Mikä on totuus?

Meillä on etäsuhde, joka toinen viikko ollaan yhdessä. Miehellä ollut erektio-ongelmia ja hankki lääkäriltä reseptilääkettä joka auttoi jonkin verran.

Oli hankkinut myös netistä Viagerex potenssilääkettä jota popsii päivittäin. Väittää että reseptissä sanotaan että syötävä jatkuvasti. No näin siinä lukee mutta entä kun olen poissa kuinka mahtaa pystyä olemaan uskollinen kun lääke on melko tehokas?

Ei ensin näyttänyt minulle kyseistä lääkettä, mutta sitten jostain syystä kertoi asiasta mutta valehteli lääkärin sitä suositelleen ja mies sanoi ostaneensa sitä ison pussillisen apteekista.

Löysin kuitenkin kyseisen tuotteen laskun ja se oli tilattu netistä ja tuote oli tullut Eestistä. Ovatko nämä edes turvallisia?

Olin tosi pahoillani ja kysyin miksi hän salasi asian, syökö niitä kun olen poissa?
Väitti että osti ne meidän takiamme-en ymmärrä miksi sitten piti hankkia myös reseptilääke yhtä aikaa.
Väitti ettei muka kehdannut puhua asiasta minulle-no valehdella kehtasi ja siitä seurasi iso riita ja miltei ero.

Lepyin kuitenkin mutta en ymmärrä asiaa vieläkään. Mies väittää ettei se ole potenssilääke mutta sanotaanhan se tuoteselosteessakin.
Huijataanko minua todella mihin tässä voi enää uskoa?

Nytkin hän kuulemma on syönyt niitä kun kysyin asiasta, viikko on oltu erossa. MIes ollut taas jotenkin erilainen vaikka syyttää minua mustasukkaiseksi ja että epäilen turhaan. On kyllä ollut suhteemme aikana välillä deittipalstoilla ja muutamien lyhyiden erojemme aikana on heti ollut uusi nainen kuvioissa.

Olenko ihan tomppeli kun olen lopulta uskonut hänen selittelyjään vai kuvittelenko liikaa? Ahdistavaa tämä on. Kun aina kun olemme yhdessä meillä menee hyvin ja seksiäkin on paljon. Mies väittää rakastavansa minua mutta teot puhuvat mielestäni välillä jotain muuta.
301198
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 30

Vanhimmat

Jos sinusta tuntuu ahdistavalle, nin olet luultavasti oikeassa.

Niin pahalta kuin se kuulostaakin, minulla on paljon kokemuksia miehistä. Aina kun minusta on tuntunut pahalta, niin olen ollut oikeassa. Se on naisen vaisto, että on aika ottaa jalat alleen.

Tosin siinä voi käydä niin, ettei lopulta ole ikinä kenenkään kanssa. No olen ollut, mutta vaistoa olisi pitänyt kuunnella, koska niin paljon kärsin heidän kanssaan. Pettämistä, vähättelyä, tahtoonsa alistamista. En ole ikinä ymmärtänyt sellaisia miehiä, että kaikki pitäisi tapahtua täysin heidän tahtonsa mukaan, itselläni ei saisi olla tahtoa ollenkaan. Sellaiset on hyvin nopeasti lempattu ulos. Mielummin yksin ;)

Äänestä

Suoraan sanottuna, olet aivan kauhean mustasukkainen, ja jokaisella, IHAN jokaisella on myös yksityisyytensä, johon luukuu esim. just nämä sairaudet, lääkitykset jne. Se ei kuulu toisen pohdittavaksi, että nyt se syö sitä tai tätä. Ei edes vaimon kuulu pohtia, mitä ukkosi syö. Aivan eri asia, jos ukko pospsii esim. HIV-lääkitystä tai vastaavaa.

Anteeksi, mutta tulet olemaan juuri niin kauan ja niin pahasti ahdistunut elämässäsi, kunnes korjaat päänsisäisiä "ahdistuksiasi". On aivan ja sama, kuka sinulla on miehenä, tod.näk. ahistaisi kuitenkin. Ja minun mielestäsi ukollasi on oikeus jopa valehdella asiasta, koska se on niin intiimi henkilökohtainen asia, josta olet repinyt perseesi.

