Tarkoitus hankkia eka hiilikuituinen maantiepyörä, ja kiinnostaisi Bianchi Sempe 105 compact 2012. Onko pyörästä kokemuksia, mielipiteitä onko hyvä hankinta??
53 koko erittäin sopiva koeajossa, tuntui muutenkin mukavalta.
Tarkoitus ajella 50-150km lenkkejä muutamia viikottain.
53 koko erittäin sopiva koeajossa, tuntui muutenkin mukavalta.
Tarkoitus ajella 50-150km lenkkejä muutamia viikottain.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Mun piti just viime keväänä ostaa Bianchi, 105:n osilla, mutta oli myyty loppuun. Osta pois, kyllä se riittää noihin sinun ajoihisi.
Riittihän tuo ammattitasollekin tosin kalliimmilla osilla varustettuna
http://www.roadbikeaction.com/bike-tests/content/66/6111/RBA-Test-Bianchi-Sempre.html
Bianchit ovat perushyvää kauraa. Tehtaan ja tuotemerkin omistaa nykyään ruotsalainen Cycleurope konserni ja Tukholmassa on mm. mukava brändikahvila.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Cycleurope-konserni
Syystä tai toisesta Bianchit tuodaan Suomeen valtaosin Shimanon osasarjoilla, vaikka vastaavat rinnakkaismallit on olemassa myös Campalla. Tämä on toki makukysymys, mutta minä ottaisin mielummin Velocen kuin 105:sen osasarjan. Molemmat ovat toki hyviä sarjoja kuntoilukäyttöön.
Omalla tavallaan kohdalla kävi niin että kun koeajoin bianchin, valinta oli helppo tehdä. Eli koeaja muutamaa ja veikkaan että päädyt oikeaan ratkaisuun.
Seuraava pyöräni tulee olemaan Bianchi.
bianchista joutuu tosi paljo maksaa pelkästä logosta rungon kyljessä. Muut valmistajat tarjoo samoilla osilla ja yhtä hyvillä runkotakuuilla paljo halvemmalla.
Näin on ja Ruotsin kuluthan tulevat brändin päälle, laittaisin mieluummin esim Orbeaan, pari kappaletta jo ollut ja hienoja silmälle, tekniikka pelaa eikä laatuunsa nähden kukkarokaan huuda hoosiannaa
Bianchia ei voi pitää mitenkään kalliina merkkinä, joten siinä mielessä haukutaan nyt väärää puuta. Se on pikemmin verratttavissa automaailman Toyotaan - silloinkin kun Toyota oli vielä kohtuuhintainen ja laadukas. Kääntäen myös sama asia, haluatko ajaa Avensiksella, kun naapurilla on Volvo?
Bianchin malleista rennommalla geometrialla olevat on markkinanimella C2C. Muilla vastaavat ovat esimerkiksi sport tms nimellä. C2C pyörissä on normaalia pidempi emäputki, mikä tekee pyörästä mukavan ajettavan lenkeillä.
http://www.bianchi.com/fi/bikes/bikes_list.aspx?RangeIDMaster=140068&CategoryIDMaster=140071&SubCategoryName=C2C
Ainoa mistä moittisin maahantuojaa on, että se tuo enemmän Shimanon osasarjoilla olevia malleja Suomeen, vaikka Campalla varustetut rinnakkaismallit ovat mielestäni usein houkuttelevampia.
Eipä niitä valintoja voi aina järkisyillä perustella. Toiselle oikea merkki on orbea toiselle taas bianchi. Kummallakin pärjää varmasti.
Eilen oli Milano - San Remossa pitkä pätkä Bianchin mainosta, kun kahden miehen hatkaporukassa toisella on Bianchi. Celeste näkyy todella pitkälle. Sen huomasi TV-kuvastakin.
Ne Ranskassa valmistetut pyörät on törkyhinnoissa. Look maksaa mansikoita ja niin maksoi Timekin. Jostain ihmeen kumman syystä tämä Time ei ollut enää uusimmassa Fillari-lehden Ostajan oppaassa. Miksiköhän? Ehkä syy seuraava: Se nyt vaan on tyhmää maksaa liikaa.
Lookiin nähden Biancheja jaellaan ilmaiseksi.