Nyt tulee julkisuuteen Rovaniemen Kehityksen huono johtaminen ja huono työilmapiiri.
Tämä kaikkihan on ollut kaupunginjohdon ja Kehityksen hallituksen tiedossa jo kauan aikaa.
Voit lukea Uudesta Rovaniemestä ja sunnuntain Lapin Kansasta.
Simoska tykittää kunnolla
25
525
Vastaukset
- Simoska puhuu
edelleen täyttäpaskaa. Simoska ei sano yhtään kertaa että tuota puljua, Rovaniemen Kehitys Oy:tä pidetään pystyssä rovaniemeläisten veronmaksajien rahoilla, siis niiden rahoilla jotka yleensä maksavat veroja. Tänä vuonna tuo firma käyttää veronmaksajien rahoja 4 miljoonaa euroa.
Rovaniemen Kehitys Oy on täysin tarpeeton pulju, koska se mihin Simoska tähtää, on se että sen avulla palkataan lisää virkamiehiä veronmaksajien kustannuksella. Ja kun se on "Oy", sen työntekijöitä ei sido mikään, ne saavat toimia niinkuin yksityisessä firmassa saa toimia, mutta tässä tapauksessa kylläkin veronmaksajien rahoilla. Rovaniemen Kehitys Oy on perustettu poliitikkojen palkkiovirkoja varten, ei miksikään muuksi.
Ja jos muuten 4 miljoonan budjettia ei saada kulumaan, toimitusjohtaja lähtee Afrikkaan "työmatkalle". Julkisten tietojen mukaan Rovaniemen Kehitys Oy on matkatoimisto, jonka avulla maksetaan "virkamiesten" ulkomaanmatkoja järkyttävä määrä. Kaikilla matkoilla on "tarkoitus", mutta se on täyttäpaskaa, ne eivät auta veronmaksajien asemaa pätkääkään.
Aiemmin virkamiehillä oli ylimääräinen "sairaslomakuukausi" vuodessa, nyt ne pyrkii siihen että niillä on vähintään yksi ulkomaan lomamatka vuodessa vakiona. Johtajilla vaikkapa 10 matkaa/v, osastopäälliköillä 5 matkaa/v, muilla 1 matka/v. Tuo viimeinen ei ole vielä toteutunut, mutta se on toteutunut että veronmaksajat ovat täysinvittuuntuneita ja väsyneitä tuohon "lailliseen" rahanvarastamiseen.
Ei ihme että ihmiset karkaavat Lapista ja Rovaniemeltä. Eikä ole ihme että ihmiset vievät varastonsa muualle.
Simoskan kirjoitus on "melkein totta" mutta tässäkin on sanottava, ei haluta nähdä puilta metsää, ja senvuoksi TODELLISET ISOT ONGELMAT yritetään peittää toisten ongelmien taakse.- Anteeksi...
kirjoitusvirhe;
Toiseksi viimeinen kappale pitäisi olla;
"Ei ihme että ihmiset karkaavat Lapista ja Rovaniemeltä. Eikä ole ihme että ihmiset vievät varantonsa muualle." - elli karamelli
Anteeksi... kirjoitti:
kirjoitusvirhe;
Toiseksi viimeinen kappale pitäisi olla;
"Ei ihme että ihmiset karkaavat Lapista ja Rovaniemeltä. Eikä ole ihme että ihmiset vievät varantonsa muualle."Simoska on kuitenkin ainoa Rovaniemen näkyvistä hahmoista, joka on uskaltanut tarttua nyt härkää sarvista, jos nyt saa käyttää klisettä.
Tiedän, että kyseisessä puljussa on kohdeltu uusia nuoria yrittäjyyteen pyrkiviä ihmisiä todella huonosti, suorastaan naurettu ulos.
Olen samaa mieltä, että kyseinen firma on kehitelty sen takia, että sen kautta voidaan kierrättää rahaa eri tarkoituksiin ja sen takia se on "oy", jotta sen asiat eivät ole julkisia, vaikka käyttävät julkisia varoja.
Samat ihmiset pyörittävät hankkeita vaikka edelliset ovat saattaneet mennä kiville.
Näinpä onkin mielenkiintoista, mitä kaupungin virkamiehet ja poliitikot tähän vastaavat.
Ovatko edes tietoisia ja haluavatko edes tietää? - Tämä se on;
elli karamelli kirjoitti:
Simoska on kuitenkin ainoa Rovaniemen näkyvistä hahmoista, joka on uskaltanut tarttua nyt härkää sarvista, jos nyt saa käyttää klisettä.
Tiedän, että kyseisessä puljussa on kohdeltu uusia nuoria yrittäjyyteen pyrkiviä ihmisiä todella huonosti, suorastaan naurettu ulos.
