Olen 19-vuotias tyttö, jonka vanhemmat erosivat tänään. Tällä hetkellä tunnen vain syvää pettymystä ja katkeruutta äidin puolesta. Olen myös hyvin loukkaantunut, sillä isä sanoi äidille, ettei tiedä miksi meni joskus sekaantumaan häneen. Meistä lapsista hän sanoi, ettei välitä, vaikka halkaisimme päämme. Isä on aina sanonut helposti, mitä sylki suuhun tuo, ja ylikiltti äitini on usein niellyt hyvinkin monenlaisia loukkauksia. Kaiken kaikkiaan olen tullut siihen tulokseen, että koko avioliiton aikana isä on vain hyväksikäyttänyt äidin hyvyyttä ja tunteita.
Koko lyhyen elämäni ajan perheessäni on riidelty lähes päivittäin kaikista mahdollisista asioista. Joskus siitä, että joku "hoilottaa", (sisko laulaa somasti) tai, että isän mielestä minä, kaksoseni ja äitini olemme hulluja. Hän on aina pitänyt itseään paljon parempana kuin me kolme. Onhan hän toki hyvin korkeassa virassa yms. Jokatapauksessa hän on pitänyt perhettäni otteessaan koko ikäni. Toisinaan riitojen jälkeen asiat on lakaistu maton alle ja joskus isä on ostanut jotakin kallista hyvittääkseen meille. Toisaalta äiti on aina ollut niin kiltti, että isä ei ole ikinä saanut rajoja perheessämme. Hän on aina saanut sanoa mitä haluaa. Kenties aikuisiälläkin voi vielä tottua sellaiseen tapaan.
En kuitenkaan usko, että syy on yksin isässäni. Minä ja siskoni olemme myös olleet hyvin suuri rasite vanhemmilleni. Itse olen mm. sairastanut anoreksian ja siskoni on sairastanut imusolmukesyövän. Nämä ovat olleet todellisia koettelemuksia vanhemmillemme. Olisi naiivia syyttää itsejämme sairauksistamme, mutta silti koen, että olen osasyy eroon. Isä on usein myös antanut ymmärtää, että emme ole saavuttaneet hänen odotuksiaan. Minusta piti hänen kuvitelmissaan tulla vaikka mitä; tuomari, arkkitehti, kielenopettaja, jne. Nyt olen vain lukiolainen sairaslomalla masennuksen vuoksi. Ehkä hän vielä jonain päivänä saa unelmalapsensa.
Nyt asun epävirallisesti poikaystävälläni ja elämä on suuri kysymysmerkki. Siskoni on joskus yrittänyt tappaa itsensä, joten olen huolissani hänen puolestaan. Toisaalta olen huolissani myös äidistä. Olen myös toiveikas. Ehkä vihdoin hän voi elää paljon puhumaansa rauhallista ja leppoisaa arkea ilman ihmeellisiä kommervenkkejä.
Ihme kyllä en koe eron jälkeen varsinaista surua. Olen ehkä enimmäkseen pettynyt ja vihainen. Sen lisäksi sisälläni on tyhjää.
Vanhempien ero nuoren aikuisen silmin
9
589
Vastaukset
- 2kertaa jätetty
Voimia sinulle Sophija. Rankka tarina ja varmasti joudut tätä pitkälle elämässäsi käsittelemään. Vastauksia ja helpotusta on ajan mittaan kuitenkin luvassa, sen tiedän kokemuksesta. Oma eroni on myös tuore ja vahvistusta vaille. Olen 50-kymppinen mies, ja vaimoni jätti minut alkuvuodesta.
Kun kuvailit isäsi käytöstä, se toi mieleen vaimoni käytöksen minua ja lapsiamme kohtaan. Raivoaminen ja muun perheen terrorisointi oman tyytymättömyyden takia oli hänelle arkipäivää. Mikään ei riittänyt, asiat olivat aina pielessä, huonosti tehty tai muuten vain hänet oli jätetty liian vähälle huomiolle.
Pari vuotta sitten hän nimesi yhden läheiseni "narsistiksi", mistä loukkaannuin, ja menin vielä varmuuden vuoksi lukemaan narsisitin määritelmän netistä. Järkytyin: siinähän kuvailtiin vaimoni luonteenpiirteet!
Kirjoitusestasi ei käy kaikkea ilmi, mutta tämäkin kannattaa ehkä tarkistaa?
Ja oli miten oli: älä missään nimessä syyllistä itseäsi, sisartasi ja äitiäsi isäsi huonosta käytöksestä. Jokainen vastaa itse omasta käytöksestään.
Isälläsi ei ole oikeutta odottaa mitään siitä, mitä sinä teet omalla elämälläsi. Lapset ovat meillä lainassa.
Rohkeutta ja voimia tämän kuorman käsittelyyn. Älä anna sen seurata sinua taakkana koko elämää, kuten joillekin käy. Näihin olen oikeasti elämässäni törmännyt. Sitten surraan, että miksen käsitellyt tätä pois nuorempana? - Yhteistyötä
Siinä mielessä olet oikeilla jäljillä, että kyllä parisuhdetta rasittaa todella paljon lasten kautta sattuvat tapahtumat. Esim. murrosikäisten sekoilut päihteiden kanssa, kouluvaikeudet, sairaudet yms.
