Jo muinaisilla kreikkalaisilla oli orjat paskahommia varten. Vapaalle miehelle sopivia harrastuksia olivat politikointi, filosofointi, sotiminen, urheilu ja homoseksi. Nykyään on firmat täynnä vaikka mitä manageria ja tirehtööriä, jotka on jännillä titteleillä uskoteltu kuvittelemaan, että ovat jotain "luovaa luokkaa" ja siis ihan eri asia kuin niska hiessä ja kourat paskassa äheltävä duunari. Mutta ehei, palkkaa niistä pellenhommista maksetaan molemmille yhtälailla. Ja yhtä notkeasti taipuu kummankin selkä nöyrään kumarrukseen, kun heidän kapitalistiherransa uhkaavat YT:llä. Duunareita kaikki, lällällällällällälläääääääääää!
Työnteko on täyttä paskaa
Palkansaaja on pelle
27415
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 27
Vanhimmat
Aikoinaan huomattiin että orjat tekevät tehokkaammin töitä, kun heille maksetaan siitä vähän.
"Roomalaiset kohtelivat orjiaan hyvin, tästä kertoo se, että orjille saatettiin jopa maksaa palkkaa. Hyvin palvellut, isäntäänsä miellyttänyt orja voitiin jopa vapauttaa. Vapautettu orja saattoi edetä yhteiskunnassa merkittäväänkin asemaan. Inhimillisemmän orjakohtelun ideologian taustalla olivat osittain idän hellenistisiltä alueilta saapuneet filosofiset koulukunnat, jotka korostivat ihmisen hyveellisyyttä. Orjien kohtelun paranemiseen on myös mahdollisesti vaikuttanut orjien väheneminen valloitusten päätyttyä."
http://siilihistoria.wordpress.com/2013/10/25/orjuuden-antiikki/
Nykyään ihmiset eivät enää edes tiedä olevansa orjia.
"Nykyään ihmiset eivät enää edes tiedä olevansa orjia"
Kyllä tietää. Ainakin jos on valtiolla töissä ja tekeekin jotain kapean leivän eteen eli ei ole "suojatyöpaikalla".
Monihan on työharjoittelussa 9€ palkalla, se on orjatyötä.
No, tyhjäpää on silti tyytyväinen.
Minä olin kerran puolen vuoden harjoittelujakson 9 euron palkalla. Ei tosiaan jäänyt mitään käteen siitä, mutta jaksoin käydä, koska minulla oli kainalossani silloin elämäni tähän mennessä ainut ja todennäköiseksi ainoaksi jäänyt nainen.
on elättää itsensä. Muiden kustannuksilla sosiaalituilla eläjät pitää joko pistää pakkotyöhän tai tappaa nälkään
Yhteiskunta muuttuu ja sinun täytyy muuttua sen mukana. Nyt ei eletä 1500-luvulla ja Suomessa on tällä hetkellä yhtenä mahdollisuutena valita työttömyys. Toki se vaihtoehto katoaa, jos iso osa väestöstä sen valitsee, mutta niin kauan kun se on marginaaliporukan juttu, niin se on ihan realistinen ja kenties järkeväkin tapa elää. Jos se ei sinulle kelpaa, niin muuta toki pois, koska sekin on vaihtoehto.
Minä ryhdyn viikingiksi. Sillä mitäpä ei ihminen tekisi elättääkseen itsensä. Ryöstelen ja raiskailen sitten rikkaita yhdessä muutaman tuhannen kaltaiseni kanssa. Ja se on moraalista, koska ihmisen velvollisuus on elättää itsensä porvarillisenkin moraalin mukaan, eikä universumi kysy keinoja.
saa olla rikollinen. Se on väärin. Rikolliset saa minun puolestani tapaa.
Mutta eiväthän viikingit olleet rikollisia vaan oma yhteisönsä, joilla oli omat lakinsa. Sinun lakisi eivät vain päde viikinkeihin.
Mites pistät pakkotyöhön kun ei oo töitä?
