Meitä on sellainen muutaman hengen kaveriporukka ja nyt jotenkin tuntuu että minut on potkittu porukasta ulos. Olemme kaikki työssäkäyviä/opiskelijoita ja yleensä olemme aina viikonloppuisin kokoontuneet aina jonku kaverin luo juopottelemaan tai pelailemaan pelejä ym. Porukasta jotku saattavat olla enemmän tai vähemmän viikollakin tekemisissä toistensa kanssa.
Välillä ollaan tehty jotain yhteisiä reissujakin ja nyt olen itse koittanut syksystä lähtien kysellä kavereilta että lähdettäisiin yhdessä jälleen johonki. Kukaan ei ole oikein innostunut ajatuksesta ja sanonut että pitäisi osata varata vapaat ym että kaikki pääsisi yhtä aikaa. Nyt sitten kuulin että pari kavereista olikin varanneet viime viikolla jo mökin Lapista. Itse en ole viitsinyt kysellä sen kummemmin koska ei itsellä ole vapaata aivan juuri siihen aikaan kun ovat sinne lähdössä. (tietenkin vapaata olisin varmasti saanut järjestettyä)
Pari päivää sitten sain kuulla että sinnehän ovat menneet koko "kaveriporukka" ja minulta ei ole kukaan vaivautunut kysymään mitään että olisinko halukas tai pääsisinkö jossain vaiheessa myös sinne.
On ehkä jonkin verran petetty olo. Miten tuollaisten kans enää tämän jälkeen viitsii paljon olla tekemisissä? En viitsisi alkaa asiasta sen kummemmin kyselemään koska tiedän että heidän mielestä välimme ovat varmasti kunnossa. Itsellä vain tuntuu että jotain heillä nyt on minua vastaan. Pitäisikö olla vain hiljaa siihen asti kunnes joku heistä on minuun jälleen yhteyksissä vai mitä tehdä...?
Petturi ystävät!
3
144
Vastaukset
- Diina
Joo, I feel your pain. Oon pariakymppiä lähestyvä ja mulla on kanssa aina ollut semmonen vakio neljän tytön porukka, ja ollaan kokoonnuttu (ei nyt ihan joka viikonloppu) yleensä johonkin tyttöjen iltaan tai muuten vaan arkena nähty. No, eri juttu mulla on että nyt kun oon alkanut seurustelemaan, niin mua ei enään kutsuta mihinkään. Mun mielestä tää on tosi ikävää koska haluisin viettää mun kavereiden kanssa aikaa. Mitään ne ei oo sanonut pahaa mun poikaystävästä, kaikki tykkää siitä tosi paljon. Yks niistä kavereista on mulle läheisempi ja sitä arkisin välillä nään, ni siltä aina kuulen ohimennen niiden ajanvietoista ja kuinka ne oli siellä ja täällä.. Mä tein virheen siinä, että sillon vuosi sitten ku aloin seurustella, ni yritin hetken häiritä niitä kaikkia ja tunkee mukaan, sit ajattelin että ku ei kiinnosta ni antaa olla, kyllä ne muhun ottaa yhteyttä ku alkaa taas kiinnostaa. Noh, edelleen nään näistä vaan tätä yhtä kaveria JOSKUS arkisin, käydään lenkillä tms. En osaa antaa parempaa neuvoa kun että ihmiset on julmia ja ilkeitä, ota ihmeessä asia puheeks. Ite en uskaltanu ja tässä sitä ollaan.
- hgghgffhfhf
Olipas inhottavia ja kusipäisiä noi sun kaveris! Tässä just syy miks vihaan ihmisiä! Pahoja ja epäluotettavia, ilman syytä selkäänpuukottavia!
En tiedä mitä tekisin sijassasi. Ota asia puheeks ja oo vaikka vihainen tai kerro miten pahalta toi tuntuu, jos pystyt. Tosin varaudu silloin ivallisiin kommentteihin "joo, niin se on tarkoitus, ei me haluttu sua mukaan."
Tosin idiootit kyllä voivat oikeasti olla myös niin ajattelemattomia, että oikeasti eivät muista jotakuta pyytää mukaan. Oma perse kun on tärkein ja kun itse saa olla mukana, niin muita ei edes muistetakaan.
Mutta kyllä tuo tahalliselta ja tietoiselta kuulostaa. Kuinka monta henkeä porukkaanne kuuluu ja montako lähti? Jos kaksi lähti, heistä on ehkä tullut läheisempiä ystäviä ja halusivat olla kahdestaan.
Oletko saattanut huomaamattasi loukata jotakuta? Oletko riehunut, hajotellut paikkoja ja ollut agressiivinen kännissä? Se voisi olla syy.
Levittääkö joku paskaa sinusta selkäsi takana? Naisille tuollainen syrjiminen on tyypillistä, yht´äkkiä ilman syytä vain tiputetaan joku porukasta pois. Oletko kaunistunut tai laihtunut viime aikoina. Se selittäisi kaiken!
Itse en välttämättä pystyisi ottamaan asiaa puheeksi, voi olla että itse vain lopettaisin yhteydenpidon ja feidaisin. Mutta ota sinä asia puheeksi jos vain suinkin kykenet, edes sähköpostitse, sillai varmasti helpompaa.
Diina, sun kaveris on selkeesti vaan kateellisia ku oot alkanu seurustelee. Kostavat sitten tollalailla. - sil
Meitä on semmonen 5-6 tyyppiä joista 4 lähti reissuun ja sit pari ei niin läheistä kaveria. Taidanpa antaa asian vain olla ja katsoa kuuluuko tyypeistä ylipäätään vähään aikaan mitään. Kenellekään en tietääkseni ole mitään tehnyt tai loukannut. Kusipäitä mitä kusipäitä! Huomaa ettei keheenkään täällä ole luottamista!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eutanasia?
Kertokaas omia mielipiteitä eutanasiaan liittyen. Onko mielestäsi oikein vai väärin ja miksi?512376Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?
Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä411153Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal1755075Veli Sofia teki urosmehiläisen työn
Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa283689Mitäs nyt sijoittajat?
Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no1963534Hjallis Harkimon, 72, Jasmine-rakas, 37, paljastaa suhteen alusta: "Vähän..."
Liikemies, kansanedustaja Hjallis Harkimo ja tuottaja-juontaja Jasmine Pajari ovat pariskunta. He asuvat yhdessä Sipooss463060Unisex-vessat
Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu1082789Jäit kiinni siitä
että katselet minua. Käänsin pääni, minäkin etsin sinua, ja meidän katseemme kohtasivat. Eikä se haittaa - molemmat ky132178Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman
nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie372127Jutta Larm, 52, haluaa kumota tämän piintyneen ikämyytin
Oletko samaa mieltä? Jutta Larm on 52-vuotias ja tehnyt pitkän uran yrittäjänä. Hän haluaa kumota tämän piintyneen ikämy191935