Vanhemmilla pitäisi löytyä yhteistyökykyä selvitä ongelmista sekä myös tukea toisiaan vaikeuksissa. Jos taitoa selviytymiseen ei löydy ja sopivasti sattuu kohdalle vaikeuksien kuuntelija ulkopuolelta niin soppa on valmis. - 2kertaa jätetty
"...lasten kautta sattuvat tapahtumat.."?
Lapset ovat tärkein asia parisuhteessa. Elämässä on paljon asioita jotka "rasittavat", mutta lasten ei todellakaan kuulu tuntea syyllisyyttä keskenkasvuisen vanhemman huonosta käytöksestä. Eikä vanhemmalla ole mitään oikeutta asettaa lapselle tulevaisuuden velvoitteita oman kunnianhimonsa takia, se on lapsen oma oikeus ja tehtävä. Vanhemman tehtävä on tukea lastaan.
Maailma on täynnä aikuisia, jotka turhaan kantavat syyllisyyden taakkaa vanhempiensa vaikeuksista, vaikeuksista joista vastuussa ovat vanhemmat, ja seurauksia kantavat lapset. - Sophija
Kiitos tuesta. Minua itseänikin on usein mietityttänyt isän narsismiin viittaavat käyttäytymismallit, mutta on hänellä hyvätkin hetkensä. Voimia sinullekin.
- enni*
Kuule Sophija. Se nyt vaan on niin, että vanhempiesi ero on loppu viimein oikein hyvä asia. Isäsi käytös on kaikin puolin tosia loukkaavaa, tökeröä ja huonoa, kaikkea muuta kuin empaattista. Sellaista ei pidä missään nimessä sietää, kestää ja suvaita. Sinun ja sisaresi sairaudet eivät ole teidän syynne eikä isäsi huono käytös tosiaankaan johdu sairauksistanne, vaan hänestä itsestään!
Yritä hoitaa itsesi kuntoon. Kai käyt terapiassa? Älä turhaan rasita nyt itseäsi kantamalla huolta toisista. Joo, tai tietenkin se on helpommin sanottu kuin tehty. Se mitä voit tehdä, on keksiä jotain hauskaa yhteistä tekemistä tai olemista sisaresi ja äitisi kanssa.
Lisäksi unohda isäsi toiveet sinun suhteesi. Alkakoon itse tuomariksi, kieltenopettajaksi, arkkitehdiksi, tai mitä tahansa. Sinä elät omaa elämääsi, et isäsi elämää. - hyvä olla ja elää
Sinun ei tarvii olla kummankaan vanhemman puolella, elä omaa elämää, ja ole yhteydessä kumpaankin vanhempaan.
Jos toinen vanhemmista mollaa toista sinulle, sano suoraan:en jaksa enää!
Itse koin tämän ja huomasin, etten voi omia lapsia rasittaa omalla parisuhteella, se ei ole heidän syy kun ero tuli, ja nyt näen hyvät puolet myös heidän isässään, kerron niistä kun tavataan.
Minulla menee nyt hyvin ja lapsillakin, jo kuitenkin meni aikaa kun muutos tuli käytökseeni.- Sophija
Kiitos teille. Käyn terapiassa Juu enkä uskoisi selviäväni ilman sitä. Olen myös tässä yrittänyt olla mahdollisimman paljon tekemisissä äitini ja siskoni kanssa; soitella kuulumisia yms. Nyt sairaslomalla ollessani olen myös yrittänyt unohtaa koulun ja opettajat, jotka piikittelevät suorituksista ja unohteluista, joille en voi mitään. Toisaalta eiväthän he mitenkään voi tietää millaista elämäni on ollut.
- isoapu
On tärkeintä,ettet jää pyörimään omaan pahoinvointiin yksin. Pidä yhteydet auki läheisiisi ja luottohenkilöihin,koska yksin ei kannata jäädä murehtimaan. Yksikin luotettava hyvä keskustelukaveri on iso apu.
- 28___
kovin samanlainen tarina täällä, vanhemmat erosivat kun olin 19v. nyt siitä on jo 9 vuotta ja olen jotenkin kauhean onnellinen että se tapahtui. isä asuu vaatimattomasti ja on kuin varjo entiestä "mahtavuudestaan". äiti tuli järkiinsä kun pääsi isän otteesta pois ja löysi seikkailujen jälkeen hyvän miehen. elää siis sellaista elämää mistä aina isän kanssa vain haaveili. mutta sinulle sanoisin että eroa nyt tuosta sopasta äläkä jää siihen märehtimään. jokainen selviää keinollaan eikä sinun tarvitse oman selviämisesi lisäksi kantaa neljän muun selviämistä. anna ajan parantaa ja ymmärrä, että olet vielä ihan elämäsi alussa. ne jutut mitkä tapahtuu tänään ja tuntuu suurilta voikin viiden vuoden päästä tuntua jo mitättömiltä. en sano että koulu on mitätön mutta elämässä on suurempiakin asioita kuin koulu. itse ainakin muinoin stressain aivan hirveästi kun tuli poissaoloja ja nyt kun melkein kymmenen vuotta sen jälkeen mietin niin ne matikan tunnin poissaolot tuntuvat oikeasti aika pieniltä. ole siis itsellesi armollinen ja anna aikaa itsellesi surra ja toipua. tsemppiä ja monia valoisia tulevia vuosia!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1383829Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3362964Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt81865Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa51598Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41079- 71934
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar38864- 44774
- 65741
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat22718