Kaksi sanaa, mitkä kuvaavat minua tällä hetkellä. Olen 25 vuotias mies ja jätetty kahdesti ilman mitään kunnollista syytä ja aivan yhtäkkiä puun takaa. Elämässä on aina pyörinyt naisia paljon, mutta näiden kahden jätetyksi tulemisen jälkeen olen harrastanut erittäin paljon yhden yön juttuja ja mikään ei edes tunnu miltään.
Treffeillä olen käynyt ja tykännytkin olen joistain naisista, mutta ei.. Molemmista eroista olen päässyt kyllä yli, mutta itseni kanssa ongelma onkin se etten enää pysty kiintymään keneenkään. Kaikki vaan tuntuu niin ilmalta.
Luulen, että en päästä ketään lähelle, koska (tiedän) että ero tulee kuitenkin. Ja kun se vielä voi tulla niin puun takaa niin luotto kaikkeen parisuhdepaskaan vaan on täysin nolla.
Siinä avatuminen. Oli vain pakko kirjoittaa johonkin, kun ahdistaa tällainen ja varsinkin se kun jotkui naiset vielä ovat selkeästi olleet kiinnostuneita vakavasti ja heissä ei ole ollut mitään vikaa. Itse en tunne muuta kuin syyllisyyttä siitä, että annan heidän edes ihastua itseeni, vaikka itse en usko alusta alkaenkaan enää mihinkään.
Rikottu. Tunteeton.
16
210
Vastaukset
- Eteenpäin vaan
Harmillista.
Älä anna näiden kahden naisen vaikuttaa sinuun negatiivisesti.
Ymmärrän että harmittaa, mutta älä anna heidän hallita sinun elämääsi.
Kaikesta oppii jotakin.- vähän myöhästä
Vähän myöhästä katua, kun maito on jo maassa.
- mies 86
No hyvä jos avautuminen auttoi edes vähän, nuo kokemasi asiat kuullostavat kieltämättä aika hirveiltä mutta koska itselläni ei ole kokemusta parisuhteista vaan pelkistä ihastumisista niin en voi oikeastaan voi tietää miltä sinusta tuntuu.
Yleinen käsitys suomalaisnaisista (ainakin tällä palstalla ja miksei naisista ylipäätäänkin) on, ettei tuossa parinkympin pintaan vielä ole valmis sitoutumaan vaan että se todellinen elämänkumppanin valintaa nousee kunnolla tapetille vasta sitä kolmenkympin rajapyykkiä lähestyttäessä, sitten kun ne muut ns. jännittävät elämykset ja juoksut on juostu, mutta ei tämä nyt tietenkään kaikkiin naisiin päde tämäkään. Then again, stereotypes do exist for a reason...
Jos sinut tosiaan on puun takaa jätetty molemmilla kerroilla niin tuskinpa se vika varsinaisesti sinussa on vaan pikemminkin niissä hutsuissa jotka eivät voineet sinulle muulla tavoin viestittää että homma ei toiminut.
Muuan turkulainen päälle parikymppinen pienikokoisen firman toimitusjohtaja tässä vielä joku aika päivysti palstalla tilittäen huonoja naiskokemuksiaan ja viljellen misogyniaa ja antagonismia koko naissukupuolta kohtaan. Sinullakin on oikeus samankaltaisiin tuntemuksiin eikä mikään estä niistäkään kertomasta, mutta omaa parastasi ajatellen toivon ettei kuitenkaan vajoa yhtä syvään katkeruuteen kuin jotkut toiset tällä palstalla kirjoittavat miehet joille ei ilmeisestikään valoa tunnelin päässä näy.
Niin ja nuorihan sinä vielä olet, minuakin nuorempi. Ymmärrän ettet varmaan välitä tämänkaltaisista paskakliseistä tässä vaiheessa mutta sinä ehdit seurustelemaan paljon myöhemminkin, luultavasti paremmalla menestyksellä kuin tähän asti. Itsekään en kuten aikaisemmin mainittua ole koskaan eläissäni seurustellut mutta silti ihan hyvin elämässä on mennyt, ainakin tähän asti...
Voimia jaksamiseen. Toivottavasti kaikki kääntyy vielä parhain päin.- fghkooh
Mun mielestä ap:n eksien nimittely hutsuiksi on ap:n tunteiden mitätöintiä. Minä sain sen vaikutelman, että ap on eksistään välittänyt - tuskin hutsuista välitetään - ja ero ihmisistä aiheuttaa järkytyksen, surua, pettymystä, vihaa jne tai shokin/lamaannuksen/sen olon, kun mikään ei tunnu miltään.
Misogynisemmältähän tuo mies 86:n kommentti vaikutti hutsutteluineen. Miksi alkaa ap:a sellaisesta varoittelee? Pettymykset ihmissuhteissa on ihan eri asia kuin palstalla viljelty sairas naisviha raiskausfantasioineen ja naisten elävältä polttamisineen. Ehkä tuossa kommentissa näkyy myös se outous, joka palstan normaaleimmissakin miehissä on havaittavissa.
- ....................
Tuttuja ajatuksia.
