olenko metsässä :)

tintti7

Laitan kysymykseni tännekkin eli...
Olen 173cm ja painan 70kg. Haluaisin painaa 65kg. Olen kokeillut vaikka millaisia dieettejä ja aina sama tulos..kaikki kilot takaisin! Olen niin kypsä tähän jojoiluun!! Kertokaa onko tämä ns."normaalilta kuullostava ruokavalio" ja onko liikuntamäärä riittävä? Kauheeta, kun itsellä on alkanut hämärtymään rajat, että mikä on normaalia ja mikä ei. Kiitos kaikille jotka jaksavat kertoa mielipiteensä!

aamupala: kaurapuuroa 2dl, maitoa, marjoja, profeel raerahka, hedelmä
lounas: jauhelihakeitto, ruisleipä, juusto
välipala: hedelmä ja profeel raerahka
päivällinen: 2 täysjyväkanatortillaa, itsetehtyjä, (välissä kanaa, kasviksia, kermaviiliä)

Liikunta viikossa:
4x30min.reipas kävelylenkki
1xjooga
1xvesijuoksu

5

191

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • puurohullu

      Et näköjään syö kasviksia ja salaatteja?niitä ainakin puoli kiloa päivässä ja vettä kannattaa juoda pitkin päivää...leipää riittää kun syö pari palaa marjat tietty hyvä lisä itse laitan puuron sekaan mehukeittoo on hyvää ja täyttävää....

    • liian vähän liikunta

      Liikuntaa tosi vähän sulla, jos meinaa, että se on olennainen tekijä laihdutuksesta.

      Jokaisella koirankusettajallakin tulee enemmän liikuntaa. Mä oon koiran kanssa ulkona n. kaksi tuntia päivässä (Huom. joka päivä), josta ainakin tunti on reipasta kävelyä. Toinen tunti sitten katsellessa koirien leikkimistä. Sen lisäksi käyn salilla, tenniksessä jne ainakin kolme kertaa viikossa.

      Mut en laihduta, ihan tasapainon takia tämä. Saa syödä, mitä lystää tällä konseptilla. Tai ainkain saa syödä, mitä minä lystään. En oo mikään kermakakkujen ja muiden sikakaloripitoisten juttujen ystävä.

    • 5+7

      Noissa tortilloissa on ihan ihan jäätävä määrä energiaa. Siis ihan vaan siinä lätyssä, joten suosittelen, ettet ainakaan niitä syö ihan joka päivä.

      Kasviksia voisit syödä enemmän ja vaihtaa vaikka aamupalan hedelmän salaattiin. Aamupalalla tulee aika kova sokeripiikki, jos vedät sekä kaurapuuroa, marjoja, että hedelmää.

      Liikuntaa voisi olla enemmänkin, etenkin lihaskuntoa. Mutta jos liikunta ei älyttömästi kiinnosta, tuokin on parempi kuin ei mitään.

      • jep 2

        Tortillalätyt veks, ja pelkät sisällöt lautaselle: papuja, maissia, salaattia, raejuustoa ja jos haluaa lihaa joka päivä useamman kerran syödä, sitte sitä kanaa. EI sooseja. Kermaviiliäkin vaan ruokalusikallinen.

        Puuro veteen, aikuinen ei tartte maitoa.
        Jos et tee raskasta työtä, aamun rahkan voi siirtää iltapalaksi.

        Alkaa lähteen.


    • Heviu

      Kyllä tuo aloittajan ruokavalio minusta hyvältä näyttää. Paino ilmeisesti pysyy tällä paikallaan. Iltapala puuttuu - kannattaisi varmaan syödä sellainenkin, vaikka se olisi pienikin - jos siirrät hedelmän aamupalalta iltapalaksi?

      Laihdutusta varten jättäisin päivälliseltä tortillaletut pois ja söisin viipaleen ruisleipää tuon kana-kasvistäytteen kanssa. Liikuntaa on mukavasti, jos kävelylenkeillä tulee hiki ja vesijuoksussa hengästyy. Jos ei - lisää vauhtia näihin.

      Sun painosi on normaalialueella, joten pudotus ei ehkä onnistu terveellisesti. Ja toisaalta epäterveellisesti pudottaessa paino palaa takaisin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Klaukkalan onnettomuus 4.4

      Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes
      Nurmijärvi
      128
      6458
    2. Yleltä tyrmäävä uutinen

      Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/74
      Luterilaisuus
      577
      2324
    3. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      46
      1590
    4. Pakko kertoa mies

      Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti
      Ikävä
      114
      1351
    5. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      88
      1196
    6. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      48
      1045
    7. Miten koskettaisit häntä?

      Miten lähestyisit jos hän olisi lähelläsi nyt..
      Ikävä
      66
      1038
    8. Tiesitkö mies

      Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll
      Ikävä
      63
      1022
    9. Kuulin että Metsa Manille kaavaillaan Maaseudun Sivistysliiton kunniakirjaa ja jotain

      muutakin huominosoitusta. Syystä että on on elvyttänyt huomattavasti videoillaan vanhemman väen englanninkielentaitoja.
      Tuusniemi
      27
      998
    10. Mitä ajattelet

      Kaivattusi uskosta tai onko hän uskossa?
      Ikävä
      63
      956
    Aihe