Miten nää vuokrafirmat nyt toimii?

En tajua?

Valmistuin vähän aikaa sitten ammattiin eikä alan töitä ole tarjolla missään. Asun myös pienellä paikkakunnalla, josta ei löydy vakiduunia edes siivoojalle. Olen nyt selaillut molin sivua ja siellä kaikki paikat näyttää olevan pelkkää vuokrafirmaa. Onks nykyään todella niin ,ettei kauppoihin palkata edes myyjiä tai siivoojia, ilman ettei nämä ole jotain vuokralaisia? Miten näissä vuokrafirmoissa sitten tienaa, jos ei tiedä milloin on töitä ja milloin ei?? Ja onko se paikka aina sama? Mitä jos ei ole autoa, otetaanko se huomioon?

Yhdessäkin ilmoituksessa luki, että "Emme ehdi vastata töitä koskeviin puheluihin" Häh?! Sitten ilmoituksessa ei kerrottu mitään missäpäin työpaikka olisi tai ylipäätään mitään. Miksi pitää tehdä asiat tuommoisiksi hankaliksi, eikö voitaisi suoraan hakea myyjää Lidlin kassalle 8-16?

7

407

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ddd4456

      Tämä on valtion sallima tapa heikentää työntekijän asemaa työsuhteessa. Tuollaiset
      "Emme ehdi vastata töitä koskeviin puheluihin" pitää suhtautua hyvin varauksella, koska on oletettavaa ettei siellä homma toimi muutenkaan.

      Toiminta on sikamaista ja työntekijää nöyryyttävää. Ihmettelen suuresti miten vuokrabisnes on levinnyt joka paikkaan, minun mielestä mol:in sivuille niillä ei pitäisi olla mitään asiaan.

      • Pekka P

        >> Toiminta on sikamaista ja työntekijää nöyryyttävää.


    • Niin miksi?

      >>...eikö voitaisi suoraan hakea myyjää Lidlin kassalle 8-16?

      • Ennen ja nyt

        Sellainenkin juttu on olemassa, kuin "KOEAIKA", jona aikana työsuhteen voi purkaa kumpi osapuoli tahansa. Tämä oli ennen ihan riittävä systeemi, mutta nykyään työnantajat ei viitsi ilmeisesti käyttää edes tätä, vaan tilataan vuokrafirmasta joku vuokraorja, lyödään sille kaikki veemäisimmät työt ja vuorot, kun naama ei enää miellytä, tai muuten vaan ei enää ole orjalle akuuttia tarvetta, ilmotetaan ettei enää tarvitse tulla.


    • En tajua?

      Niin mutta miten tuo palkkaus sitten? Ollaanko siellä töissä sit todellakin koko ajan, vai vaan silloin kun vakkari on sairastunut?

    • 14+9

      Itsellä on ollut ihan hyviä kokemuksia vuokrafirmoista, adecco/manpower.
      Työajat on aina olleet ihan 37-40h viikko eikä sen suhteen mitään epäselvyyksiä.

      Ainut mikä on ollut vähän harmi homma on se että ne asiakasyritykset sitoutuvat tietyksi aikaa käyttämään vuokrausfirman palveluita eli jos olet töissä kuukauden vuokrausfirman kautta ja asiakasyritys haluaisi palkata sut suoraan niin se ei onnistukaan koska asiakasyritys on sitoutunut käyttämään esim 4kk vuokrausfirman palveluita ennen kun sut voidaan palkata suoraan.
      Harmittavan tästä tilanteesta tekee se että palkkaus on huomattavasti parempi sitten kun olet suoraan asiakasfirmassa.

    • Whitecollar

      Vuoratyöntekijänä samalla yrityksellä neljä kertaa eri kohteissa. Sopimukset vaihtelivat 3 ja 6 kk:n välillä. Sitten työnantaja, ei asiakasyritys, palkkasi kuukausipalkkaiseksi työntekijäksi. Tämä tapahtui 2005 ja samalla tiellä ollaan edelleen. Palkka hyvä kuten toimenkuvakin, ei valittamista. Kyllä Suomessa työtä riittää, toki nirsot jää ilman. Paikka pitäää ansaita sekä opiskelemalla että työtä tekemällä, silloin työnantaja palkitsee ja kaikilla on kivaa. Ruikuttajat ja 2. polven työttömät katsokaa peiliin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      94
      7733
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      37
      4087
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      48
      3650
    4. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      247
      3206
    5. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      2752
    6. Häiriköinti

      Sinä joka rälläsit viime yönä aamuun klo. 00 :04 koulun pihassa ja pitkin kyliä. Rekkari ylhäällä. Terv. Kerrostalon as
      Ähtäri
      40
      2715
    7. Askanmäessä Huippu esitys

      Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna
      Puolanka
      21
      2684
    8. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      46
      2623
    9. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      140
      2588
    10. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      2549
    Aihe