Mikään ei tunnu miltään. Seuraa olisi tyrkyllä ihan liikaakin, mutta kun ei kiinnosta niin ei. Edellinen kerta, kun tulin torjutuksi, satutti niin paljon, että muurini on korkeampi kuin koskaan. Kukaan ei vaan enää sytytä ja elämänliekki alkaa olla itsellä sammumassa. Voin välittää jostain ihmisestä tosi paljon, mutta samanlaista ihastumista kuin aikaisemmin, en kai koskaan enää uskalla kokea. Niin monta kertaa minut on vaihdettu toiseen tai annettu ymmärtää, etten ole mitenkään ainutlaatuinen vaikka kanssani olisikin, joten minua ei enää satuteta. Aloittajakin tiedät varmasti, että rakkautta ei voi saada jollei uskalla laskea suojamuuriaan, mutta helpommin sanottu kuin tehty. Toivottavasti sinun tilanteesi joskus tulee muuttumaan. En ihmeisiin taida enää uskoa, mutta puhun vain omasta puolestani. Koskaan en tule luottamaan kehenkään. Niin paljon p*skaa nähnyt.... - elämäänähnyt
Todella moni nainen luulee parissa kymmenissä saavansa paremman miehen, jolloin he vain lähtevät kokeilemaan siipiään. Jossain 26-28 vuotiaina nämä yksilöt sitten joko ovat löytäneet sen unelmiensa prinssin tai ovat niitä baarien epätoivoisia ns. munahaukkoja, joille kelpaakin yllättäen ihan tavallinenkin mies. Tosin tässä vaiheessa nämä naiset ovat suurin osa jo bilettäneet itsensä pilalle.
Nämä eivät tietenkään päde kaikkiin naistyyppeihin, mutta surullisen paljon totta tässä on.- PohPuhPih
Siipiään kokeiltuaan jotkut naiset haluavat tulla takaisin. Sitten vuosien jälkeen.
Miehen tulee vain unohtaa jättäminen ja ottaa nainen ja tämän lapset omikseen.
Niin yksinkertaista se olisi.
Mies ei lämpene ja nainen kertoo miehellä tämän olevan ilkeä ja lapsellinen.
Mies miettii hetken. On jo menettää malttinsa. Eikö se riitä että kestää eron kunnialla ja suostuu tapaamaan naisen tämän pyynnöstä? Ettei hae kostoa, ainoastaan rauhaa. Hautaa sydämensä pimeänä yönä rakkauden hautausmaan unohtuneeseen nurkkaan. Eikö se riitä?
Mies miettii. Tämä on liikaa, ei äärtä, ei rajaa. Mies rauhoittuu ja hymyilee. Sivaltaa sanan säilällä. Ei murskaa, vaan viiltää, ilkeästi. Kerran naisen sielulle, kerran sydämelle.
Nainen sävähtää, koittaa suutahtaa ja aikoo puhua. Katsoo miestä silmiin. Vaikenee ja pakenee.
Mitä näki nainen? Miehen silmien hyisen sinisen liekin, sielun kuoleman?
Ken tietää.
- rauman timo
Jospa ne vielä mun elinaikana keksii jonkinlaisen pillerin joka häivyttäisi aivoista kaikki traumat ja voisi aloittaa taas huolettomana puhtaalta pöydältä... hehheh, toivossa hyvä elää.
- Skee
Vaatii rohkeutta avata sydämensä ja rakastaa aidosti. Aloittajan sydän on rikki ja hän ei uskalla enää tuntea. Se on surullista. Yhden yön suhteet ei sydäntä paranna eikä tuo sitä rohkeutta rakastaa. Muurien takana on hyvä piilotella, mutta siellä ei ole mahdollista olla onnellinen
- Mr Cynical
Nimim. elämäänähnyt kuvasi parisuhdemarkkinoiden perusongelman ja syyn palstan ätmien katkeruuteen.
Siinä missä ennen naisten paras aika oli pariutumista ja avioliittoa varten, nyt se on juoksujen juoksemista varten. Tarkoittaa sitä että hyvin pieni osa miehistä saa parhaassa iässään olevia naisia - loput jäävät nuolemaan haavojaan. Vasta kun biologinen kello tikittää ja ulkonäkö ei riitä kilpailuun parikymppisten kanssa, tavallinen KTM-työmuurahainen saa tilaisuutensa. Tässä vaiheessa ATM on jo masentunut, alkoholisoitunut, tms.
Sitten mennään naimisiin. Puuhatessaan autotallissa miehet haaveilevat nuorista tyttösistä joita he eivät saaneet, ja lukiessaan IKEAn kuvastoa sohvalla naiset muistelevat korkeamman tason miehiä joille he antoivat pakit nuoruudessaan.- Isä Timppa
Tai kustantavat vaimolleen ja tyttärelleen huorausreissuja etelään.
- daadaaaa
Isä Timppa kirjoitti:
Tai kustantavat vaimolleen ja tyttärelleen huorausreissuja etelään.
Esimerkki katkeroituneesta atm:stä
- lottamari.
