En kerkiä liikkumaan enää :(. Kerkeän käymään noin 3 kertaa viikossa salilla ja en mitään muuta. Ennen lapsia kerkes helposti harrastaa liikuntaa jopa 5 iltana viikossa pallopelejä ja kuntosalia 1h illassa, mutta lasten syntymän jälkeen ei enää ehi :/. Nykyään ruuanlaitot, työt, siivoukset, nukkumiset ym... vie niin paljon aikaa, että liikunta jää maximissaan tohon 3 kuntosali kertaan viikossa. Vaimonkin pitäisi keretä liikkua parina kolmena iltana viikossa. Ärsyttää myös se, että rakas salibandy harrastus jäi sillä ei voi oikein mitään säännöllistä ottaa, vaan nimenomaan tuo kuntosali on siitä hyvä, että voi mennä milloin kerkee. Ei siinä ettenkö rakastaisi perhe-elämää, mutta olen nuoresta lähtien ollut kova urheilemaan, niin nyt asiat pitää kummiskin laittaa tärkeysjärjestykseen sillä aika on rajallista :/.
Mites muiden perheellisten liikkumiset/urheilut? Montako kertaa viikossa? Voitteko esim. käyttää työpäivän aikaan 1h viikossa kuntosalia tai käydä uimassa tai vastaavaa? Jollain on noin hyvä mahdollisuus toimistotyössä, mutta meillä tätä ei ole :(
Mites muiden perheellisten liikkumiset/urheilut? Montako kertaa viikossa? Voitteko esim. käyttää työpäivän aikaan 1h viikossa kuntosalia tai käydä uimassa tai vastaavaa? Jollain on noin hyvä mahdollisuus toimistotyössä, mutta meillä tätä ei ole :(
Vastaukset 13
Vanhimmat
3-4 krt salilla ja pari kertaa lenkillä. Sitten yhteiset ulkoilut päälle. Pulkkamäkeä, luistelua ja nykyään myös laskettelua. Kesäisin vielä pyöräilyä / itse joko juoksen tai rullaluistelen. Kyllä sitä liikuntaa ehtii, mutta toki ruuhkavuosina on väsynyt ja välillä salille lähtö on vaikeaa eikä treenin intensiteetti ole sitä luokkaa mitä ennen lapsia.
Samat on murheet muuallakin. Vielä kun vaimokin reenaa kovaa niin eihän se aika riitä. Ite oon ajatellu että nyt on sellainen elämänvaihe että on ajateltavaa muita ennen itseä. Ja samaa mieltä meillä onneks vaimokin. Treeni kertoja viikkoon saan mahdutettua n.3 mutta kesto on useampi tunti. Salin rakensin autotalliin kun se olis kyl muuten jäänyt. Salilla käyn vielä tekemässä yksijakoisen kolmesti viikossa noiden kolmen treenin lisäksi. Enemmänkin sitä urheilis mut haluan olla läsnä lasteni ja vaimoni elämässä. Sitten taas triathlonille kun lapset muuttaa kotoa :)
Kuutisenkymmentä kertaa vuoden alusta lukien on tullut salilla käytyä.
Muutaman kerran sekä aamulla, että illalla. Käyn yleensä salilla myöhään yhdeksän jälkeen, jotta aika ei ole perheeltä pois!
Käyn salilla aamulla ennen töitä kolme kertaa viikossa, iltaisin lasten mentyä nukkumaan sitten tunnin-kahden lenkki koiran kanssa.
Meillä on tähän aivan täydellinn valmennus!! http://www.melyxpersonaltrainer.com/aidin-food-and-fitness
Ryhmä on jo alkanut mutta jos haluat mukaan voin sen järjestää sinulle, saat samaan hintaan 4 vkoa valmennusta.
Ota yhteyttä jos kiinnostut :)
-Johanna
38:n vuoden tauko. Elämäntilanteet ratkaisivat katkon.
Työelämän levottomuus heti liittomme alussa lopetti kaiken muun paitsi sunnuntaiset hiihtolenkit talvisin.
Olosuhteista riippuen kävin sulan maan aikoina lenkillä mutta se oli erittäin epäsäännöllistä ja siinäkin oli vuosien mittaisia taukoja.
Takuuvarma työttömyys antoi vakautta ja viimein siirtyminen 6-kymppisenä eläkkeelle takasi salitreenien säännöllisyyden.
Omavalmistesapuskat ja rajaton mahdollisuus lepoon silloin kun haluaa antoivat potkua vuosikymmenten jälkeen.
Levotonta työ- / perhe-elämää en pystynyt yhdistämään säännölliseen kuntoiluun, saati salitreeneihin.
Oliko muka yllätys ettei ehdi? Kun se tarha- ja alakouluaika loppuu, niin taas ehtii, ellet ole järjestänyt junnuille sellaista aktiviteettiä mikä vaatii taas autonkuljettajana jne. toimimista.
Olen hieman ehkä jäävi vastaamaan kun nykyään työkseni liikun/treenaan.
Mutta myös ennen ammattilaiseksi siirtymistäni kyllä treeneille oli aina aikaa. Kyse on vaan priorisoinnista. Itselleni on aina ollut treenaaminen ykkösasia joka menee kirkkaasti yli kaiken muun.
Ja tuskinpa tämä tulee vielä ainakaan 15vuoteen mihinkään muuttumaan...
Sehän edellyttää junnujen tapauksessa, että se huushollin toinen osapuoli hoitaa nekin asiat.
"Itselleni on aina ollut treenaaminen ykkösasia joka menee kirkkaasti yli kaiken muun. "
Toivottavasti tässä nyt tarkoitat muita harrastuksia ja vaikka työtä, etkä niitä lapsia ja heidän kanssa vietettyä aikaa...
Ykkösasia menee ykköseksi KAIKEN ohi. Voiko tätä mitenkään selvemmin sanoa. Muksut on aina kulkenu mukana salilla vauva-iästä asti. Lasten/perheen takia ei meikäläiseltä jää yksiäkään treenejä välistä.
Ei ole ongelma ottaa niitä muksuja salille mukaan. Ei siellä salilla kuitenkaan mitään puolta päivää vietetä. ;)
Selitykset seis nyt! :) http://sixpack6pack.blogspot.fi/