Jaaa -a... ei taida olla tästäkään kaverista mihinkään muuhun kuin suunsoittajaksi, kuten duunarit yleensä.Paskaa puhutaan ja ollaan niin tietävinään mitenkä yritystä/osastoa pitäisi johtaa ja mitenkä ongelmat korjattaisiin.Todellisuudessa, sitä jos löisi näille tietäville pätijöille tittelin rintapielukseen ja sanoisi että pistähän hommat kuntoon niin johan olisi hiljasta poikaa ja änkytyksen keskeltä voisi erottaa sanat "e-ee-enhän m--mm-minä n-nn-nyt... "
En oo aloittaja mutta pakko on kysyä että kumpi on hyödyllisempi yhteisölle: duunari vai toimistossa istuva heppu?
Toimistossa tietenkin. Johan jos mietit kumpi maksaa enemmän veroja ja kannattelee yhteiskuntaa...kenties jopa sitä duunaria jonka liksa on todella matala ja oikeutettu kaiken maailma tukiin.Vaikka, toisaalta, eihän duunarien hommat ole kauhean kaksisia.Ne oppii kuka vain 2-6kk:ssa riippuen tehtävästä joten eipä niistä paljon tarvitse maksaakaan.
Mä en puhunu rahasta vaan muusta hyödystä. Toimistotyöläiset ei hyödytä yhteiskuntaa muuten kuin korkeammilla verotuloilla.
Jos palkkaa maksettais työn vaarallisuuden ja yhteiskunnallisen hyödyn perusteella niin toimistotyöläisiä ei luultavasti olis paljoakaan.
Niin ja kyllä nuo toimistotyötkin oppii suht helposti jos on vaan halua siihen. Ihan turha väittää että se olis jotenkin vaikeampaa.
Päivääkään en ole töitä tehnyt, eikun siis olen kyllä valitettavasti reilun kuukauden verran. Ei elämäänsä kannata tuhlata raatamalla jos ei saa pillua. Rahalla ei yksinäisenä miehenä tee mitään ja elämiseen riittää ihan hyvin kun saa jostain tonnin kuukaudessa.
Jos en tekisi palkkatyönä sitä, mitä teen nyt, tekisin luultavasti yrittäjänä jotain vastaavaa. En yksinkertaisesti. Minulle työ tuottaa mahdollisuuden oppia koko ajan uutta, saada onnistumisenkokemuksia, se antaa sisältöä elämään ja minulla on aivan mahtavat työkaverit. Ja toisen palveluksessa ei itse tarvitse kantaa yrittäjän riskiä, vaikka on melkein samat vapaudet kuin yrittäjällä, joten pidän itseäni aika onnekkaana :)
Jos rikastuisin tyyliin voittaisin lotossa pääpotin, niin sitten ottaisin varmaan sapattivapaata ja lähtisin kiertämään maailmaa, mutta kun siihen ei ole varaa niin en yksinkertaisesti keksi mihin edes aikani käyttäisin ellei olisi töitä.
"En yksinkertaisesti." -lause on typo :)
Minä olen ainakin ihan perusduunari ja sellaisena pysyn. Töissä käyn siksi että pidän säännöllisestä päivärytmistä ja siitä että kuun lopussa tilille tuleva palkka mahdollistaa monenlaisten asioiden hankkimis ja elämisen ylipäätään. En tarvitse mitään erityistä titteliä työntekemiseen ja koska vastuutakin on melkoisesti nykyisessä työssäni niin olen tyytyväinen näin. Omaan ajatusmaailmaan ei käy se malli että asioisin sossun luukulla tai nostaisin työttömyyskorvausta, en voi kuvitella tilannetta että olisin työtön vaan jos nyt sattuisin potkut saamaan niin hakeutuisin töihin välittömästi muualle. Mutta en myöskään ole katkera tai kateellinen heille jotka näitä sosiaalipalveluja käyttävät koska minulle työnteko on elämän tapa ja kerran joudun palkastani maksamaan melkoisen määrän veroja niin meneepähän edes osa noista verorahoista toisen kansalaisen käyttöön eikä suoraan ulkomaille tai herrojen taskuun.
tee, ei sen syömänkään pidä. Niin yksinkertaista se on. Kaikki tuet pois työttömiltä loisilta!
