jenkkakahvat pois?

epätoivoinen

Moi! Oon 15 vuotias tyttö painan 54kiloo ja pituutta löytyy n. 175cm! Harrastuksen kautta treenejä on 3-4 kertaa viikossa viikonloppuisin 0-2 peliä:) Sen lisäksi käyn 2-3 kertaa viikossa salilla treenaamassa, mutta silti tuntuu että vatsanalue on jymähtänyt samaan!:( Vatsalihakset tuntuvat kyllä kovilta, mutta jenkkakahvat pysyvät siinä vyötäröllä edelleen. Oon aina ollu se laiha tyttö, joten ei ole liikalihavuudesta kyse. Voiko kylkirutistukset leventää keskivartaloa ja ns. kiinteyttää jenkkakahvoja, jolloin ne pysyvät saman kokoisina mutta kovempina? Syön terveellisesti, en syö herkkuja. Auttakaa!

3

190

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Amatööri

      Kun katsoo sinun mittasuhteitasi, niin ohjeeni on tämä.

      Treenaa monipuolisesti, syö terveellisesti ja ole itsellesi armollinen.

      Nauti siitä, että olet huippukunnossa ja näytät jokaisen ulkopuolisen silmään todella hyvälle.

      "Jenkkakahvasi" katoavat itsestään muutamassa vuodessa kunhan seuraat ohjeitani!
      :-)

      • epätöivoinen

        Eniten mua tässä ärsyttää se, että annan itseni ahdistua peilikuvasta, joka ei tosiaankaan ole mitenkään liikalihava. Yksi tutuistani on parantumassa anoreksiasta ja pelkään, et en osaa hallita mieltäni ja sairastun siihen itsekin. Saatan helposti mennä nälkäisenä nukkumaan ja urheilusta on tullut pakkomielle. Ahistaa, kun ite tajuun kumminkin, mitä teen, mutta kauneusihanteet vievät voiton..


    • spaceri

      Jospa kokeilisit joogaa. Siinä voisi saada vähän etäisyyttä omiin ajatuksiin. Mielikuvat omasta kehosta voisivat muuttua myönteisimmiksi.
      Suosittelen ashtangajoogan alkeita, koska olet noin urheilullinen. Siinä riittää myös fyysistä haastetta, joten voit luopua jostain nykyisistä liikuntaharrastuksistasi, etenkin niistä joiden harrastaminen on muuttunut pakonomaiseksi. Ota ainakin vähän lomaa niistä harrastuksista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      86
      7414
    2. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      222
      7275
    3. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      135
      5000
    4. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      115
      4647
    5. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      39
      4530
    6. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      82
      4236
    7. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      108
      4027
    8. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      158
      1667
    9. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      9
      1429
    10. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      220
      1276
    Aihe