Äänestä
  • En näet aloittajassa erityistä mustasukkaisuutta. Jokaista ihmetyttäisi samat asiat, deitteineen naisineen. -Netistä tilaaminen on terveysriski, joka uutisessa sitä sanotaan. En myös näe että ap. olisi ahdistunut. Toki jokainen nainen voisi ahdistua tuollaisesta miehestä. Henk. koht asia se ei ole miehellä, jos vetää pussillisia virosta tilattuja pillereitä. Jatkuvasti. Niin kiusallista asiaa ei olekaan, etteikö sitä voi selittää.

    Äänestä

  • Kuulostat ihan miesystävältäni yhtä itsekästä ajattelua ja räävitöntä kielenkäyttöä . Kenties löysit kukapa sitten oletkaan, itsesi tekstistäni kun noin kalikka kalasti ja sinä älähdit.

    Äänestä

  • Onneton kirjoitti:

    Kuulostat ihan miesystävältäni yhtä itsekästä ajattelua ja räävitöntä kielenkäyttöä . Kenties löysit kukapa sitten oletkaan, itsesi tekstistäni kun noin kalikka kalasti ja sinä älähdit.

    Kommenttini oli tarkoitettu nimimerkille 111223456

    Äänestä

Mielestäni olet oikeassa. Kyllä siellä voi olla vilunkipeliä ainakin mun kokemuksen mukaan ja tuntemieni merkkien. Deitti ja nainen on paha, tuskin niitä lopettaa(?). Etäsuhde ei toimi yleensä, mutta mieheen ei muutenkaan voi luottaa ilmeisesti.. Ei ole uskollinen?

Syyttää sua eli koittaa peitellä sillä omia touhujaan. Oot kuitenkin ollut valmis puhumaan ja kuuntelemaan, tolkkua vaan ei saa noista miehen jutuista.. Onko suhteessa muuta kuin seksiä, kun olet hänen luonaan. Itse haluaisin että mies tajuaa muustakin elämästä jotain, kuin naimisesta. Jatkuva seksi käy rasittavaksi ja jos toinen "jyy*tää" viagralla. Alkais varmaan sattumaan.

Seksikeskeisyys ja sen korostaminen voi kertoa arvomaailmasta jotain. Ja että koko ajan pitää näyttää muille että on naisia? Deitti. Ei voi yhtään hetkeä olla yksin. Varsinkin jos se on johtanut seksiin jne. En muuttaisi yhteen tuossa tilanteessa.. Mikä lienee sitten oikea viagraohje.

Äänestä

En ole mielestäni yleensä turhasta mustasukkainen mutta olen herkkä ja joskus aavistan ja tunnen asioita jotka selviävät todeksi. Mies on entinen avomieheni jonka kanssa on erottu ja palattu ja nyt taas seurustelemme. Mies ei ole luotettavuuden perikuva mutta meillä on toki paljon muutakin yhteistä kuin seksi ja viihdymme yhdessä. Mutta silti hän jää välillä kiinni valheista vaikka osaa olla vakuuttava ja koettaa olla arvoiseni kuten itse sanoo.
Hän on särkenyt sydämeni monta kertaa mutta en osaa irrottautua hänestä vaikka kuinka haluaisin.
Hän tuntuu pelaavan jotain ihme peliä kanssani joka tekee minut tosi surulliseksi välillä . Kai vikaa on minussakin kun häntä vaan rakastan vai onko se riippuvuutta en tiedä.
Kyllä suhteen perusta on luottamus. Kun olemme erossa koen ettei hän pidä tarpeeksi yhteyttä vaikka se vaihtelee.
Mutta vaistoani on ollut ennenkin usein oikeassa miksi taas tällä viikolla oloni on ollut sietämättömän surullinen enkä tiedä miksi.
Sama tunne oli silloinkin kun hän petti minua oli itse halunnut eroon vaikka olimme suunnitelleet tulevaisuutta ja sitoutumista vakavasti .

