta kysäisin varmuudeksi lääkäriltä, että joko voi treenata. Hän sanoi että kurkkukivun kanssa kannattaa olla varovainen koska se menee helpommin sydämeen, mutta koska itselläni nieluviljelyssä ei näkynyt kummempia, antoi lääkäri luvan treenata omien voimien mukaan. Ja käski lopettamaan jos olo tulee kipeämmäksi tai tuntuu että treeni rasittaa liikaa.

      Olen myös kuullut sanottavan, että kaikki kurkusta alaspäin olevat flunssan oireet estävät treenin.

    • Anna mennä.

      Kyllä flunssassa voi treenata. Pitää vain kuunnella kroppaansa. Jos tuntuu pahalta, sitten ei. Nuha ja normaali yskä eivät yleensä haittaa treeniä. Voi myös miettiä, pitääkö vetää täysrääkki vaiko käykö jokin kevyempi treeni.

      Jos flunssapöpöjä pelkää, voi miettiä kuinka paljon niille ja muille viruksille altistuu esim. ruokakaupassa ja muissa yleisissä tiloissa. Tartuttaja on kuntosaleillakin yleensä vielä oireeton.

      Kuumessa ei tietenkään lähdetä rehkimään. Jos on pieni kuume ja pää täynnä räkää, kevyt puolen tunnin kävely ulkona voi helpottaa oloa kummasti. Lähtee lima liikkeelle, päänsärky helpottaa ja saattaa kurkkukipukin lientyä.

      Hyväkuntoiset ovat hyväkuntoisempia myös sairaana.

    • Troubletrouble

      Joskus olen kuullut että kipeänä lenkki tekee hyvää, kunhan pitää sykkeen alle 100.

      Mulla syke on sen verran melkein pelkästään seisoessa. Ja käyn silti kyllä vähän lenkillä jos on vain nuhaa ja tällästä. Kuumeessa en mene. Mutta kuitenkaan. Kertaakaan vielä ei ole sydämeen tullut mitään tulehdusta.

      Tärkeintä on kuunnella omaa kroppaa.

    • En suosittele

      Pieni yskä tuskin haittaa, mutta ylipäätään kipeänä ei pitäisi salille lähteä. Siihen on useampikin syy:

      - Kipeänä kuntoileminen ei auta sinua kehittymään. Parempi antaa kehon levätä.
      - Esim. kuumeisena treenaaminen voi olla jopa vaarallista
      - Ei ole kohteliasta mennä salille pärskimään ja levittämään bakteereita laitteisiin. Kohta on koko salillinen ihmisiä kipeänä.

      Ei treenaaminen tosiaan ole niiiiiin tärkeää, ettei voisi odottaa että parantuu. Tyhmyyden huippu treenata väkisin kipeänä, kertoo jonkinlaisesta epäterveestä pakkomielteestä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko varattu minulle?

      Mieheltä kysyn.
      Ikävä
      247
      10802
    2. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      127
      6923
    3. Mitä Ajattelit Kun Näit Kaivattusi

      Ensimmäistä Kertaa?
      Ikävä
      95
      5583
    4. Vanhempi mies

      Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa
      Ikävä
      32
      4870
    5. Noloa että kaipasin sinua

      Toivottavasti et tunnistanut itseäsi. Ikävissään sitä on aika typerä.
      Ikävä
      40
      4134
    6. Minne sä aina välillä joudut

      Kun pitää hakemalla hakea sut sieltä ja sitten oot hetken aikaa esillä kunnes taas menet piiloon, en ymmärrä 🤔❤️ Oot ta
      Ikävä
      30
      3649
    7. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      61
      3454
    8. On niin vaikea olla lähelläsi

      En saa ottaa kädestäsi kiinni, en saa halata. En saa silittää hiuksiasi. Enkä saa sinua koskaan omakseni. ☔ Miehelle na
      Ikävä
      32
      3382
    9. Nyt peukut pystyyn

      Nyt kaikki peukut pystyyn, siirtopersu on aikeissa muuttaa Kannuksesta pois. Facebookissa haukkui tänään Kannuksen peru
      Kannus
      20
      2829
    10. Pehmeää laskua

      Sinulle. Muutaman kilsan päästä. Mieheltä, joka salaa välittää.
      Ikävä
      56
      2617
    Aihe