Otetaan uuden päätöksen mukaan 600 Romania siihen asumaan.
Rovaniemelle pakolaiskeskus
no se
11158
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Pitihän se uutinen paikkansa rakennetaan meidän verorahoilla ja vielä ylläpitokin joudutaan maksaan.
Rovaniemellä säästetään ja leikataan vanhustenhoidosta. Kantasuomalaiset nuoret syrjäytyvät. Ratkaisu näihin ongelmiin on se, että otetaan kaupunkiin lisää "pakolaisia" veronmaksajien elätettäväksi.
Kiitos vasemmisto ja Kepulit.
KAIKKI POLIITIKKOLOISET OVAT TUON TAKANA, koska tuolla tempulla poliitikko- ja virkaloiset tekevät itsensä tarpeellisiksi, muutenhan tuota paskasakkia ei kukaan huomaisi.
Totta tuokin. Mutta miksi nämä julkisen sektorin syöttiläät eivät voi päteä auttamalla kantasuomalaisia avun tarvitsijoita, kuten juurikin vanhuksia tai syrjäytyneitä nuoria. Miksi erivärinen ulkomaalainen on suomalaisessa yhteiskunnassa niin paljon arvokkaampi kuin valkonaama suomalainen?
mutta silti loiset ovat loisia...
vanhuksista, lapsista ja sairaista huolehdimme itse, niin se on aina mennyt ...
Viime aikoina on ollut puhetta siitä, että suomalaisella yhteiskunnalla ei olisi enää varaa hoitaa vanhuksiaan. Vanhusten ja heidän omaistensa tulisi kuulemma kustantaa hoidot itse. Elintasopakolaisten hyysäämiseen rahaa tuntuukin sitten riittävän rajattomasti.
Se on vissii jotenki trendikästä auttaa niitä kun ovat joutuneet lähtemään kotimaastaan työtä pakoon.
Sitä en vain ymmärrä että kerran niitä pakolaisia on muka "pakko" ottaa suomeen niin miks ei voisi ottaa Aasialaisia joille on kunnia asia tulla toimeen omillaan vaan pitää ottaa näitä somaleita ja romaneita sun muita joilla ei ole mitään kunniaa ja alusta asti tarkoituskin elää ainoastaan yhteiskunnan tuilla?
Kyllä kait sieltä aasiastakin tulijoita olis, mutta onko kyse siitä että kun he elättävät itsensä ilman valtion tukia niin suomalaiset eivät sitten tunne itseään niin suuriksi "hyväntekijöiksi" ja ylempiarvoisiksi ihmisiksi kuin he pärjäisivät täällä ilman "meidän" apuammekin?
Kuten sanottua, poliitikkoloiset tarvitsevat noita elintasoloisia. Suomalaiset perusihmiset, yhteiskuntaluokkaan katsomatta, eivät tarvitse.
Niin mutta tulee kuitenkin minusta on hyvä että pidetään huolta muistakin ihmisistä ja eihän se kun purkavat sen urheiluhallin ja tekevät sen tilalle tulee hyvään käyttöön.
"minusta on hyvä että pidetään huolta muistakin ihmisistä"
Miksi niiden hoivattavien ihmisten pitää aina olla erivärisiä ulkomaalaisia? Eikö suomalaisten moraalinen velvollisuus tulisi olla hoitaa hyvin omat vanhuksemme, jotka ovat meille tämän yhteiskunnan rakentaneet elämäntyöllään?
Vanhukset ja eläkeläiset ovat tuottamatonta jätettä,he ovat vain kallis kuluerä yhteiskunnalle,ja eläkelaitoksille,vanhukset on lähetettävä kotiin kuolemaan laitoksista,niin säästyy rahaa,siinä ei auta,että he ovat työllään nostaneet tämän paskavaltion pystyyn,jotta herrat pääsisi rikastumaan,ja rellestämään.
Muistetaanhan miten kävi sotaveteraaneille,joista valtio lupasi pitää huolen suuren savotan päätyttyä.
Siis näin ajattelee nynyinen hallitus,kuten myös vasuripuolueet,jotka myötäilevät täysin katalaisen ajatuksia.
Ei ihme,että sossuluopioiden kannatus romahtaa,he ovat paholaisen kätyreitä.