Äänestä
  • Parisuhde voi olla vaikeaa, jos ei voi toiseen luottaa. Valehtelu ei kuulu myös parisuhteeseen. Lisäksi pelaaminen toisen tunteilla ei ole ok hänen puoleltaan. Hänenhän pitäisi ymmärtää sinua ja tuntemuksiasi, eikä sivuuttaa niitä. Miksi hän asuu niin kaukana? Oletko tehnyt yllätysvisiittejä sinne?

    Kiinnostunut mies pitäisi yhteyttä usein, eikä pelaa toisilla naisilla. Ikävää jos on pettänyt sinua aiemminkin. Kokeilisitteko pariterapiaa? Koska neuvoja osaa auttaa paremmin. Tai haluaisitko keskustella tilanteesta Kriisikeskuksen terapeutin kanssa (ei tarvii olla hirveää kriisiä)? Kirkollakin on terapeutteja Perheasian neuvottelukeskuksessa. Voi mennä yksin ja nimettömänä, parisuhdeasioissa ja ihmissuhdeasioissa. Myös kriisipuhelimeen voit soittaa nimettömänä, joko valtakunnalliseen tai jokun kaupungin. Terapeutti olisi vaan paras henkilö keskusteluun puhelimessakin, jos on vaikeaa päästä irti tai saada tolkkua suhteeseen. Tai miesasiaan. Googlaamalla löydät ne.

    Elämän voisi olla onnellista. Ei ikuista taistelua miehestä ja hänen luonteensa kanssa. Onko hän pettämässä, koska sulle tulee intuitiivinen "sama tunne". Ainakin surua tulee. Onkohan järkevää pitää yllä sitä suhdetta, jos se tuo haittojakin? Luottamus on suhteen kulmakivi. Vai aikooko mies tosissaan tulla vaikka pariterapiaan? Kommunikaatio ei toimi nyt miehen suunnasta. Ja parisuhteen pelisäännöt tuntuvat olevan omat miehellä. Ne pitäisi olla yhteiset. Rikkomista on kuitenkin jatkuvasti ollut ilmeisesti. Miten se voi toimia?

    Toivon että löydät voimaa ja itsetuntoa. Ettei miehen pillin mukaan mene, vain koska rakastaa häntä paljon. Että sulla on muuta elämää. Entä jos tulee joku toinen, johon voit luottaa? Ja on tosi kiinnostava. Vaikkei tunnu siltä nyt. Tai onko yksinkin parempi olla, kuin ikuisessa surussa ja epävarmuudessa? Onko hän ihan pelimies? Mitkä hänen todelliset aikomuksensa ovat? Arvonsa? Ja muu elämä kun et ole paikalla? Missä häneen voi luottaa ja missä ei voi luottaa? Zemppiä. Toivottavasti saat jonkun tuloksen kuitenkin, kun pohdit aina asioita uudelleen.

    Äänestä

Mies ei vastannut illalla puhelimeeni eikä tekstiviesteihini, jota en ymmärrä kun yleensä soittelemme iltaisin tai ainakin pidämme yhteyttä tekstiviestein.
Lähetin vetoavia viestejä lopulta oloni oli ja on yhä kamalan huono ja pettynyt koska minun oli tarkoitus mennä hänen luokseen nyt vkl mutta sairastuin ja meno siirtyi muutamalla päivällä .

Mies ei juuri välittänyt siitäkään vaikken voinut tulla yleensä hän on huolehtivaisempi ja osoittaa odottavansa tapaamistamme.
Vielä viikko sitten hän vakuutteli rakkauttaan ja ettei tarvitse muita kun on kanssani .
Suunnittelimme kesää ja yhteisiä juttuja hän oli hellä ja luulin taas kerran että hän välittää aidosti.
Nyt uskoni miehiin on mennyttä kuinka kaksinaamainen joku voi olla.
Onko joku luonnehäiriö tai narsismi kun saa ensin rakastumaan ja sitten kohtelee kuin ilmaa on täysin kylmä ja tunteeton.
Olen ihan rikki koetan ajatella että hyvä kun tämä päättyy silti tämä vie kauan kun tästä suhteesta toivun ja varmaankin haen ammattiapua ja toivon tulevani vahvemmaksi vaikka nyt se on kaukainen ajatus.

