Onko jotain muuttunut viimetalvesta Kiilopään caravan alueelle kun enää ei näy B-kanavanipun kanavia eikä myöskään internetin prioriteetti riitä?
Vaikka viime talvena kaikki toimi vielä hyvin.
Vaikka viime talvena kaikki toimi vielä hyvin.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Kiilopään alue on tunnetusti Inarin huonointa aluetta TV:n näkyvyyden kannalta, mutta oikeanlaisella suunta-antennilla saa myös B-kanavanipun näkyviin. Tavallinen VHF antenni ei ole riittänyt sen jälkeen kun digita päätti suunnata Vuotson tv-aseman signaalin kohti etelää ja Kaunispään tv-aseman signaalin alas laaksoon Saariselän kylään. Elektronisella VHF-digiantennilla jos sen heijastuskulma on suunnattu kaunispään lähetintä kohden pitäisi löytyä myös B-nipun kanavat. Suorita tehdasasetukset ja etsi kanavia kaunispään taajuudeen mukaan. Jos Estradi löytyy niin silloin B-nippu on olemassa ja antennin mahdollinen suuntaus on vain väärin.
Myös netti kuuluu alueella huonosti koska lähin tukiasema on Saariselällä. Mokkula yhteyden prioriteettiä voi yrittää parantaa suuntaamalla kohdistin suoraan 45 asteeseen kohti kaunispään lähetiltä.