Olen samaa mieltä, että kyseinen firma on kehitelty sen takia, että sen kautta voidaan kierrättää rahaa eri tarkoituksiin ja sen takia se on "oy", jotta sen asiat eivät ole julkisia, vaikka käyttävät julkisia varoja.
Samat ihmiset pyörittävät hankkeita vaikka edelliset ovat saattaneet mennä kiville.
Näinpä onkin mielenkiintoista, mitä kaupungin virkamiehet ja poliitikot tähän vastaavat.
Ovatko edes tietoisia ja haluavatko edes tietää?http://fi.wikipedia.org/wiki/Loinen_(biologia)
Sopii harvinaisen hyvin kuvaan.
Eipä muuta tällä kertaa. - Memphis Belle
Tämä se on; kirjoitti:
http://fi.wikipedia.org/wiki/Loinen_(biologia)
Sopii harvinaisen hyvin kuvaan.
Eipä muuta tällä kertaa.Kepuloisten ikioma temmellyskenttä,seassa on tietysti hyväveliä ja lestaattia.
Simoska on kepulaiseksi harvinaisen selkärankainen ja rehellinen nainen,hän ansaitsee naistenpäivän KUNNIAMAININNAN. - LoisetHelvettiinRy!
Memphis Belle kirjoitti:
Kepuloisten ikioma temmellyskenttä,seassa on tietysti hyväveliä ja lestaattia.
Simoska on kepulaiseksi harvinaisen selkärankainen ja rehellinen nainen,hän ansaitsee naistenpäivän KUNNIAMAININNAN.Kyllä kai se nykyään on sillä tavalla että poliitikkoloiset muodostavat ihan oman loislauman, riippumatta jäsentensä puoluekannasta. Onhan halituksessakin sysimusta Kataloinen ja verenpunainen anarkisti Arhiloinen, ihan samannäköisiä, -oloisia ja -tekoisia loisia. Tällä hetkellä kumopikin kantaa selkä vääränä suomalaisten työllään hankkimaa rahaa maailmalle ja huutavat samalla "harmaa talous saatava poistettua". Ketkä muutperkele tässä tekee harmaata taloutta kuin nuo saatananloiset.
- PerusS Rovaniemi
Minäkin vein oman "varastoni" Varastotielle. Teitkö sinäkin niin? :)
- Veronmaksaja.
Onkohan Rovaniemen Kehitys Oy:hyn iskenyt sama tauti mikä oli taannoin Rovaniemen kaavatoimistossa, jossa jouduttiin käyttämään Rovaniemen työterveyshuoltoa, yksityistä terveyskonsulttia ja Oulun alueterveyslaitosta selvittämään ahdistavan ja erittäin vahingollisen työilmapiirin selvittämiseen ? Onko RoKe Oy:n johto ottanut samanlaiset työnjohtamismenetelmät kuin aikoinaan oli kaavatoimistossa ? Siellähän työnjohto piti vaihtaa, muuten ihmiset olisivat sairastuneet hyvinkin vakavasti.
- LoisetVittuunRy!
VAHVA YRITYSEDUSTUS
Yritykset pitävät alueen elinvoimaisena. Rovaniemen Kehityksen hallituksen jäsenet ovatkin yrityselämän edustajia. Hallitus määrittelee suuntaviivat tekemiselle. Se antaa toimintaohjeita toimitusjohtajalle ja tukee hänen työtään.
Toimitusjohtaja:
Juha Seppälä
Hallituksen jäsenet:
Risto Niva, pj.
Jaakko Heiskari
Susanna Rantala
Esa Auer
Jari Kelahaara
Päivi Ohvo
Oliko tuossa porukassa yhtään Persuloista? Ei tainnut olla kun ne makaavat sosiaalipummina kotona suu auki odottaen yhteiskunnalta ruokaa.- Sillee se menee.
Simoska yrittää lisätä poliitikojen valtaa RoKe Oy:ssä. Simoska ti4etääkseni on poliitikko. Simoska yrittää lisätä siis omaa valtaansa.
Demokraattisin ratkaisu tuossa sotkussa on RoKe Oy:n lakkauttaminen ja 4 miljoonan euron palauttaminen niiden oikeille omistajille. - Martan mies
Onko hallituksen jäsenet valittu Mensan pisteiden perusteella? Kaikilla ei todellakaan ole mitään näyttöä yrityselämän osaamisesta eikä edes hyvää koulutusta!
- elli karamelli
Nyt näyttää siltä, että Rovaniemen Kehityksellä tai sen toimitusjohtajalla ja hallituksen puheenjohtajalla ynnä hallituksella, ei ole selvillä, mitä varten koko organisaatio oikein on.