Äänestä
  • Keep your eyes open!

    Äänestä

  • Tuohan on uudelleen lämmitettyä kaurapuuroa. Kuka sitä pystyy syömään? Maailmassa on muitakin miehiä. Mikä sai sut uskomaan, että mies olisi tapojaan muuttanut? Sun rakkaus ei pettävää miestä muuksi muuta. Muutoksen pitää lähteä miehestä itsestään. Hänen pitää haluta itsensä takia muutosta. Ei sun eikä kenenkään muun.
    Mä vaan jatkuvasti olen ihmeissäni, mikä saa naiset säätämään aina uudelleen ja uudelleen miehen kanssa, joka on jo kerran heidän sydämensä särkenyt. Eikö kerrasta voi oppia kun maailma on täynnä uskollisiakin miehiä?

    Äänestä

  • Poimin yhden lauseen kirjoituksestasi "koetan ajatella että hyvä kun tämä päättyy". Kärsit todella suhteessa tuohon mieheen. Petti tai ei. Hän sanoo ettei tarvitse muita kun on sinun kanssasi(huomaa: sillä hetkellä kun on kanssasi) , muista hetkistä ei tainnut olla puhetta?

    Äänestä

Kiitos suorista sanoista olet oikeassa ei vanha koira opi uusia temppuja!
Tiedän että rikon vaan itseäni ja tunteet joita minulla on ollut miestä kohtaan ovat ne syy miksi olen aina uskonut ja luottanut.

En ole halunnut uskoa että tällainen pahuus on mahdollista ja että mies voi huijata näin rankasti tunnetasolla mutta uskon nyt.
Vahvistun enkä itke hänen peräänsä tavarani haen mutta hänelle minulla ei ole enää mitään asiaa. Ikinä .

Äänestä

Olenko sittenkin väärässä, mies soitti ja ihmetteli viestejäni joita lähetin kun ei vastannut puhelimeen. Sanoi olleensa nukkumassa, enkä tiedä mitä ajatella. Riita kuitenkin tuli muusta aiemmin sovitusta asiasta ja hän paiskasi luurin korvaani. Muuttelu taas luvattuja asioita jota en ymmärrä jos takki käännetään oman edun takia.

Äänestä

Ja kun syö erektiolääkkeestä koko ajan luulisi jo olevan kovakin ikävä ja odotus toisen tulosta vaikkei se ainoa asia suhteessa olekaan . Nyt sitten ei mitään sensuuntaista vihjailua tai helliä sanoja ikävästä vaan välinpitämätön ja piittaamaton asenne tekstiviestit ja soitot harvenivat ja oli luon eli oikein puheenaiheita luontevasti keksi jotenkin vetäytyvä toisin kuin ennen tarinaa riitti. Eikö tämäkin kerro jotain vain kuvittelenko omiani?

Äänestä

Erektiolääkkeitä ei syödä "päivittäin, ei "etukäteen" eikä jälkikäteen eikä "jatkuvasti". Lääkkeen ottamisen syy on vain yhdyntä, johon ryhdytään parinkymmenen minuutin kuluttua siitä kun lääke on otettu. Lääkkeitä ei oteta edes masturbaatioon. Jos mies syö lääkkeitä, kun olet poissa, hän pettää. Mene yleislääkärin vastaanotolle kysymään, jos tarvitset tietoa.

Äänestä

Olen lukenut kyseisen lääkkeen tuoteselosteen jossa sanottiin jatkuva käyttö aamuin illoin ja että tulokset alkavat näkyä muutaman viikon päästä. Mies kylläkin väitti että lääke ei ole potenssilääke mikä ei ole totta jokainenhan sen tietää ja tokihan se lukee tuoteselosteessakin.
Mutta silti se ei mene jakeluuni että hän syö niitä jatkuvasti.
En voi enää luottaa häneen kun jää vähän väliä kiinni ihan pienistäkin asioista .
Paras jäädyttää tunteensa ja unohtaa muutaman vuoden suhde ja koettaa päästä asian yli jotenkin.
Mahtaakohan niitä luotettavia miehiä olla muualla kuin saduissa?

