Kaikkia se leipä elättää. Suvivirsikö Suomen suurimpia ongelmia ? Jos arvon kovapalkkaisella herralla ei oo muuta tekemistä niin anna Katainen heti lopputili tälle joutilaalle. Valtion päästä pitäs alkaa pikaisesti karsimaan näitä isopalkkaisia tyhjänpäiväisiä virkamiehiä.
apulaisoikeusasiamies
luontovirsi
3106
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
sanos muuta!
Valtio ja kunnat ovat täynnä tyhjänpäiväisiä virkoja. Niitä pitäisi liittää yhteen ja niputtaa niin että työmäärät saataisiin vastaamaan yksityisen sektorin ylempien toimihenkilöiden vastaavia työmäärää.
Toinen ongelma on opetustyö. Niin tärkeä virka kuin opettajan virka onkin olisi sekin päivitettävä vastaamaan nykypäivän vaatimuksia!
Lomat tulee saattaa normaalitasolle nykyisen käytännön sijaan. Nythän opettajat lomailevat syksyllä viikon, jouluna pari viikkoa, keväällä viikon ja kesällä 2,5 kuukautta. Opetus tunteja kertyy tapauksesta riippuen 20-35 tuntia viikossa ja palkka on 2800-5000 € tapauksesta riippuen.
Pienillä järkiperäistyksillä olisi saatavissa suuret säästöt!
Kunnilla on kesäsin nurmikon, tienvarsi ojija joita täytyy siistiä! Opet joutasi niihin hommiin ja jos ei kiinnosta niin lomautus papru hentoon kännyyn.