Vallitsevalle markkintalous-uskonto, ahneus- naivismi-populismille on saatava loppu
- tiedoksi nyt; - että jatkuvasta työvoimatarjonnan lisäämisestä tulisi nyt nopeasti siirtyä aitoon työpaikkojen tarjonnan lisäämiseen.
- NYT On jo liikaa työttömiä, ( yli 1/2 milj.). tarjoamassa työvoimaa.
- Ja Nyt tarvitaan rehellisiä palkka-työpaikkoja.
Koska tätä asia ei ymmärretä, niin ahne naivisti hallitus on saatava nopeasti vaihdettua järkevämpään.
- tiedoksi nyt; - että jatkuvasta työvoimatarjonnan lisäämisestä tulisi nyt nopeasti siirtyä aitoon työpaikkojen tarjonnan lisäämiseen.
- NYT On jo liikaa työttömiä, ( yli 1/2 milj.). tarjoamassa työvoimaa.
- Ja Nyt tarvitaan rehellisiä palkka-työpaikkoja.
Koska tätä asia ei ymmärretä, niin ahne naivisti hallitus on saatava nopeasti vaihdettua järkevämpään.
Vastaukset 14
Vanhimmat
työvoiman suuri tarjonta kuulemma pelastaa rikkaiden elintason.
( - siis, kun on tarpeeksi köyhiä alistettavaksi, niin rikkaiden elintaso säilyy hyvänä..)
Minkä ihmeen takia nämä säännöt eivät koske myös niitä maahanmuuttajia, somaleita,virolaisia,venäläisä jne??!!
Työnhakijöona tuhansia nuoria ja hyväkuntoisia mamumiehiä,mutta eipä niitä näe pakkotöissä tai kuntouttavassa töissä kuin murto-osan. Miksi sairaita yli 50-vuotiaita, koko ikänsä veroja tänne maksaneita pyritään rankaisemaan jollain parin euron pakkotyöllä? Muutahan ei ole tarjolla. Miksi ei aloiteta sitä työllistämistä nyt näistä vetrereitä mamumiehistä. Siitähän ois etua siinä integroitumisesakin ja veronmaksussa. Haloo työkkärin ämmät!
Kuiteskin se työttömyys loppuu vasta, kun on rehellisiä palkka-työpaikkoja.
Joten nyt ahneet kokoomus-kepu-sdp-vihreä politrukit, nyt alkakaa hommiin, että maahan sadaan oikeita työpaikkoja.
- kaikki muu kokoomus-kivapuhe voidaan lopettaa asiattomana pervona valehteluna.
>> Kuiteskin se työttömyys loppuu vasta, kun on rehellisiä palkka-työpaikkoja
suomalaisuudeksi kuulemma riittää kun liimaa suomessa valmistettu tarroja
hallitus-eduskunta - ja ns. "hallinto-puolueet" eturyhmineen, ovat aivan itse alas-ajaneet suomen...
Joten On turha pyristellä ja yrittää muuta selitellä !
Höpö höpö!
Väitätkö ihan tosissasi, että hallitus tai Eduskunta ovat päättäneet, että "...ja sitten Suomen talouselämä tuhotaan ja ajetaan kurjuuteen? Kops! Asia on päätetty näin."
Niin vaiketa kuin asioiden ymmärtäminen onkaan, niin ihan kaikki omat kuvitelmat eivät todellakaan ole totta.
- päätöksistä ja teoista kasvaa se virta joka alasajaa tämän maan.
Vallassa on ollut ahneiden kaarti. Kokoomus-kepu sdp- vihreät
Ahneudella ja Superr naivismilla tämä maa on alas-ajettu !
https://www.youtube.com/watch?v=T2cRysmCiCM näin hyvin on asiat suomessa ja asiat ei mene parammaksi ennen kun tajutaan alkaa ottaa niiltä kenellä on, eikä tyhjästä koiteta nyhjästä ennen sen tajuamista kriisi ON ja PYSYY!! Heräätyys nyt on aika kantaa vastuu niillä jotka aina sorsii vähä osaisia todistakaa että teillä on moraalia.
Mitä helvettiä kun kaikki teollisuus Suomesta häviää halpoihin maihin ja täällä vaan vsyyllistetään ihmisiä etteivät he tee töitä...mihin tämä johtaa? Ei auta kuin toivoa että ilmasto lämpenisi niin nopeasti että Suomessakin voisi asua ulkona vuodet ympäri. Silloin ei tarvitsisi taloja eikä muita kalliita ylläpidettäviä rakennelmia vaan asunnoksi riittäisi teltat tms majat.
Sepä se ... juuri se työtön köyhä syrjäytynyt on se syyllinen työpaikkojen puutteeseen.
Kun Työtön köyhä on aina syrjäytynyt, pitkäaikaistyötön ja täysin mielenterveys ongelmainen. aina.
Kun lukee oikeiston lehtijuttuja ja katsoo oikeisto ylen lähetyksiä - niin työtön on syrjäytynyt !!!
Kukaan ei tässä yhteydessä ole huomannut, paitsi ehkä väestörekisterien pitäjä, että hommat hoidetaan isoksi osaksi automaatioilla- kaikki mitkä pystytään.
Utopia on tässä myös työttömien keskuudessa, kun kuvittelevat että joku taho noin vain pullauttaisi työpaikkoja tuutista ulos. Siihen tarvitaan kysyntää niillä aloilla, joilla yhä käytetään ihan elävää työvoimaa asioiden tekemiseen.
Työvoimaviranomaisen tehtävä taas ei ole luoda työpaikkoja, vaan pitää porukka järjissään jollain tapaa, ja välittää työvoimaa työnantajille.
Helpompaa, kun hakee itse, ja muuten tekee kuten täytyy.
Itsellä huono homma. Jumissa: ei täysiä tunteja, ei lupaa muulle lisäksi tehdä. Vain soviteltua voi hakea.
Eri alan töitä etsittävä toiseksi: tähän suohon jos jää, on yhden huonosti maksavan orja. Laskin saavani vähempi kuin ne jotka saa työkkärirahan, yp korvauksen, sossutuen, mahd. asumistuen.
Vai miten päin ne menee? En itse o vuosiin ollut kärryillä kuin noin summista, kun teen keikkatyötä.
Työtä ja tuloa pitää jakaa.
Ei siis pidä tehdä niin kuin nyt tehdään, nyt ahneet rikkaat jakaa edut keskenään. Loput kansaa laitetaan leipäjonoon !
No ny sentään oli lehdessä, että tulee lisää koulutuspaikkoja sillai väliaikasesti ainakin sairaanhoitajiks. Jo oli aikakin. Kova pula hoitsuista eikä vaan ole koulutettu. Raksainssejä kans lisää ja olikohan se oikkispaikkoja ja jotain muuta. Aina ensin ihmetellää vuostolkulla, ennen ku jotain tapahtuu.