Äänestä
  • Yksin voi tehdä kivoja asioita, keksii paperille uusia suunnitelmia aina.. Menee myös paikkaan jossa on ihmisiä joskus. Elämä näyttää tuleeko sopiva vastaan, joskus se kuitenkin voi tulla. Enemmän Hollywoodin luoma romanttinen kuva, että kaikille olisi komea ja kiva mies tuosta vaan. Valikoima ei siis ole riittävä naisten tarpeisiin aina. Kehitystasosta riippuu miehillä ja onko oppinut jotain elämässä, muutakin kuin sanoissaan.. Suomessa on aika alhaisellakin tasolla miehiä, jotka pettävät joka käänteessä. Isän esimerkki? Mutta maailmassa on paljon ihmisiä, luulisi jokunen sinkku olevan vielä vapaana... Nykyään.

    Kokeile yksityisetsivää, niin tiedät miehen puuhat. Ellet sitten lähde jotakin muuta katsomaan. Tai pariterapiaa. Voit itsekin jutella jos on tuskainen olo, ei siihen miestä aina tarvitse. Jos tuntuu että mies on narsistinen, se saattaa olla ongelma pitkän päälle. Tai onko aidosti kiinnostunut. Oletko selvittänyt koskaan onko muita naisjuttuja menossa ja mitä ne voisivat olla. Tai onko parempi ettei enää mieti ja satuta itseään enempää. Jaksamista.

    Äänestä

  • hyvä kysymys kirjoitti:

    Yksin voi tehdä kivoja asioita, keksii paperille uusia suunnitelmia aina.. Menee myös paikkaan jossa on ihmisiä joskus. Elämä näyttää tuleeko sopiva vastaan, joskus se kuitenkin voi tulla. Enemmän Hollywoodin luoma romanttinen kuva, että kaikille olisi komea ja kiva mies tuosta vaan. Valikoima ei siis ole riittävä naisten tarpeisiin aina. Kehitystasosta riippuu miehillä ja onko oppinut jotain elämässä, muutakin kuin sanoissaan.. Suomessa on aika alhaisellakin tasolla miehiä, jotka pettävät joka käänteessä. Isän esimerkki? Mutta maailmassa on paljon ihmisiä, luulisi jokunen sinkku olevan vielä vapaana... Nykyään.

    Kokeile yksityisetsivää, niin tiedät miehen puuhat. Ellet sitten lähde jotakin muuta katsomaan. Tai pariterapiaa. Voit itsekin jutella jos on tuskainen olo, ei siihen miestä aina tarvitse. Jos tuntuu että mies on narsistinen, se saattaa olla ongelma pitkän päälle. Tai onko aidosti kiinnostunut. Oletko selvittänyt koskaan onko muita naisjuttuja menossa ja mitä ne voisivat olla. Tai onko parempi ettei enää mieti ja satuta itseään enempää. Jaksamista.

    Kiitos. Koetan jaksaa.

    Äänestä

  • Onhan niitä mieskuntoa parantavia luontaistuotteita, joita syödään kuuriluontoisina ja juuri peräkkäisinä päivinä joku määrätty aika.
    Niillä ei ole varsinaisen erektiolääkkeen (viagra, cialis yms) kanssa mitään yhteistä. Nämä ovat täsmälääkkeitä.

    Äänestä

  • hyvä kysymys kirjoitti:

    Yksin voi tehdä kivoja asioita, keksii paperille uusia suunnitelmia aina.. Menee myös paikkaan jossa on ihmisiä joskus. Elämä näyttää tuleeko sopiva vastaan, joskus se kuitenkin voi tulla. Enemmän Hollywoodin luoma romanttinen kuva, että kaikille olisi komea ja kiva mies tuosta vaan. Valikoima ei siis ole riittävä naisten tarpeisiin aina. Kehitystasosta riippuu miehillä ja onko oppinut jotain elämässä, muutakin kuin sanoissaan.. Suomessa on aika alhaisellakin tasolla miehiä, jotka pettävät joka käänteessä. Isän esimerkki? Mutta maailmassa on paljon ihmisiä, luulisi jokunen sinkku olevan vielä vapaana... Nykyään.

