tavoite pudottaa kesäksi 8-10kg,muita?

kesäkuu

lähtötilanne on 160cm/72kg/30v
eipä oo eka kerta kun laihdutan mutta motivaatio on korkeella kun tietää jo kokemuksesta että se onnistuu kyllä vaikkakin laihdutusta vaikeampaa on muistaa pysytellä ihannepainossa...
kesäkuulla ollaan oltu miehen kanssa naimisissa 10v ja käydään otattamassa kuva meistä ja perheestä (tyttö 10 ja poika 8). tähän kuvaan haluaisin laihtua vähintään 8kg ja uskon että hyvin ehtii :)
alotan ruokavalio muutoksilla ihan perinteisesti, annoskoon pienentäminen ja herkkujen varsinkin iltaherkuttelun poisto.liikuntaa lisää ja nopeasti kyllästyvää sorttia kun olen niin pitää miettiä erilaisia vaihtoehtoja sekä ruuan että liikunnan suhteen.sanokaas nyt että mikä määrä liikuntaa viikossa vois olla hyvä?
ajattelin punnita itseni aina torstaisin.

3

248

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mistä aloitat?

      Lisää sitä liikuntaa vähän. Jos yrität vain hampaat irvessä liikkua ja liikkua ja jättää muun elämän, niin kyllästyyhän siihen.
      Liikunnassa tärkeintä on se, että se on kivaa. Eri lajeja kannattaa kokeilla.

    • Virtaa riittää vaikk

      Hei, tsemppiä sinulle. Itse olen 160cm ja nyt painan 52kg. Aloitin painonpudotuksen noin kolmekuukautta sitten. Aloituspaino oli huikeat 63kg. Paino on tippunut huikeat 11kg. Tavoite on jotakin 50kg. Olen syönyt koko ajan hyvin ja erittäin terveellisesti. Vihanneksia, hedelmiä, pähkinöitä, kalaa ja kanaa. Ananas ja makiat hedelmät on minulla korvannu karamellit. Pullasta ja suklaasta en ole koskaan tykännytkään. Itse söin ennen jokapäivä ison salmiakkipussin, nyt en ole kajonnut karkkeihin, tosin ei ole tehnyt yhtään mielikään. Suolaa ja sokeria en lisää ruokiin laisinkaan. Veriarvot on tällähetkellä tosi hyvät ja vointi ihan sairaan hyvä. Virtaa riittää vaikka mihin. Kuntosalilla en käy, mutta kotona jumppaan pikkupätkiä ja kävelyllä käyn sillointällöin. Jatka sitkeästi, kyllä ne kilot siitä pikkuhiljaa karisee. Mun matka jatkuu ja nyt on kyse elämänmuutoksesta ja hyvän terveyden saavuttamisesta.

    • kesäkuu

      huomenta, vaaka näytti tänään 71,5kg. nesteitä alkaa lähteä. en ole tällä viikolla vielä ehtinyt harrastaa erikseen liikuntaa kun sain kaksi pientä lasta hoidettavaksi tälle viikkoa eli leikittyä on tullut ja työnnettyä rattaita.

      ajattelin aloittaa ihan perus kävelylenkeillä ja otan pyörän alle,2 km kirjastoon ja 1,5km kauppaan että auto saa jäädä tästä lähtien kotiin. ostin wiille noita urheilupelejä jos ei huvita ulos lähteä,tykkäsin nuorempana tanssia et laitan radion päälle aamusta ja koitan tanssia aina kun tulee hyvä kappale,kotona kun olen sairaslomalla(selkä rikki,toipumaan päin)
      kuntosalille ei huvita ainakaan yksikseen mennä joten alotan ihan kevyesti ja lisään liikuntaa sitä mukaan kun siltä tuntuu ja selkä kestää.

      mahtavat lukemat, virtaa riittää :)
      joo kyllä toi mun karkkien syönti välillä riistäytyy käsistä.
      oon huomannu että kaikkia sokereita kannattaa välttää viikonkin niin ihmeen nopeesti se makeanhimo lähtee mut tulee kyllä takasi jos ei oo tarkkana.suola on aika paha kun on perinteiselle kotiruoalle tottunut,mutta koitan vähentää sitäkin.tämmöstä tällä erää :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      184
      3389
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      104
      2595
    3. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      8
      2459
    4. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      57
      2432
    5. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      94
      2361
    6. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      7
      2021
    7. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      0
      1780
    8. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      39
      1719
    9. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      32
      1643
    10. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      84
      1388
    Aihe