Mielestäni tuo tunteettomuus ongelma ei johdu noista kahdesta jätetyksi tulemisen kokemuksesta vaan on taustalla ollut koko ajan. Kyseessä voi olla luonnehäirö, jossa kiintyminen ja rakastuminen ei pääse ihastumista pidemmälle koskaan. Liika suhteilu syö myös mielenkiintoa. Kannattaa pitää taukoa ja olla vähän aikaa itsekseen ja miettiä pystyykö tarjoamaan kenellekään naiselle koskaan muuta kuin ystävyyttä ja kamurakkautta.
- Janne78.
"Niin ja nuorihan sinä vielä olet, minuakin nuorempi."
Eipä tuolla ole mitään merkitystä.
Paras h*orien vikittelemisaika lienee tuossa 30-50 maastossa.
"Todella moni nainen luulee parissa kymmenissä saavansa paremman miehen, jolloin he vain lähtevät kokeilemaan siipiään."
Ei pidä paikkaansa.
30 naiset ovat jo kokeilunarvoisia. Parikymppisethän on pelkkiä ammattikoululiisoja. 30 on oikea ikä siihen.
"Jossain 26-28 vuotiaina nämä yksilöt sitten joko ovat löytäneet sen unelmiensa prinssin tai ovat niitä baarien epätoivoisia ns. munahaukkoja, joille kelpaakin yllättäen ihan tavallinenkin mies. Tosin tässä vaiheessa nämä naiset ovat suurin osa jo bilettäneet itsensä pilalle. "
Onpa yksinkertaista tekstiä.
Koskeeko tämä siis 20 vuotiaita baariruusuja vai ihan kaikkia naisia?
Ja miten bilettää itsensä pilalle?
Kunnon p*skapuhetta jälleen.
Palsta on täyttynyt yksinkertaisista nollaluusereista sekä/että tytöistä ja pojista, joiden kapean ajatusmaailman näkee muutamasta viestistä.
ehheh.- Janne78.
"Tarkoittaa sitä että hyvin pieni osa miehistä saa parhaassa iässään olevia naisia - loput jäävät nuolemaan haavojaan. Vasta kun biologinen kello tikittää ja ulkonäkö ei riitä kilpailuun parikymppisten kanssa, "
No nyt taitaa taas katkeroituneet 20v pissiliisat kehua itsejään tai sitten kehuu vain yksi.
20 vuotias ei ole parhaassa iässään, koska ei ole edes nainen vielä.
Häviää 30 vuotiaalle kauneudessa ja muussakin.
Otapa siitä selvää kumpi meistä on oikeassa. - Janne78.
Janne78. kirjoitti:
"Tarkoittaa sitä että hyvin pieni osa miehistä saa parhaassa iässään olevia naisia - loput jäävät nuolemaan haavojaan. Vasta kun biologinen kello tikittää ja ulkonäkö ei riitä kilpailuun parikymppisten kanssa, "
No nyt taitaa taas katkeroituneet 20v pissiliisat kehua itsejään tai sitten kehuu vain yksi.
20 vuotias ei ole parhaassa iässään, koska ei ole edes nainen vielä.
Häviää 30 vuotiaalle kauneudessa ja muussakin.
Otapa siitä selvää kumpi meistä on oikeassa."Sitten mennään naimisiin. Puuhatessaan autotallissa miehet haaveilevat nuorista tyttösistä joita he eivät saaneet, ja lukiessaan IKEAn kuvastoa sohvalla naiset muistelevat korkeamman tason miehiä joille he antoivat pakit nuoruudessaan. "
Ai naimisissako haaveilet jostain teinip*lluista ?
Nyt taitaa olla kyseessä yhden miehen ongelma ja kieltämättä myös haiskahtaa pedariltakin.
Naimisissa on löydetty se oikea, kaunein ja paras. Näille teinit on kateellisia, se on fakta. Naimisissa on onni löydetty.
V*ttu sinä olet tyhmä ja yksinkertainen ääliö.
Ja yhdenkään teinip*llun pakkeja ei voi edes pakeiksi kutsua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eutanasia?
Kertokaas omia mielipiteitä eutanasiaan liittyen. Onko mielestäsi oikein vai väärin ja miksi?1112436Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?
Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä511203Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal1775122Veli Sofia teki urosmehiläisen työn
Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa333740Mitäs nyt sijoittajat?
Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no1963564Hjallis Harkimon, 72, Jasmine-rakas, 37, paljastaa suhteen alusta: "Vähän..."
Liikemies, kansanedustaja Hjallis Harkimo ja tuottaja-juontaja Jasmine Pajari ovat pariskunta. He asuvat yhdessä Sipooss503159Unisex-vessat
Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu1092894Jäit kiinni siitä
että katselet minua. Käänsin pääni, minäkin etsin sinua, ja meidän katseemme kohtasivat. Eikä se haittaa - molemmat ky132488Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman
nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie532185Jutta Larm, 52, haluaa kumota tämän piintyneen ikämyytin
Oletko samaa mieltä? Jutta Larm on 52-vuotias ja tehnyt pitkän uran yrittäjänä. Hän haluaa kumota tämän piintyneen ikämy191985