Tätä mieltä ovat ainakin Rovaniemen Yrittäjänaiset.
Toisaalta, voiko ollakkin niin, että organisaatio on pelkkä feikki ja tarkoitusperät ovat yhtä salaiset kuin muurareilla ikään.
Muutenkin on käsittämätöntä, että julkisten varojen käyttö ei ole julkista.
Rovaniemen Kehityksen nimi antaa ymmärtää, että tarkoitus on kehittää nimenomaan Rovaniemeä.
Tokihan se on niin, että jos johtoon valitaan ihminen joka on tullut junalla jostain muualta (ennen kuin sai sen työsuhdeauton) ja jonka edellinen työpaikka on ollut muistaakseni yksi suurimmista Suomalaisista firmoista, jossa ammattitaitoisen työntekijän etenemismahdollisuus on jotain toista kuin Rovaniemen Kehityksessä, niin onko kiinnostus parasta ykkösluokkaa vai onko työpaikka pelkkä suojatyöpaikka josta maksetaan mansikoita ja jonka edut ovat kuitenkin melkoiset.
Jos nyt ajattelee ilmaisia matkoja, joista ei tarvitse tehdä mitään raporttia, ei ainakaan suurelle yleisölle.- KIITOS KAMALASTI!
Rovaniemen Kehitys Oy ei voi olla suurfirmojen juoksupoika, eikä varsinkaan salaisesti. Jos siellä on jotain salaista, sitä ei tee Rovaniemen Kehitys Oy, vaan firma itse.
Edelleenkin paras ja demokraattisin tapa on lakkauttaa koko firma ja palauttaa 4 miljoonaa euroa takaisin rahan oikeille omistajille.
Sillä jolla on raha on myös valta. Jos rahat ovat virkamiehillä, heillä on valta. Jos rahat ovat kansalla, heillä on valta. - elli karamelli
KIITOS KAMALASTI! kirjoitti:
Rovaniemen Kehitys Oy ei voi olla suurfirmojen juoksupoika, eikä varsinkaan salaisesti. Jos siellä on jotain salaista, sitä ei tee Rovaniemen Kehitys Oy, vaan firma itse.
Edelleenkin paras ja demokraattisin tapa on lakkauttaa koko firma ja palauttaa 4 miljoonaa euroa takaisin rahan oikeille omistajille.
Sillä jolla on raha on myös valta. Jos rahat ovat virkamiehillä, heillä on valta. Jos rahat ovat kansalla, heillä on valta.Mitä niinkö tarkotat?
Rovaniemen Kehitys on käsittääkseni tarkoitettu nimenomaan pienten yritysten kaveriksi. Antamaan ohjeita ja neuvoja uusille yrittäjille ja apua vanhojen pienten yritysten kehittämiseen.
Monet uudet pienet yrittäjiksi yrittävät on naurettu ulos siitä puljusta. Ei edes neuvottu mistä niitä oikeita neuvoja sitten sais. Jos edes sitten tietävät oikeasta yritysneuvonnasta mitään.
Olen samaa mieltä. Lakoon koko pulju. - Siinä se.
elli karamelli kirjoitti:
Mitä niinkö tarkotat?
Rovaniemen Kehitys on käsittääkseni tarkoitettu nimenomaan pienten yritysten kaveriksi. Antamaan ohjeita ja neuvoja uusille yrittäjille ja apua vanhojen pienten yritysten kehittämiseen.
Monet uudet pienet yrittäjiksi yrittävät on naurettu ulos siitä puljusta. Ei edes neuvottu mistä niitä oikeita neuvoja sitten sais. Jos edes sitten tietävät oikeasta yritysneuvonnasta mitään.
Olen samaa mieltä. Lakoon koko pulju.RoKe Oy on tarkoitettu lisävirkamiesten palkkaukseen ja lisäverojen keräämiseen = valtaa poliitikoille ja virkamiehille. Yrittäjät eivät tartte tuota tyhjänpaskanjauhamista mihinkään.
- Seppälä valehteli
taas;
Seppälä kirjoittaa LK:ssa 11.3. seuraavaa;
"Rovaniemelle on syntynyt vuosittain toistasataa yritystä nettona....."
Seppälä vaan ei kerro sitä että olisi syntynyt vielä enemmän jos ihmisten ei olisi tarvinnut elättää kummallista loisjoukkoa esim. RoKe Oy:ssä. Jos ihmisillä olisi ollut enemmän rahaa käytössä, he olisivat perustaneet enemmän firmoja ja työpaikkoja ja sitä kautta hyvinvointia. Nyt yrittäjien, kansalaisten rahoja verotetaan keskimäärin 46% bruttoansioista. Tästä elätti Seppälä ei puhu mitään vaan luikertelee numeroiden taakse ja ilmeisesti häpeää, niinkuin on syytäkin.- "S:nYrityssalaisuus"
Heheheh:))))))))
Oli muuten helvetinhyvä lumetarina Afrikan lomamatkasta ja lopuksi kaiken peittävä lause; "Tarkempaan matkaohjelmaan liittyy yrityssalaisuuksia, joten sitä en voi antaa".
