Vallitseva massatyöttömyys vähenee vain jos uusia palkkatyöpaikkoja avautuu.
Uusi aiemmin olemassaolematon palkkatyöpaikka avataan vain jos siinä tehtävälle työlle tai työnmäärälle on jokin teettämisen tarve.
Jos tuo työnteettämisen tarve saadaan teetetyksi palkattomana pakkotyönä palkkatyöpaikan avaamiselle ei ole mitään tarvetta ja se jää palkkatyöpaikkana avaamatta.
Aina kun palkkatyöpaikkana toimiva työpaikka lakkaa mistä hyvänsä syystä olemasta palkkatyöpaikka, tällöin työttömyys pakostakin täytyy kasvaa yhdellä - jos vallitsee tilanne että palkkatyöpaikkojen tarjonta on pienempi kuin niiden kysyntä - eli vallitsee jonkin suuruinen työttömyys. Palkkatyöpaikka aina lakkaa olemasta palkkatyöpaikka sen ajan mitä siinä tehdään palkatonta pakkotyötä.
Niinpä "kuntouttamalla" työttömiä työttömyytensä oletetuista kiroista palkattomaman pakkotyön teetämisen kautta, tosiasiassa ylläpidetään olemassaolevaa ja aiheutetaan uutta työttömyyttä, jos - kuten nyt menetellään - tuo palkattoman pakkotyön teon rangaistus toimeenpannaan muuttamalla jokin olemassaoleva palkkatyöpaikka tuon rangaistuksen suorittamisajaksi palkattomaksi pakkotyöpaikaksi.
Kun työttömyys noin menetellen sekä määrällisesti kasvaa että yhä useamman työttömän kohdalla ajallisesti pitenee - niin samalla aiheutetaan yhä uutta tarvetta rangaista yhä useampia työttömiä työttömyydestään, jonka rankaisun toteuttaminen puolestaan vaatii yhä uusia ja uusia nykyisin vielä 100% palkkatyöpaikkoina toimivien työpaikkojen muuntamista ainakin osan vuodesta toimimaan palkkattoman pakkotyörangaistuksen suoritustyöpaikkoina.
Näinollen ja menetellen on periaatteessa laskettavissa se päivä ja vuosi jolloin kaikki maassa tuolloin olevat ja toimivat palkkatyöpaikat tarvitaan ainakin osan vuotta toimimaan palkattoman pakkotyö rangaistuksen suorituspaikkoina kun työttömyydestään palkattomin pakkotöin rangaistavia työttömiä on aina vain enemmän ja enemmän.
Työttömyydestä tuli mieleen
8
127
Vastaukset
- Tsaikovsk
Juuri näin. Viranomaiset ovat saaneet kansalle syötetyksi mielipiteen, jonka mukaan työttömillä on jokin ihmeellinen kunniavelka antaa työpanoksensa yrityksille ilmaiseksi.
- nimiörkki
Onpa ollut palstalla vilkasta. Kalevi on ollut todella kiireissään. Kiire näytti alkaneen tämän ketjun aloitusviestin palstalle tulon jälkeen miksiköhän?
Mutta väliäkö hällä. Tämä on tarkoitettu erittäin alustavaksi ehdotukseksi työllistymissuunitelmaksi. Paljon parannus- ja täydennysehdotuksia siihen tarvittaisiin.
Luonnoksen alussa oleva maininta sadomasokisti on outo. Se ehkä on siinä ihan kaleville mieliksi mukana. Mitään järkiperustetta sen siinä oloon ei nimittäin ole.
Sadomasokistin päiväkirjasta: http://www.finlex.fi/data/normit/36683-3386su.pdf
Eli Kuinka rankaista subia melkein mistä vaan melkein millä perusteella vaan.
Työllistymissuunnitelma.
Työllistyn mitä halukkaimmin ja ilman ehtoja, jos on osoitettavissaoleva olemassaoleva palkkatyöpaikka johon voin työllistyä.
Jos tuota osoitettavissaolevaa olemassaolevaa palkkatyöpaikkaa ei ole olemassa, siis on vain osoittamattomissaolevia tai joissain tapauksissa osoitettavissaolevia mutta olemassaolemattomia palkkatyöpaikkoja tarjolla, niin katson että työllistymistä niihin ei voi millään edellytyksillä tapahtua.
Hyväksyn minkä hyvänsä työllistymistä edistävän toimenpiteen jos siihen toimenpiteeseen liittyy osoitettavissaoleva olemassaoleva palkkatyöpaikka, johon tuo mainittu työllistymistä edistävä toimenpide minua vääjäämättä vie työllistymään palkkatyöhön ja/tai myös mahdollista työnantajapuolta sitovasti suuntaa minut siihen palkkaamaan mielluummin heti toimenpiteen alusta lukien.
Tämä vaatimus osoitettavissaolevasta olemassaolevasta palkkatyöpaikasta on minua koskevia työllistymistä edistävien toimenpiteistä päätettäessä katsottava aina poikkeuksettomaksi.