    Kokeile yksityisetsivää, niin tiedät miehen puuhat. Ellet sitten lähde jotakin muuta katsomaan. Tai pariterapiaa. Voit itsekin jutella jos on tuskainen olo, ei siihen miestä aina tarvitse. Jos tuntuu että mies on narsistinen, se saattaa olla ongelma pitkän päälle. Tai onko aidosti kiinnostunut. Oletko selvittänyt koskaan onko muita naisjuttuja menossa ja mitä ne voisivat olla. Tai onko parempi ettei enää mieti ja satuta itseään enempää. Jaksamista.

    Aika naurettavia neuvoja antaa "hyvä kysymys"-vastaaja!

    Huom! Parin vuoden suhde ja nyt jo tuossa jamassa! Kaikki salapoliisit ja pariterapiat on vain rahan tuhlausta.

    Parisuhteella ei ole niin hyvää ennustetta, että siihen kannattaisi satsata yhtään. Parasta unohtaa koko tapaus..

    Äänestä

Mies kiistää taas kaiken suuttui keksii selityksiä miksei vastannut.
On kai sekin mahdollista että oli nukahtanut hyvissä ajoin mutta olisi voinut lähettää sen pienen viestin niinkuin yleensä ja selitykset saldon vähenemisestä ovat kummia selityksiä .
Jos sitten olen tehnyt kärpäsestä härkäsen mutta itsehän on sen aikaansaanut et luottamus häneen on kortilla.
Jotenkin vaan rasittavaa kun aina tulee jotain mikä ei täsmää ja kaikki on yleensä minun syytäni kun riitoja tulee itsessään kun ei näe mitään syytä.

Äänestä
  • Minkä takia erossitte silloin aikaisemmin? Oliko tauko pitkäkin? Minkä ikäisiä olette, ette varmaan kovin nuoria?

    Äänestä

Valitettavasti nuoruus on takana mutta virkeä keski-ikä menossa. Eron syitä oli useita mm. erilainen ajatusmaailma rahankäytön suhteen, epäluotettavuus, valehtelu ja lupausten pettäminen ihan käytännön asioidenkin kohdalla.
Kuitenkin paljon ollut hyviäkin hetkiä mutta pettymyksiä myös.

Joskus mietin että jospa mies puhuu siinä asiassa kuitenkin totta, kun väittää ettei ole yhdessäolojemme aikana tapaillut muita, vaikkakin suht lyhyiden eroamisten (useita) on naisia ollut kuvioissa jotka on myöntänyt ja mikä oli minulle kova paikka.

Itse en ole tänä aikana tapaillut muita, koska tunnetasolla en pystyisi enkä haluaisi moiseen kun tämä suhde on kuitenkin kesken ja olen vieläkin hänessä kiinni rimpuiluistani huolimatta.

Tuskin alan asioita enempää penkomaan on vaan tehtävä päätöksiä, mutta entä jos teen väärän päätöksen? Kuitenkin hän pahoitti kovasti mielensä tästä viimeisimmästä episodista ja mieleeen heräsi ajatus jospa olinkin hakoteillä.

Äänestä
  • Huomaatko, että kärsit samoista ongelmista tälläkin hetkellä kuin nuo aikaisemman eronne syyt jotka luettelit.
    Mistä asioista hän valehteli? Vannoiko silloinkin ettei toista naista ole? Oliko kuitenkin?
    Arvaan että mies on ehdottanut taukoja suhteeseen juurikin siksi että on siten ollut vapaa seukkaamaan toisen kanssa hetken aikaa. Mieti näitä.

    Äänestä

Toki myös se, että jos hän saa sinut itsesi tuntumaan koko ajan huonolta ja aiheuttaa pahaa mieltä, pelkästään se voi olla syy eroon. Jos epäilet koko ajan ja hän joutuu selittelemään, onko loppujen lopuksi väliä onko hän pettänyt vai ei?
Teillä ei selvästikään nyt ole jokin kohdallaan ja kokemuksesta voin sanoa, että yleensä naisen vaisto on oikeassa. Valitettavasti.
Mieti miten haluaisit itseäsi kohdeltavan suhteessa ja täyttääkö tuo suhde ne kriteerit?
Tsemppiä, selviät kyllä!

