Uskallanko pyytää ulos?

Epävarma

Olen palvelualalla töissä ja asiakkaana on muutaman kerran käynyt oikein mukavan oloinen, nuori miehen alku. Hän vaikuttaa asialliselta ja rauhalliselta, ulkonäöltäänkin itseäni miellyttävältä. Hän on hymyillyt ja ollut hieman hermostuneen oloinen, ainakin omasta mielestäni on näyttänyt siltä. Ehkä hän on vain ujohko, vaikka onkin jutellut kanssani melko rennosti.

Lisäksi meillä on ikäeroa jonkin verran, hän on 20 ja minä 25. Ikäero itselleni ei tunnu tilanteessa merkittävän isolta, vaan hän vaikuttaa ikäisekseen melko kypsältä. Mieltäni askarruttaa kuitenkin hänen suhtautumisensa taas sitten minun ikääni. Sekä tietenkin muiden ajatukset siitä, että onko ikäero liian suuri tässä iässä, vanhemmiten tuo ikäero ei minua haittaisi juurikaan.

Itseäni vaivaa etenkin juuri ajatus siitä, että olemme olleet tekemisissä vain työni vuoksi, joten kehtaanko pyytää häntä ulos vaikkapa kävelylle. Ulkonäöllisesti olen melko tavallinen, en koe olevani kaunis, mutten nyt erityisen rumakaan. Itse olen melko ujo uusia ihmisiä tavattaessani, tavallisesti asiakkaiden kanssa olen puhelias, mutta tutustuminen/ystävystyminen on aikaa vievää. Jotenkin tuntuu vaikealta kysyä muiden asiakkaiden tai myyjien kuullen kyseistä miestä ulos, ilman vaivaannuttavaa tunnelmaa. Tiedän hänen numeronsa työni kautta, mutta en viitsisi siihen suoraan laittaa viestiä, jottei hän pelästy ja tunne itseään ahdistetuksi annettuaan numeronsa luottamuksella. Olen pohtinut antavani hänelle viestilapun, jossa ehdottaisin kävelylenkkiä, mutta en osaa sanoa mikä toimisi parhaiten.

Toivoisinkin mielipiteitä asiaan. Minua on vaivannut tämä jo jonkin aikaa, ja tiedän hänen tulevan lähiaikoina uudelleen käymään. Hän tuntuu olevan mielessäni muutenkin melkein päivittäin.

7

488

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • se varmaan

      Jos et saa tai uskalla suutasi avata muiden kuulemista peläten, laita vaikka tuo lappu.

      Jos sähköposti on tiedossa kuin numero, sitäkin voit kokeilla, mutta lienee tässä tapauksessa riskialttiimpi vaihtoehto.

    • neuvo-teuvon neuvo

      tapa ittes vitun huora.
      kukaan jäi sua kaipaan.

      ystävällisin terveisin
      neuvo-teuvo

    • saisipa itsekin!

      Hyvin uskallat, itse miehenä en koskaan pahastuisi treffikutsusta..

    • Lepmpempm

      Uskalla ihmeessä!
      Lappu on hieman henkilökohtaisempi kuin sähköinen viestintä joten ilmanmuuta parempi, vaikkei edellä mainittukaan huono, tärkeintä on että rohkaiset itsesi ja teet aloitteen. Itse olen taasen ihastunut palvelualalla oleviin neitoihin työpaikallaan nähdessäni heitä mutta kontaktin ottaminen tuntuu ylitsepääsemättömältä asiakkaana.

    • saipa <3

      Totta kai uskallat!
      Minusta parikymppisenä poikana/miehenä perusnätin 25v naisen lähestyminen tavalla tai toisella olisi äärimmäisen upeaa! Ikäeron ei luulisi haittaavan, vaan päinvastoin kypsempi nainen voisi olla jopa ihanteellisempi vaihtoehto kuin omanikäinen.
      Lähestymistavalla ei varmaan ole niinkään väliä. Lappu olisi minusta paras :)

    • sinkkumies.

      Ei kannata. Voit nolata itsesi ja sitten tulee huono itsetunto kun saat pakit kuten meillä miehillä.

    • nuorimiesvain

      Ehdottomasti ei ole mitään väliä tuollaisella ikäerolla, itse olisin vain otettu jos muutaman vuoden vanhempi nainen kiinnostuisi minusta. :)

      Anna hänelle lapulla oma puhelinnumerosi johon voit laittaa jonkun ehdotuksen lenkille/kahville lähdöstä? Tuo asiakaspalvelutilanteessa suora ehdotus suullisesti lenkille/treffille voi olla ehkä hieman vaivaannuttava tilanne, mutta lappu sopisi tuohon hyvin. :)

      Eli lapulla vaan oma numero miehelle, ottaa varmasti yhteyttä jos on vähänkin kiinnostunut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      72
      4969
    2. Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron

      Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal
      Maailman menoa
      116
      4689
    3. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      80
      4163
    4. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      101
      4087
    5. Veli Sofia teki urosmehiläisen työn

      Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa
      Maailman menoa
      3
      3158
    6. Mitäs nyt sijoittajat?

      Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no
      Maailman menoa
      122
      3094
    7. Miks tän meidän

      Rakkauden on pitänyt olla näin vaikeaa?
      Ikävä
      35
      2828
    8. muista olla

      VAROVAINEN! m
      Ikävä
      28
      2767
    9. Elän vastoin

      Kaikkia arvoja kun en pysy sinusta erossa.
      Ikävä
      37
      2742
    10. Onneksi on edes yksi kuva

      Susta mitä voin välillä ihastella ja kaipailla sua😔
      Ikävä
      40
      2733
    Aihe