Minkä hyvänsä verukkeen taakse naamioidun palkattoman pakkotyön teko tai teettäminen on aina katsottava olevan työllistymistä edistävä toimenpide joka tähtää pelkästään osoittamattomissaolevaan olemassaolemattomaan palkkatyöpaikaan työllistymiseen, joten se ei kuulu eikä voi kuulua mihinkään minua koskevaan työllistymissuunnitelmaan. - Oletko se sinä?
"Niinpä "kuntouttamalla" työttömiä työttömyytensä oletetuista kiroista palkattomaman pakkotyön teetämisen kautta, tosiasiassa ylläpidetään olemassaolevaa ja aiheutetaan uutta työttömyyttä, jos - kuten nyt menetellään - tuo palkattoman pakkotyön teon rangaistus toimeenpannaan muuttamalla jokin olemassaoleva palkkatyöpaikka tuon rangaistuksen suorittamisajaksi palkattomaksi pakkotyöpaikaksi. "
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2001/20010189?search[type]=pika&search[pika]=kuntouttava
14 § Kuntouttavan työtoiminnan rajoitukset
...
Kuntouttavalla työtoiminnalla ei saa korvata virkasuhteessa tai työsuhteessa tehtävää työtä.
...
--- lainaus lakitekstistä loppuu ---
Jos vastaus kysymykseen: Entäpä jos minä tai joku muu ei tätä pakkotyötä täällä työpaikalla palkatta tekisi - niin kuka sen työn sitten tekisi on: "Pakostakin joku palkkaa työstään saava."
Niin silloinhan toimeenpanemalla kuntouttavaa työtoimintaa aiemmin palkkatyöpaikkana toimineessa työpaikassa aiemmin palkkatyönä tehtyjä työtehtäviä teettäen jokseenkin satavarmasti rikotaan lakia kuntouttavasta työtoiminnasta. Rikotaan koska silloin kyse on palkkatyötä korvaavan työn teettämisestä.
Kuka tekee poliisille ensimmmäisenä tutkintapyynnön siitä että rikkooko paikallinen TYP 9-euron pakkotyösysteemiä pyörittäessään lakia kuntouttavasta työtoiminnasta? - kuka mitä häh?
"Kuka tekee poliisille ensimmmäisenä tutkintapyynnön siitä että rikkooko paikallinen TYP 9-euron pakkotyösysteemiä pyörittäessään lakia kuntouttavasta työtoiminnasta?"
oletko se sinä?, vai olenko se minä? - 4 + 6
Tästä ketjusta tuli mieleen että kun tämä 1. kerran tänne ilmaantui kalevilla alkoi ikäänkuin kuntouttava työtoiminta - ainakin 5 hakemistosivua täyttyi mölinäketjuistaan.
Mikähän tässä ketjussa on niin kalevia inspiroivaa? - 167-176
"Mikähän tässä ketjussa on niin kalevia inspiroivaa? "
Liikaa totuuksia, kale on allerginen totuudelle ja häntä ei ole ikinä saatu kiinni totuuden puhumisesta. - poohtiva
"Viranomaiset ovat saaneet kansalle syötetyksi mielipiteen, jonka mukaan työttömillä on jokin ihmeellinen kunniavelka antaa työpanoksensa yrityksille ilmaiseksi."
Oonko mää nyt jotenkin pudonnu kelkasta, kun mää luulin, että kuntoutettavia menee erilaisiin säätiöihin ja kunnalle, mutta ei ainakaan pääsääntösesti yrityksiin? Onko jollain jotain hyvää linkkiä asialliseen tietoon tästä hommasta? - 8 + 13
Kysyin kurjelta että mikä sun nimi on? Ei vastannut muuta kuin että ei Nosto ainakaan.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?
Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä1311325Veli Sofia teki urosmehiläisen työn
Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa373853Unisex-vessat
Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu1093019Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman
nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie1202380Miksi Seta ja Sofia Virta ei vaadi muslimeita kunnioittamaan priden-arvoja?
Kuten tiedetään niin islam ei hyväksy sitä mitä pride edustaa. Seta-pomo Mikkonen nosti hirveän äläkän kun yksi tepsin812045Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista
Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh1961761Sofia Virralle täydet 12 pistettä!
Kun ei jäänyt mukaan vähemmistöjen sortamista epäsuorasti tukevaan joukkueeseen. Urheilijoiden pitäisi olla esikuvia.2991006Miksi Hotelli Kainuuta dissataan?
Ihmetyttää tämä jatkuva yhden yrityksen arvosteleminen. Ikäänkuin mikään ei olisi hyvin. Kuitenkin yritys työllistää, ta17780Toisten elämän moralisointi
Eikö kukin voisi keskittyä lähinnä omaan elämäänsä? Jos jollakulla muulla on tunteita, ajatuksia, tai tekoja oman suhte143725- 53699