Siis virkamies matkustaa "yrityssalaisuuksien avulla" joita matkan maksava kansalainen ei saa tietää.
Tuota kutsuttiin aikaisemmin neuvostoliittolaiseksi diktatuuriksi, en tiedä miksi sitä nykyään kutsutaan.
Jos virkamies ei pysty antamaan selostusta tekemistään töistä, hänen ei pidä missään tapauksessa tehdä niitä.
Jos taas Seppälä ei ole virkamies, miksi hänen palkkansa maksetaan veroista ? - elli karamelli
"S:nYrityssalaisuus" kirjoitti:
Heheheh:))))))))
Oli muuten helvetinhyvä lumetarina Afrikan lomamatkasta ja lopuksi kaiken peittävä lause; "Tarkempaan matkaohjelmaan liittyy yrityssalaisuuksia, joten sitä en voi antaa".
Siis virkamies matkustaa "yrityssalaisuuksien avulla" joita matkan maksava kansalainen ei saa tietää.
Tuota kutsuttiin aikaisemmin neuvostoliittolaiseksi diktatuuriksi, en tiedä miksi sitä nykyään kutsutaan.
Jos virkamies ei pysty antamaan selostusta tekemistään töistä, hänen ei pidä missään tapauksessa tehdä niitä.
Jos taas Seppälä ei ole virkamies, miksi hänen palkkansa maksetaan veroista ?Niinpä niin, yrityssalaisuus. Ketkä nämä mukana olleet yrittäjät olivat? Onko sekin salaisuus? Kenen rahoilla yrittäjät olivat matkalla? Verorahoilla? Miten yrittäjät valittiin mukaan? Mikä oli tulos? Koska Rovaniemi näkyy Afrikassa?
Paljon on vastaamattomia kysymyksiä.
Kiusaaminen taitaa vain jatkua. Ei se kiusaaminen korjaannu jos kisattuja ei auteta.
Onko irtisanotut pakotettu allekirjoittamaan vapaaehtoinen irtisanoutuminen?
Mikä on ollut kiristyskeino?
- Veljesi Jan
Minäkin olen kateellinen ja minua hatuttaa niin maan perusteellisesti se että en itse ole siinä Afrikan matkalla mukana. Minäkin olen vain työtön persutollo, jolla ainoa yleneminen on tapahtunut poliisilaitoksella asiakkaana, pääsin juoppoputkasta pidätyspuolelle kun olin hakannut vaimoani Me olemme samanlaisia kuomaseni..
- Ja sitten....
sinä heräsit... Älä välitä Viivi, se oli vain pahaa unta...
- für elsiselle
Kukas se siellä hallituksen jäsenistä itseään Janiksi kutsuu?
- Hoida lääkityksesi
für elsiselle kirjoitti:
Kukas se siellä hallituksen jäsenistä itseään Janiksi kutsuu?
Se on tuo aivoinvalidi,joka on kateellinen Persujen mahtavasta suosiosta,ja joka yrittää aina olla kirjoituksissaan hauska,ja haukkuu kaikki ihmiset loisiksi.
Tuon palstalla roikkujan kotipaikka olisi kyllä Niuvanniemi. - Persutollolle
Hoida lääkityksesi kirjoitti:
Se on tuo aivoinvalidi,joka on kateellinen Persujen mahtavasta suosiosta,ja joka yrittää aina olla kirjoituksissaan hauska,ja haukkuu kaikki ihmiset loisiksi.
Tuon palstalla roikkujan kotipaikka olisi kyllä Niuvanniemi.Millaista siellä on? Kerroppa meille, sinulla on kokemusta.
- Ootpa pössi
Persutollolle kirjoitti:
Millaista siellä on? Kerroppa meille, sinulla on kokemusta.
Tiedät kyllä itse paremmin,kun olet sieltä lähtöisinkin.
- kunnan jätkä
Minusta sinne pitäisi laittaa pari kunnan jätkää kaupungilta määräaikaiselle vakanssille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset
Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi403771Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal333364- 692968
Olisipa saanut sinuun
Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak912820- 351828
Mitäs nyt sijoittajat?
Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no831816- 241659
- 281597
- 291579
Olisitpa se hellä
Ja herkkä minkä kuvan sain sinusta irl. Haluaisin että elämässäni olisi sellainen joka arvostaa minua juuri sellaisena k231564