Töihin Irlantiin - Varo tätä firmaa!

SariDublin2013

Töihin Servicesourcelle? Jos etsit työpaikkaa Dublinista kannattaa välttää firmaa nimeltä Service Source. Servicesource on outsourcing firma joka tekee myyntiä mm. VMwarelle, Avayalle ja muutamille muille ICT fimoille.

Jos agency tarjoaa töitä, kannattaa suosiolla jättää väliin. Itse olin siellä 5 kuukautta. Oli kuin leikkikoulussa olisi, työnjohto/ team liiderit oli ihan pihalla eikä mikään toiminut. Olivat yleensä päässeet siihen hommaan koska eivät osaa puhua mitään muuta kieltä. Yhdelläkään heistä ei ollut minkäänlaista koulutusta.

Meitä kohdeltiin kuin lapsia, joka aamu hengennostatus tilaisuudessa kerrattin miksi ollaan töissä ja mitä pitää tehdä (Soittaa ja meilata asiakkaille…ihan kuin tuon unohtaisi yön aikana). Ammattitaidottomat tiiminvetäjät antoivat mahdottomat myyntitargetit ja vaikka sattuisit pääsemään myyntitavoitteisiin, aina löytyi joku syy miksi bonuksia ei makseta, joko et ole soittanut riittävästi puheluita jonakin päivänä tmv. Lisäksi mainittakoon että bonuksista peritään veroa 52%, toisin kuin palkasta 22%.

Ylennykset meni ihan pärstäkertoimella, ei mitään väliä kuinka hyvin tai tunnollisesti olet työsi tehnyt. Porukan vaihtuvuus on reipasta, keskimäärin porukka lähtee ennen kuin eka vuosi on täynnä, muutamat jo kuukauden päästä, poikkeuksena itäeurooppalaiset. 80% pohjoismaalaisita vaihtui minun aikana.

Toinen firma mitä kannattaa välttää on Mikkisoftalle teknistä tukea tekevä firma nimeltä Stream Global Services. Hyviä työantajia puolestaan on mm. VMware Corkissa sekä Salesforce.com.

2

510

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • gjghjgj

      Tuo kuulostaa ihan vanhalta suomalaiselta työpaikaltani, kyllä ne Suomessakin osaa....

    • Irlannissa asuva

      Tulin suoli24 katselemaan mika on meininki suomen it alalla kun parempi puolisko haluaa suomeen. Ei haavilta vaikuta, mutta ehka mulla on liian negatiivinen kuva Suomen IT alasta kun kokemusta omasta takaa vain Tiedosta ja Nokialta...

      Pari juttua tosta sun tekstista olen itse osittain bonus palkalla, olin joskus provikallakin ja irlannin verotus ei todellakaan tee mitaan eroa veroprosentin suuntaan riippumatta siita onko palkka bonusta vai peruspalkkaa.

      Jos satuit sielta saamaan P45 kateen niin soitto revenue.ie ja saat hyvat veronpalautukset, jos ovat sattuneet tilittamaan nuo rahat oikeasti verottajalle. Tai jos et halua byrokratian kanssa tapella niin taxback.com firmalle soitto. Hoitavat sulle rahat tarvittaissa lakiteitse mutta ottavat valista 10% provikat.

      Sinansa service sourcella on kylla sen luokan maine ainakin Dublinin suunnalla etta yhtaan ihmetytaisi vaikka on itse vetaneet takataskuun noi sun ylimaaraiset verot. Kavimme joskus keskustelua tiettyjen myyntitoimintojen ulkoistamisesta sinne. Alkoi epailuttaa kun lupasivat tehda puolta halvemmalla tarviten kuitenkin saman maaran ihmisia. Plus kyseinen softauusinta on meille pikku bisnesta mutta vaikuttaa kyseisen paljon rahaa firmaan kantavienn asiakkaiden nakemykseen meista kokonaisuutena.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      73
      3981
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      101
      3535
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      82
      3368
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      36
      2708
    5. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      125
      1663
    6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      36
      1526
    7. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      19
      1154
    8. Meitä ei tule

      Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌
      Ikävä
      22
      1124
    9. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      42
      1120
    10. Itseään kannattaa tarkastella realistisesti ja

      miettiä mihin ne rahkeet oikeesti riittää. Tyhmempikin ymmärtää että varakas ylemmän tason mies ei kelpuuta sellaista ku
      Ikävä
      119
      1038
    Aihe