Siis voisitteko tulevat ylioppilastytöt kertoa minkälaisia mekkoja tai muita juhlapukuja suunnittelette ylioppilasjuhliinne. Mun ongelmana on etten tiedä minkä tyylinen puvun pitäisi olla. Monet tuntuvat pukevan päällensä todella juhlavia satiini strassikoristeltuja mekkoja, mutta eihän yo-juhlat nyt mitään linnanjuhlat ole kuitenkaan.
En halua näyttää ylipukeutuneelta, mutta en myöskään arkiselta tai vaatimattomalta.
Joten neuvoja. :)
Mitä materiaalia mekko voisi olla? Myös, mikä olisi sopiva helman pituus? Maximekko olisi ehkä liikaa, mutta toisaalta joskus hirvittää, kun tuntuu, että joltain vilkkuu pian pimppi liian lyhyessä helmassa. :D Sellaiset alus- tai yöasulta näyttävät mekot ovat jostain syystä muotia.
Ja lopuksi... mikä väri? Miksi aina valkoinen tai valkomusta? Niin moni valitsee sen, että onko se joku normi? Entä tummat värit? Musta tai kiihkeän punainen tuntuvat liian hyökkääviltä ja epäsopivilta kevätjuhlaan.
Minkälainen yo-mekko?
1
2084
Vastaukset
- mielipiteeni
Itse olen pohtinut samaa :) olen päätynyt etsimään mekkoa joka on noin polviin asti, ei liian lyhyt eikä pitkä mielestäni. Olen myös ihmetellyt tätä valkoisen ja valkomustan juttua, mutta se johtuu kai siitä kun lakkikin on valkoinen. Itse aion kuitenkin ostaa mekon, joka on vaalean värinen, ehkä oranssi,keltainen tai sininen... sellainen kesäisen oloinen :) En myöskään aio mitään todella juhlavaa ostaa vaan jonkin ei aivan arkista, mutta ei liian hienoa... Materiaalista en niinkään tiedä, tuskin sillä niin väliä on, kunhan hieno mekko kuitenkin. Ostat vain sellaisen mistä itse pidät, se on tärkeintä, sinun päiväsi ja tee siitä sinun näköisesi, niin minä ainakin aion tehdä :) toivottavasti oli edes hiukan apua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1522864Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.2792550Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.391544Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?381510- 1211222
- 1081163
Ryöstö Punkaharjulla
Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee151075Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa
Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar2041053Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.319946Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla
Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La60922