Hei tarvitsisin muutaman vinkin kuinka heittää mahdollisimman kovaa sekä muutkin vinkit on terve tulleita. Samoin kuinka turruttaa kädet hyvin?
maalivahdit
4
200
Vastaukset
- Maalivahti5
Minulla toimii nämä vinkit todella hyvin:
1. Heittele palloa ainakin puolisen tuntia joka päivä, tee käsilihaksia sun muita treenauksia. Siinä vie aikaa, mutta lopputulos on mahtava!
2. Venyttele aina ennen treenejä/ pelejä yli viisi minuuttia. Kannattaa joka päivä pyöritellä käsiä ja antaa niiden rentoutua sen jälkeen hetken. Kädet tarvitsee myös lepoa rutkasti, joten pistä ne koitoksille päivällä ja anna iltapäivän levätä. - Säbäri
Eieiei mitään käsitreenejä tarvitse alle 16 vuotiaana... Tekniikka kaiken a ja o. Opettele heitto tekniikka ensin. Sitten voit alkaa katsomaan noita käsitreenejä.
- KPS
"Tee käsilihaksia sun muita" on kyllä aika vajaa vinkki. Oikeaoppinen heittäminen on koko vartalon suoritus eikä kyse ole niinkään voimasta vaan nopeudesta. Vaikka toki myös voimakin on nopeutta.
Heittokäsikin on vähän luokkaa asioita joita sulla joko on tai ei ole. Toki vaikkapa treenailemalla pesäpalloa tai pesäpalloilijoiden heittotreeniä muutamia vuosia saat sitä heittoa löytymään, mutta mun mielestä ilman muuta viisaampaa on opetella niitä maalivahdin lajitaitoja. Sijoittuminen, liiketekniikka ja vastaantulot. Jos pallo ei jää kiinni, on heitoistakaan turha haaveilla.- NäinMeillä
Samaa mieltä. Kaikki lähtee oikeasta liikkumistekniikasta ja pelin lukemisen taidosta. Niitä ei voi korvataa millään muulla. Liikkuminen toki vaatii sitä lihaskunto ja -voima ovat kohdallaan. Mutta eniten niihin vaikuttavat jalkojen ja keskivartalon lihakset, eivät käsilihakset.
Pelin lukemista (ja sitä kautta oikeaa sijoittumista) oppii taas vain ja ainostaan pelaamalla paljon. Jos olet myöhässä tai väärässä paikassa, eivät nopeatkaan kädet pelasta jos vastassa on taitava pelaaja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.567785Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m675871Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,615370Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot515263Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1084602Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1072303Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e31166Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol41155Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa371006Olin ihan varma että sä olet se oikea
Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko43954