Katselin eilen päivällä kun naapurin rouva vei mattojaan pihalle.Siinä levitti ne tamppaustelineelle.Eikö nyt mitään muuta kun aivan kamalia mattoja kotiinsa laittanut.Aivan kamalan värisiä.Ruskeita pitkiä raitamattoja,muovimattoja kaikissa synkissä väreissä.Eikö ihmisillä ole yhtään väliä minkälaisia mattoja tm. tekstiileitä kotiinsa kantavat.Tuntee jo sivusta katselevana häpeää kun naapurustossa "halpamattoja" ja pyykkituvan vaatekirjostakin näkee että ei osata pukeutua.Perus t-paitoja Olvi ja Karhu mainoksilla,pikeepaitoja,tennissukkia,kauhtuneita ja nukkaisia sloggeja (en ikinä laittaisi jalkaan niin rumia),verkkareita,tuulitakkeja jotka ovat aikansa eläneitä.
Miettikää ihmiset oikeasti mitä kotiin kannatte ja päällenne puette.Hävettää olla naapurinne.
Miettikää ihmiset oikeasti mitä kotiin kannatte ja päällenne puette.Hävettää olla naapurinne.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Joo, todella paha juttu!!
Voimia ja halauksia.
Kävimpä taas Nestorin kans hiihtolavulla kävelemässä. Olipa se virkistävää.
Ja arvatkaapa mitä? No ryökäsimme isot kasat ulosantiamme keskelle latua. Mihimpä muuallekaan. Sinne on pirun mukava paskoa kaikessa rauhassa luonnonhelemassa.
Eikä ollut mopopoikiakaan ajamassa päälle. Jos tulevat sinne, voitelen Nestorin paskaa naamalle.
Niin uusille lukijoille jäi mainitsematta että Nestori on minun uskollinen talonvahtini joka haukkuu ja liikkuu neljällä jalalla. On muuten tosi viisas koira.
Ei paskanna omalle pihalle. Se on naapurin piha tai hiihtolatu.
Eikä jää mopopoikien potkittavaksi ja yliajettavaksi.
Asiaa! Olen törmännyt tähän ilmiöön ja niin se vain on. Jos ei osaa pukeutua, ei kodinkaan sisustus onnistu. Ihan hirveässä kämpässä tässäkin joku aika sitten jouduin käymään. Joka ikkunassa erilaiset verhon rötkäkeet. Oli pitsiä ja kukkakuviota ja nipsuilla kurtattu laskoksille. Kamalaa! Ja entäpä ne matot tässä "tyylikodissa"?? Tunkkaisia teko-itämaisia kuvotuksia! Huh! Yleensäkin koko huusholli ihan hirveän synkkä! kaiken kruunasi taulut; vaihtokehyksissä kaikenlaisia maisemia ja pikkukrääsää naulattu seinään, jopa olohuoneessa! huonekalut tyyliä "kerran ostettu, ikinä ei vaihdeta". Erittäin epäviihtyisä murju. Vierailu oli nolo.
mmie romahan! apuva
Teen rikoilmoituksen. Puhut nekatiivisia juttuja naapurin matoista ja mie en tykkää sellasesta. En koskaan läy baarissa. Luen kotona raamattua.
hahhaha
Niin ja sitten on kamalia ne kaikki eri harmaan sävyt seinissä ja lattioissa ja tekstiileissä. Ja vielä kamalampia ovat ne violetit ja tummanpunaiset piristykset.
Samoin ovat kauheita ne vaatteet joita ihmiset pukevat päälleen. Mustaa, harmaata, valkoista. Ja hiuksissa punainen raita. Ja keinokuitua jotka nyppyyntyy heti.
Ihan kuin värit olis loppunu maailmasta.