Äänestä

Asiaa puhutte koen tilanteen niin, että kun olemme yhdessä meillä synkkaa ihan hyvin, olemme läheisiä,mutta kun olemme välillä erossa hän vaikuttaa viileämmältä ja jotenkin ihan erilaiselta kuin livenä, mikä on minusta outoa kun kuitenkin pitäisi tuntea toisensa jo hyvin olimmehan jo rakentamassa yhteistä pesääkin johon minä satsasin paljon, hän on ihan tyhjätasku mutta sovimme tietyistä kuvioista miten hän osallistuu omalla panoksellaan kodin laittamiseen yms.

Kuitenkin lupaukset eivät juurikaan toteutuneet tai vähemmän kuin olimme suunnitelleet. Alkuinnostuksen jälkeen hommat alkoi seisoa ja siitäkin tuli riitaa kun asiasta ei kärsinyt keskustellakaan etteikö hän olisi suuttunut.
Minulla oli asunto ja velka ja kuitenkin hän alkoi lipsua omista vastuualueistaan mikä oli minulle pettymys. Hän tuntuu odottavan valmista ilman vastavuoroisuutta.
Alussa ajatus molemmilla? oli yhteiselämän rakentaminen ja sitoutuminen.
Myöhemmin olen tajunnut ettei hän ollut vakavissaan oikein minkään asian suhteen vaikka lupaili niitä näitä.

Äänestä
  • Miksi on poissa kotoa, reissuhommissako? Tämän saman olen minäkin kokenut, kerroppas miehestä vähän enemmän, ettei vain olisi sama mies. Mitä tiedät hänen entisistä suhteista, kuulostaa jotenkin tutulta. Mistäpäin suomea?

    Äänestä

  • Tuleepa surullinen olo kommenttejasi lukiessa... Olet epäilemättä hyvä ja empaattinen ihminen - mutta aivan liian sinisilmäinen tämän miehen suhteen.
    Mitä nuo aiemmin kirjoittamasi "lyhyet erot" sitten pitävätkään sisällä... Niin oletko tullut ajatelleeksi sitä tosiasiaa, että kovin pian mies löysi muuta seuraa..?
    Vaikuttaa siltä, että miehessä ei ole muuta suurta kuin jutut. Tiedäthän, että teot merkitsevät enemmän kuin sanat... Olet saanut kasan katteettomia lupauksia ja kun olet uskaltanut palata niihin, olet saanut osaksesi vihamielisyyttä ja loukkaantumista.

    Olet paljon paremman arvoinen, muista se! Mies on selvästi naisten kanssa pelaamaan tottunut vanha kettu, ikävä kyllä. Ehkä hän jossain sisimmässään haluaisi asettua aloilleen ja olla yhden naisen mies, mutta mihinkäs se seepra raidoistaan pääsee.

    Äänestä

Kiitos empatiasta, oikeassa lienet. Koska olen niin tunne ihminen, olen myös kaiketi liian naivi ja liian luottavainen, myönnän sen. Tällä miehellä on takanaan useita suhteita myös pari kertaa naimisissa ollut. Tuskinpa kaikkea tiedänkään enkä taida halutakaan.

Se vaan kirpaisee kun luottamutani ja luonnettani on aika törkeästi väärinkäytetty, ja silti mies kehtaa väitttää että on osallistunut paljon! yhteisiin kustannuksiin, mikä ei todellakaan pidä paikkaansa -kuinkas se olsii edes työttömällä mahdollista kun elää sosiaalitukien varassa.

Ensimmäinen ero tuli siitä kun olin poisa pari päivää ja sillä aikaa mies oli käynyt netin pettämisivustoilla. Kehtasi senkin jälkeen väittää minua mustasukkaiseksi, mutta en ymmärrä miksi siellä edes "kävi vaan katsomassa" jos suhde on kunnossa kuten hänkin antoi ymmärtää, ja toinen on rehellinen?

