En ymmärrä ystävyyttä

Lopettaja

Miksi useimmille ihmisille on niin tärkeää hankkia "ystäviä"? Ymmärrän kyllä, että on "ihan kivaa" käydä jonkun porukan kanssa vaikka pelaamassa sählyä tms. Mutta että istutaan tuntikausia baarissa tai olohuoneessa ruotimassa toistensa tasapaksua elämää ja yhdentekeviä mielipiteitä, ei jessus sentään.

Itse pärjään vallan mainiosti ilman mitään harrastuskavereitakin. Ne tuttavat, joita minulla on, ovat minulle viime kädessä samantekeviä, enkä usko, että mikään saisi minut oikeasti kiinnostumaan siitä, mitä heille kuuluu.

Mitä te ihmiset oikein näette toisissanne?

4

364

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yksi laulaja

      En juo tai harrasta muide aknssa, mutta lyhyesti sanottuna se on mukavaa kun on ihmisiä joihin voi luottaa 100% ja olla kuin isona perheenä, vaikka ei sitten asuisikaan yhdessä. Itselleni sosiaalisuus on tärkeeää, vaikka ei minulla montaa ihan oikeaa ystävää olekkaan.

    • runontaja off

      Läheisriippuvuus, on ikävä juttu. Pakko olla aina jonkun seurassa ja yksinolo suurta piinaa. Eräs julkkis kertoi itsestään kertovassa dokumentissa ottavansa vastaan jokaisen kutsun vastaan, ettei tarvitsisi olla.

      Itse viihdyn hyvin yksikseni.

    • Erkki Mimin

      Useimmat 'sosiaaliset' ihmiset pelkäävät yksinoloa, koska tietävät joutuvansa huonoon seuraan.

    • Anonyymi

      XDdddD

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      34
      2735
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      36
      2581
    3. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      53
      2564
    4. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      96
      2084
    5. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      40
      1951
    6. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      312
      1732
    7. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      150
      1526
    8. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      73
      1388
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1158
    10. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      27
      1113
    Aihe