Moi. Siis olen tyttö ja olen 2 kertaa sheivannut mun käsi ja jalka~karvani. Niin haluaisin tietää, että kun me naiset/tytöt ajamme karvojamme pois niin eikö ne kasva aina vaan paksummiksi, tuuheammiksi ja pidemmiksi? Itse ajan myös huulen yläpuolelta haituvia pois.
Eikö ne kasva pidemmiksi?
1
135
Vastaukset
- avuttomalle
No ei kasva. Ei karvojen leikkaaminen vaikuta mitenkään niiden kasvuun.
Karva kasvaa juuressa olevasta karvatupesta, eikä se tiedä että elotonta solukkoa oleva karva on päästä katkaistu ja kiihdytä kasvua. Kuvitelma kiihtyneestä kasvusta ja tuuheutumisesta tulee siitä, että tasapitkät karvat ja hiukset saattavat tuntua tuuheammilta ja tummemmilta, kun niissä ei ole eripituisia kuluneita ja haalistuneita latvoja.
Jos kasvu kiihtyy ja karvat tummenevat, se johtuu muista tekijöistä (hormonit ym) kuin karvojen ajelusta. Useinhan menee niin, että kun karvojen kasvu voimistuu, niihin kiinnittää huomiota ja alkaa niitä ajella, ja sitten kohta virheellisesti kuvittelee että karvoituksen voimistuminen johtuikin ajelusta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?871714- 851222
- 1101113
- 67906
- 102874
Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56818- 47731
- 36722
Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis47671- 33653