Kaiken piti olla ok asioista oli puhuttu, mutta usein jos joku tärkeä puheenaihe esim. -raha/laskujen maksaminen ja menojen jakamisen otin esille, hän hermostui eikä halunnut edes keskustella. (minun olisi vaan pitänyt maksaa mukisematta kun hänellä ei juurikaan ollut rahaa ja lisäksi oli myös kasa maksamattomia laskuja.)

Tyhmää minulta antaa anteeksi ja katsoa hänen elämäntyyliään sormien läpi, mutta kun toisella on manipuloimisen taito ja minulla näköjään taipumus mennä manipuloitavaksi, joku voi sanoa että syytä itseäsi.

No se on totta mutta kun jo olin rakastunut häneen ja olen vahvasti tunteilla elävä,on järkikulta silloin useinkin kaukana eikä halua nähdä toisen negatiivisia ominaisuuksia vaan kieltää totuuden jopa itseltään.

Mies hankki sitten oman asunnon kun häädin hänet posi koska tajusin ettei hän ole luottamuksen arvoinen. Silti tätä tapahtui jatkossakin netistä löytyi kaikkea mikä ei kuulu hyvään parisuhteeseen eli deittailua selän takana yms.Väitti ettei ollut ikinä ketään tapaillut kun olimme yhdessä, mutta valehdellahan hän osaa.

Olin aivan rikki kaikesta tästä josta nyt alan vähitellen kaiketi toipua, vaikka usko miessukupuoleen on mennyt, ja en tiedä uskallanko enää riskeerata sydämeni takia joka on pahasti vereslihalla, tästä eteenpäin, kunhan olen tämän suhteen käsitellyt kokonaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Onneton kirjoitti:

Meillä on etäsuhde, joka toinen viikko ollaan yhdessä. Miehellä ollut erektio-ongelmia ja hankki lääkäriltä reseptilääkettä joka auttoi jonkin verran.

Oli hankkinut myös netistä Viagerex potenssilääkettä jota popsii päivittäin. Väittää että reseptissä sanotaan että syötävä jatkuvasti. No näin siinä lukee mutta entä kun olen poissa kuinka mahtaa pystyä olemaan uskollinen kun lääke on melko tehokas?

Ei ensin näyttänyt minulle kyseistä lääkettä, mutta sitten jostain syystä kertoi asiasta mutta valehteli lääkärin sitä suositelleen ja mies sanoi ostaneensa sitä ison pussillisen apteekista.

Löysin kuitenkin kyseisen tuotteen laskun ja se oli tilattu netistä ja tuote oli tullut Eestistä. Ovatko nämä edes turvallisia?

Olin tosi pahoillani ja kysyin miksi hän salasi asian, syökö niitä kun olen poissa?
Väitti että osti ne meidän takiamme-en ymmärrä miksi sitten piti hankkia myös reseptilääke yhtä aikaa.
Väitti ettei muka kehdannut puhua asiasta minulle-no valehdella kehtasi ja siitä seurasi iso riita ja miltei ero.

Lepyin kuitenkin mutta en ymmärrä asiaa vieläkään. Mies väittää ettei se ole potenssilääke mutta sanotaanhan se tuoteselosteessakin.
Huijataanko minua todella mihin tässä voi enää uskoa?

Nytkin hän kuulemma on syönyt niitä kun kysyin asiasta, viikko on oltu erossa. MIes ollut taas jotenkin erilainen vaikka syyttää minua mustasukkaiseksi ja että epäilen turhaan. On kyllä ollut suhteemme aikana välillä deittipalstoilla ja muutamien lyhyiden erojemme aikana on heti ollut uusi nainen kuvioissa.

Olenko ihan tomppeli kun olen lopulta uskonut hänen selittelyjään vai kuvittelenko liikaa? Ahdistavaa tämä on. Kun aina kun olemme yhdessä meillä menee hyvin ja seksiäkin on paljon. Mies väittää rakastavansa minua mutta teot puhuvat mielestäni välillä jotain muuta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu