Paha takaisku

Keskitetylle energiantuotannolle:
-Kodit ryhtyivät itse ekoenergiantuotantoon - 21 eteläkarjalaista kotitaloutta rakensi aurinkovoimalan
http://www.tekniikkatalous.fi/energia/kodit ryhtyivat itse ekoenergiantuotantoon 21 etelakarjalaista kotitaloutta rakensi aurinkovoimalan/a977077

Seuraavissa eduskuntavaaleissa pöljät äänestävät taas pääpekkaroitsijapuolueen valtaan. On mielenkiintoista seurata millä verukkeilla ja menetelmillä ne nitistävät yksityisen energiantuotannon.
Jossain katsannossa se että yksityinen energiantuotanto nitistetään, on hyvin ymmärrettävää: tarvitseehan pekkaroitsijatkin vaalirahoitusta.

9

75

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • huipputekniikkaa

      Meilläpäin on maailman sivu harrastettu ekoenergiatuotantoa, ja tehotasot päihittää mennen tullen linkissä mainitut aurinkokennot.

      Energiakansalaisina olemme tuottaneet energiaa mikrovoimaloissa joiden tehot ovat jopa kymmeniä kilowatteja ja niitä voi olla useampi taloutta kohti.

      Energian tuotantoa pystytään seuraamaan ja säätämään reaaliajassa tarpeen mukaan. Tuotantoprosessi voidaan käynnistää ja pysäyttää helposti ja nopeasti milloin halutaan.

      Energia tuotetaan täysin uusiutuvalla raaka-aineella joka saadaan yleensä omasta metsästä tai ostetaan paikallisilta metsänomistajilta.

    • no mikä ettei

      Jokainen saa puuhastella mielensä mukaan kunhan puuhastelee omilla rahoilaan. Tuulimyllyparonit puuhastelevat toisten rahoilla.
      Käsi syvällä minunkin taskussani.

      • ---------

        Aloituksessa puhuttiin aurinkovoimasta. Paljonkohan mainitut 21 eteläkarjalaista kotitaloutta veivät rahaa sinun taskustasi?


      • ööö..

      • no mikä ettei
        --------- kirjoitti:

        Aloituksessa puhuttiin aurinkovoimasta. Paljonkohan mainitut 21 eteläkarjalaista kotitaloutta veivät rahaa sinun taskustasi?

        Luetun ymmärtäminen: En haukukaan eteläkarjalaisten aurinkovoimapuuhasteluja omilla rahoilaan vaan vaan tuuliparonien tuulivoimapuuhasteluja minun rahoillani.


      • no mikä ettei
        ööö.. kirjoitti:

        Kerrotkos sinä aurinko-/tuuli-/vesivoimaa ja sähköautoja ja kaikkea vastaavaa vastustava, miten hinnoittelet kannattavuuslaskelmissasi ne 7 miljoonaa ihmistä, jotka kuolevat joka vuosi fossiilisten polttoaineiden käytön aiheuttamien ilmansaasteiden takia?

        http://yle.fi/uutiset/who_ilmansaasteisiin_kuolee_miljoonia_ihmisia/7153769

        En vastusta kaikkea uusiutuvaa energiaa kunhan puuhastelvat omillaan. Vastustan puuhastelua toisten rahoilla. Maaimassa kuolee 7 miljardia ihmistä sadan vuoden kuluessa riippumatta energian lähteistä.


      • niin...

        Niin se kehitys kehittyy. Monet muutkin teknologiat ovat olleet alussa kannattamattomia. Aurinkoenergiasta tulee varmaankin ihan merkittävä energiamuoto kehityksen kehittyessä vielä lisää. Myös saasteetonta fuusioenergiaa odotellessa.


      • Eikös aurinkoenergia enää kelpaakaan miinuspeukuttajalle? Niin se mieli näköjään muuttuu mutta kerro toki, mikä energiamuoto nyt saa peukuttajan armon.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      42
      3424
    2. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      36
      2044
    3. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      30
      1769
    4. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      16
      1547
    5. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      23
      1518
    6. Jalkapalloa

      Ura ja Kokkola Cup?
      Kannus
      9
      1411
    7. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      24
      1387
    8. En ymmärrä miksi minä

      Maailma on täynnä sinulle muita
      Ikävä
      14
      1237
    9. Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?

      Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai
      Ikävä
      78
      1165
    10. Jo Alkanutta Viikkoa Ja Maanantai Päivää

      Hyvää huomenta naiselle ❤🤗😘 Toivoo mies
      Ikävä
      22
      1122
    Aihe