ajattelee sinusta?
https://www.youtube.com/watch?v=ulIOrQasR18
https://www.youtube.com/watch?v=ulIOrQasR18
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Itse huomaan kiinnittäväni aika paljon huomiota siihen, mitä isäni minusta ajattelee. Kyllä hän minusta ylpeä on ja yrittää olla kannustava, mutta hänen mielestään minun kannattaisi ehdottomasti suuntautua taloushallinnon alalle, koska siltä alalla on helppo työllistyä ja hänen mielestään minä sovellun työskentelemään numeroiden parissa. Onhan hän varmaan oikeassa, en vain oikein tiedä minkälaisista töistä lähtisin liikkeelle kun en ole noissa hommissa koskaan aikaisemmin ollut ja minulla on muutenkin surkea työhistoria.
Muun yhteiskunnan mielipiteihin nyt en niinkään kiinnitä huomiota, on meitä kuitenkin sen verran moneen lähtöön että ihan hyvin voi katsoa peilliin niinäkin aikoina kun elämä tuntuu jumittavan paikallaan eivätkä asiat suju halutulla tavalla. Tottahan se on että monet katsovat humanisteja nenänvartta alaspäin, mutta samalla myös tämänkaltainen ajattelutapa on osaltaan halveksuttavaa.
Media ja viihde syöttää mieliimme ajatuksia , mielipiteitä ja käytösmalleja, ajatuksia siitä mikä normaalia. En itse katso elokuvia tai tv:tä, en jaksa olla samaa mieltä.
Olet sä kyllä niin Ihanan Erilainen (TM)!
Minulle on aivan sama mitä muut minusta ajattelee, MUTTA. Heteromiehenä 33 vuoden sinkkuna olo herättää itsessäni ajatuksen, mikä tässä yhteiskunnassa on vikana ettei normaali reilu ja rehellinen terve mies saa naista.
Naisille ryhmäpaine ja raha ratkaisee keskimäärin paljon enemmän kuin miehille, minkä tiedän parista omastakin kokemuksesta. Ekassa tapauksessa suhde eteni jo toiseen vuoteen kun nainen alkoi valittamaan työttömyydestä ja rahaakin suurempi ongelma siinä oli juurikin tämä "mitäköhänt muut oikein tollattesta jatkästä ajattelee", "eihän sun kans kehtaa mennä mihinkään", jne jne.
Sitten kun aikansa kiukutteli ja uhkaili, yrittii tunnesiteellä kiristää töihin, niin lopulta lähti ja sekin laitettiin aivan varmasti eksän kaverpiirissä mun syyksi.
Toinen lyhyempi säätö loppui samaan syyn takia. Nainen pelkäsi, mitä muut ajattelevat, vaikka kaikki muukin toimikin siihen asti hyvin.