Laskuvarjokurssille

laskuvarjo1

Hei! Olen 16-vuotias nuori mies Turusta. Haluan aloittaa tänä kesänä laskuvarjohyppäämisen. Onko laji kallis? Tandemhyppy ensin tuleeko halvemmaksi vai onko parempi hakea suoraan NOVA kurssille? Voidaanko NOVA kurssit videokuvata?

1

321

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Skyguy

      Riippuu siitä mitä haluat. Tandem on kertaluonteinen kokeilu ja helppo ja nopea intro lajiin. Lyhyt koulutus, hyppy, yleensä video käteen, rahat pois ja kotiin miettimään mitä tuli tehtyä. Voit kertoa hypänneesi laskuvarjolla, mutta et osaavasi hypätä laskuvarjolla.
      Nova-kurssi on tie lajin pariin pidemmäksi ajaksi. Ennen ensimmäistä hyppyä pidettävä kurssi on pituudeltaan moninkertainen tandem-hyppyä edeltävään perehdytykseen verrattuna. Syy on ilmeinen: ekasta hypystä alkaen selviytyminen on osaksi kiinni omista taidoistasi vaikka ne hyppymestarit mukana roikkuvatkin osan hyppyä. Siitä homma jatkuu oppilaskoulutusohjelman läpi kohti itsenäisen hyppääjän kelpoisuutta.
      Novahyppymestareilla on suurimmalla osalla kamerat mukana. Kivan videon saaminen on kuitenkin vain sivuseikka, ja sekin palvelee enemmänkin koulutustarkoitusta.

      Lajiin menee sen verran rahaa kun haluat. Jos hypit pari hassua hyppyä vuodessa (etkä halua edetä lajissa) niin ei siihen paljoa mene. Jos tosissasi innostut niin hyppyliput, omat varusteet, reissut ja muu vie kaiken liilenevän rahasi ja toiset vetävät velaksikin.

      ...niinkuin missä tahansa lajissa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      126
      7578
    2. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      93
      7224
    3. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      28
      7149
    4. Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta

      Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t
      Maailman menoa
      65
      6296
    5. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      6
      6190
    6. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      109
      5661
    7. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      46
      5448
    8. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      67
      5287
    9. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      47
      5180
    10. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      30
      4943
    Aihe