jenkkakahvat pois?

epätoivoinen

Moi! Oon 15 vuotias tyttö painan 54kiloo ja pituutta löytyy n. 175cm! Harrastuksen kautta treenejä on 3-4 kertaa viikossa viikonloppuisin 0-2 peliä:) Sen lisäksi käyn 2-3 kertaa viikossa salilla treenaamassa, mutta silti tuntuu että vatsanalue on jymähtänyt samaan!:( Vatsalihakset tuntuvat kyllä kovilta, mutta jenkkakahvat pysyvät siinä vyötäröllä edelleen. Oon aina ollu se laiha tyttö, joten ei ole liikalihavuudesta kyse. Voiko kylkirutistukset leventää keskivartaloa ja ns. kiinteyttää jenkkakahvoja, jolloin ne pysyvät saman kokoisina mutta kovempina? Syön terveellisesti, en syö herkkuja. Auttakaa!

3

167

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Amatööri

      Kun katsoo sinun mittasuhteitasi, niin ohjeeni on tämä.

      Treenaa monipuolisesti, syö terveellisesti ja ole itsellesi armollinen.

      Nauti siitä, että olet huippukunnossa ja näytät jokaisen ulkopuolisen silmään todella hyvälle.

      "Jenkkakahvasi" katoavat itsestään muutamassa vuodessa kunhan seuraat ohjeitani!
      :-)

      • epätöivoinen

        Eniten mua tässä ärsyttää se, että annan itseni ahdistua peilikuvasta, joka ei tosiaankaan ole mitenkään liikalihava. Yksi tutuistani on parantumassa anoreksiasta ja pelkään, et en osaa hallita mieltäni ja sairastun siihen itsekin. Saatan helposti mennä nälkäisenä nukkumaan ja urheilusta on tullut pakkomielle. Ahistaa, kun ite tajuun kumminkin, mitä teen, mutta kauneusihanteet vievät voiton..


    • spaceri

      Jospa kokeilisit joogaa. Siinä voisi saada vähän etäisyyttä omiin ajatuksiin. Mielikuvat omasta kehosta voisivat muuttua myönteisimmiksi.
      Suosittelen ashtangajoogan alkeita, koska olet noin urheilullinen. Siinä riittää myös fyysistä haastetta, joten voit luopua jostain nykyisistä liikuntaharrastuksistasi, etenkin niistä joiden harrastaminen on muuttunut pakonomaiseksi. Ota ainakin vähän lomaa niistä harrastuksista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen VigeIius noIasi taas itsensä

      Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k
      Maailman menoa
      38
      2386
    2. Persut ei kestä heidän johtajistaan tehtyä huumoria

      Laajalti tiedostettu tosiasia on, että autoritaariset johtajat ja erinäiset diktaattorit eivät kestä heidän kustannuksel
      Maailman menoa
      48
      2010
    3. Kuka omistaa entisen Veljeskodin?

      Kenellä on varaa pitää hiljattain remontoitua rakennusta tyhjillään? Tehdäänkö siitä Suomen kallein kirpputori vai mikä
      Ähtäri
      9
      1946
    4. Vasemmistoliitto peruisi sosiaaliturvan heikennykset

      He palauttaisivat työttömyysturvan ja asumstuen suojaosat, eli saisi jälleen tienata 300 euroa kuukaudessa ilman tukien
      Maailman menoa
      42
      1671
    5. Jos voisit kysyä

      Kaivatultasi vielä yhden kysymyksen, mikä se olisi? Aloitan: Mitä sinä halusit minusta?
      Ikävä
      136
      1391
    6. Oli kiva nähdä sut

      vaikkakin kaukaa ja nopeasti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan missä mennään, joten anteeksi jos pilasin päiväsi, ei ollut mi
      Suhteet
      22
      991
    7. Välillä kyllä naurattaakin tämä kahden aikuisen meininki

      Se nyt on aivan selvä asia että kumpikin on päälakeensa myöten rakastunut, ja sinä se olet koko ajan ollutkin. 😘
      Ikävä
      62
      883
    8. Lamppu syttyi

      Tiedätkö mitä mies, olen aivan yhtä rakastunut suhun. Kyllä. Koita jaksaa eiköhän me kohta nähdä ❤️
      Ikävä
      67
      876
    9. Talk Show isäntä Jimmy Kimmel sai kenkää

      Vasurina heitti sopimatonta läppää murhatusta Charlie Kirkistä tai oikeammin murhaajan poliittisesta taustasta ja kuinka
      Maailman menoa
      118
      861
    10. Jos voisit palata yhteen risteykseen

      ..mikä se elämässäsi olisi?
      Ikävä
      67
      856
    Aihe