Kummalla tavalla kropan saa paremmin kuosiin? 2 kertaa viikossa punttia ja 1 aerobinen (salibandy/sulkapallo/uinti 1h) vai 3 kertaa viikossa punttia? Mahdollista ei ole harrastaa liikuntaa viikossa kuin vain se 3 kertaa ja noin 1h kerralla töiden, perheen ym... syiden takia. Tarkoitus ois kuitenkin saada tehokas kroppa jossa alhaset rasvat ja hyvin erottuvat lihakset eli -> näyttävä!
Ruokapuoli ja lepo onkin sitten jo muuten kunnossa.
Kroppa kuntoon?
6
264
Vastaukset 6
Kaksi kertaa viikossa punttia on kyllä liian vähän lihasten kasvatukseen. Toki jos aloittaa aivan nollatasosta. tuottaa sekin alkuun tulosta. Kolme kertaa viikossa kuitenkin parempi. Ilman minkäänlaista aerobista treeniä alkaa tosin punttitreenikin todennäköisesti jossain vaiheessa kärsiä.
Jos taas tavoitteena on laihduttaa, auttaa aerobinen liikunta siinä enemmän, mutta tunti viikossa on kulutukseltaan aika yhdentekevää. Ja tässäkin tapauksessa kannattaisi treenata puntilla se kolmisen kertaa viikossa, jotta lihaksia lähtisi laihdutuksen yhteydessä mahdollisimman vähän.
Vaikea siis sanoa tietämättä tarkemmin nykyisestä tilanteestasi ja tavoitteistasi.- Cheer_tyttö
Tuo on liian vähän... Itse harrastan cheerleardingia kolmesti viikossa 2 h 30min ja akrotunneilla käyn yhden kerran viikossa 1h ja sitten vielä 3h itsenäistä liikuntaa ja minulla näkyy kaikki vatsalihakset jne.
- '''''''
Kaksi punttia yksi aerobinen, niin on monipuolisempaa.
- 16+3
Ääni kolmelle viikottaiselle punttitreenille.
- Aika vähän
Jos haluat lisää lihasta, niin kannattaa panostaa siihen lihastreeniin eikä kaloreita polttavaan aerobiseen. On aika hankalaa kasvattaa lihaksia samaan aikaan jos kuluttuu kaiken energian sählykentällä.
Yleensä lihasmassaa hankittaessa tulee myös "ylimääräistä", koska puhdasta lihasmassaa on erittäin hankala saada lisää. Se ylimääräinen tiristetään sitten dieetillä pois, kun on massaa hankittu.
3h viikossa ei ole kovinkaan paljon, joten en odottaisi ihmeitä. Usein ne urheilulliset hyvökroppaiset vetävät sellaista 10-15h viikossa. - VierasVieras
"3h viikossa ei ole kovinkaan paljon, joten en odottaisi ihmeitä. Usein ne urheilulliset hyvökroppaiset vetävät sellaista 10-15h viikossa. "
Ei ehkä ihmeitä, mutta lähes ihmeitä voisi saada tunninkin lisäämällä. 3 x vko koko kroppa läpi salilla ja aikaa kaikkineen tuo 4h, niin sillä saa jo oikeinkin hyviä näkyviä tuloksia, KUN ruokavalio on tiptop kondiksessa. Kysehän oli siis aloittelijasta, joten muutosta on luvassa.
tsemppiä aloittajalle!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1711086
- 65886
- 86810
Mitä luulet
Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?72737- 46683
Vielä hyvinvointitalosta
Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko78632- 62599
- 28585
Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa
ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su35575Luule ja ajattele minusta
mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅46569