Elämä viikinkinä on ihmisen parasta aikaa. Ryöstely, viina ja naiset, siinä ovat hyvän elämän ainekset. Vielä parempi, jos naapureina on henkisesti heikkoja, luterilaisen moraalin omaavia typeryksiä, jotka eivät näe elämällä muuta arvoa kuin rahan ja työnteon. Sellaiset pösilöt kuuluukin vapauttaa rikkauksistaan, sillä viikingit kirjoittavat itse omat lakinsa, eivätkä noudata muiden lakeja. Uskollisuus omalle yhteisölle on tärkeämpää kuin raha ja mitkään rahanvaihtajien lait.
Minä olen viikinki. Ystäväni on viikinki. Sinä et ole viikinki. Niin yksinkertaista se on. Pää irti pösilöiltä, jotka eivät ole pidä viikingeistä.
Olin kerran 9 euron päivätöissä yhes firman ja ajoin sen firman auton ojaan tahallani kun potutti se homma. Siitä hyvä että 9 euron orja ei ole vastuussa mistään jos jotain hajoaa.
Enpä viitsisi olla työttömänä. Sitä laiskistuisi ihan totaalisesti ja elämänhallinta olisi vaarassa kadota kokonaan. Tavallisena työntekijänäkin on ihan hyvin vapaa-aikaa ja palkkarahoilla voi tehdä tai ostaa asioita, joista tykkää.
Työttömät valitkoon kaltaisiaan. Itse työssäkäyvänä olen seurustellut vain minun kaltaisten työssä käyvien ihmisten kanssa, joille työn teko on itsestäänselvyys. Väliaikainen työttömyys on ookoo ja sen moni joutuu kohtaamaan, mutta jos töitä oikeasti haluaa tehdä ja on kova tahto, niin ennemmin tai myöhemmin töitä löytyy tavalla tai toisella.
Olen ollut 3 vuotta työtön ja sitä ennen 14 vuotta töissä. Annettiin vaan monoa yhtäkkiä yhtenä päivänä. Asun aika pienellä paikkakunnalla ja täältä ei helposti hommia löydy. Teksin mielelläni töitä jos sitä jostain sais.
Nykyään vaan tahtoo olla niin että kukaan ei halua maksaa palkkaa van otetaan ilmaiseksi työn orjia ja sitten 6 kk päästä potkitaan pois ja otetaan uus ilmainen työtön. Näin se homma nykyään menee.
Lähdin alta kakskymppisenä ummikkona Ruotsiin kesätöihin. Kaksi viikkoa kesti ennen kuin löysin töitä, tiskaajana. Sen jälkeen onkin töitä ollut aina. Tuuriakin on tosin ollut, viimeksi pari vuotta sitten tuli potkut mutta haistoin sen etukäteen ja löysin uuden työpaikan juuri ennen. Uutta paikkaa tarjottiin perjantaina ja tieto potkuista tuli maanantaina. 60 hakijaa kuulema oli mutta olen aina ollut haka työhaastatteluissa.
En tiedä onko se työ niin hauskaa mutta ilman sitä minä ainakin olisin syrjäytynyt täysin. Minulla ei kovin paljon olisi tarvittu kun olisin käpertynyt johonkin lähiön yksiöön tuijottamaan ikkunasta ulos. Pari kertaa kävikin niin, ei onneksi pysyvästi.
Niin, mitäs orja enää tekisikään vapaana, kun on tottunut raatamaan.
Roomalaisilla oli kuitenkin parhaimmat ORGIAT ikinä.
Siinä on suomalaisilla palojon oppimista. Työpaikoilla pitää voida naida vaikka joka päivä kaikki naispuolisiia työkavereita.