Black holes are the source of growth, not the product of collaps

IkuistaRakkautta

"and still merger mania remains the preferred fantasy. Black holes are the source of growth, not the product of collapse. The egg comes first!"

http://phys.org/news/2014-01-dwarf-galaxies-clues-supermassive-black.html

Muutkin ovat oivaltaneet saman! Eivät galaksit syntyneet pikkuhiljaa hajallaan olleesta aineesta! ne syntyivät sisältä ulos päin.

"And still merger mania remains the preferred fantasy. Black holes are the source of growth, not the product of collapse. The egg comes first!
http://phys.org/n...022.html

http://phys.org/n...tly.html

http://phys.org/n...ars.html

http://phys.org/n...ays.html

And on and on....1 1 ..."

9

61

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • IkuistaRakkautta
      • IkuistaRakkautta

        ja näitähän löytyy ja työntyy koko ajan uusia esiin.

        Joten alkakaapa pikkuhiljaa valmistautua siihen että se teidän jumalanne eli vetävä voima / kaareutuva avaruus työnnetään syrjään ummehtumaan unohduksen roskakoriin!

        :D


      • tyhmää
        IkuistaRakkautta kirjoitti:

        ja näitähän löytyy ja työntyy koko ajan uusia esiin.

        Joten alkakaapa pikkuhiljaa valmistautua siihen että se teidän jumalanne eli vetävä voima / kaareutuva avaruus työnnetään syrjään ummehtumaan unohduksen roskakoriin!

        :D

        Näytä yksikin tiedeuutinen, jossa vetävien voimien olemassaoloa epäillään vähääkään. Tai vaihtoehtoisesti vedä reva korvillesi ja pakene vuorille.


    • >

      Etkö ymmärrä lukemaasi vai valehteletko tietoisesti? Eihän uutisessa noin sanottu vaan juuri päinvastoin.

      >

      Miten selität spiraaligalaksien sulautumisen elliptisiksi galakseiksi, galaksien väliset vuorovesi-ilmiöt ja chandrasekharin kitkan ilman vetävää voimaa? Aivan, et mitenkään.

      • IkuistaRakkautta

        Heh, mitä muuta kitka on kuin työntävää voimaa?

        :D


      • IkuistaRakkautta

        heh, mitä muuta vuorovesi-ilmiö on kuin tiheydenvaihtelua aluettain ikuisessa ja äärettömässä avaruudessa joka on ei yhtään mitään!

        Jos kysyt mikä saa aikaan tiheydenvaihtelua aluettain, niin vastaus on TIETYSTI, LIIKE!

        :D


      • IkuistaRakkautta kirjoitti:

        Heh, mitä muuta kitka on kuin työntävää voimaa?

        :D

        >

        Ethän sinä raukka ole perillä edes alkeista. Chandrasekharin kitkalla ei ole yhtään mitään tekemistä kitkan kanssa. Se on vain nimitys tähtitieteilijät yllättäneelle ilmiölle, jonka herra Chandrasekhar kuitenkin osoitti aiheutuvan vain ja ainoastaan gravitaatiosta. Kutsutaan toisinaan myös gravitaatiokitkaksi tai dynaamiseksi kitkaksi. Jos olisit opiskellut päivänkin tähtitiedettä tai lukenut jonkin tähtitieteen perusteoksen, tietäisit kyllä mistä on kyse.

        Varmaan yksi syy siihen, mikset näe räikeää ristiriitaa tonttuhiukkasfantasiasi ja fysiikan havaintojen välillä on se, ettet näytä ymmärtävän fysiikan perushavannoista enempää kuin sika hiukkaskiihdyttimestä. Tämän lisäksi et näytä ymmärtävän englantia. Linkittelet tänne tiedeuutisia, joissa on hömppäsi vastaisia havaintoja ja luulet niiden jotenkin tukevan hömppääsi.


      • kitka
        IkuistaRakkautta kirjoitti:

        Heh, mitä muuta kitka on kuin työntävää voimaa?

        :D

        Kitka sanan tavanomaisessa merkityksessä on esimerkki voimasta, joka ei oikeastaan ole sen enempää vetävä kuin työntäväkään. Se nimittäin vaikuttaa kappaleiden rajapinnan suunnassa, ei suoraan kohti kumpaakaan kappaletta tai siitä poispäin. Mutta Chandrasekharin "kitka" on aivan eri asia.


      • öiugoufyiytf
        IkuistaRakkautta kirjoitti:

        heh, mitä muuta vuorovesi-ilmiö on kuin tiheydenvaihtelua aluettain ikuisessa ja äärettömässä avaruudessa joka on ei yhtään mitään!

        Jos kysyt mikä saa aikaan tiheydenvaihtelua aluettain, niin vastaus on TIETYSTI, LIIKE!

        :D

        Vuorovesi-ilmiö on ihan muuta kuin tiheydenvaihtelua. Taas tuli sellainen perätorven törähdys Savoriselta, että alta pois.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      91
      5248
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      53
      4086
    3. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      25
      2209
    4. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      27
      1997
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1805
    6. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      15
      1454
    7. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      28
      1270
    8. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      20
      1056
    9. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      21
      1000
    10. T, miten mun pitäis toimia

      Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest
      Ikävä
      43
      991
    Aihe