Muutan itseäni toisen vuoksi

NuoriNainen

Ongelmani on, että aina kun tutustun uuteen kiinnostavaan henkilöön, unohdan itseni kokonaan ja rupean "muokkaamaan" itseäni siihen suntaan mistä tämä henkilö pitää. Se on luultavasti normaalia, mutta itselläni se menee jo pakkomielteen puolelle. Olen tyytyväinen itseeni, enkä näe itsessäni mitään, mitä erityisemmin haluaisin muuttaa... Kuitenkin jos kuulen että tämä henkilö pitää vaikka punapäistä, rupean harkitsemaan omien hiuksieni värjäämistä. Pari kertaa olen toteuttanutkin jotain tuollaista, vaikka tiedän ettei se ole minua. Samoin jos hän pitää musiikista, josta todellakaan en pidä, rupean väkisin kuuntelemaan sitä ja yritän pitää siitä. Tämä on jo naurettavaa. Ja vaikka tiedostan itselläni tämän ongelman, jatkan sitä silti. Olen myös erittäin helppo ihastumaan ja todella takertuvainen. Haluaisin kuulla onko kellään samanlaista ongelmaa/onko joku päässyt tästä samaisesta ongelmasta eroon jotenkin. On inhottavaa "hukata" itsensä toisen ihmisen vuoksi. Asiallisia vastauksia kiitos!

4

324

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • NuoriNainen

      Nyt meni viesti väärään kategoriaan, mutta toivoisin todella, että joku tähän vastaisi!

    • samaa2

      Vaikeeta sanoa mutta minusta sinun pitää olla rehellinen itsellesi ja myös miehelle . Suhde ei tule toiminaan jos yrität muuttaa itseäsi toisen takia. Ole oma itsesi, teillä saa olla myös erimielipiteet. Jos et kelpaa hänelle, löydät jonkun paremman.

    • mermaid1

      Et taida sisimmässäsi uskoa että riität toiselle, pekäät hylkäämistä tms, ja siksi pyrit varmistamaan ettei niin käy muuntautumalla toisen ihanteeksi.

      Kuitenkin, oikeaa rakkautta ruokkii ihminen joka uskoo itseensä, sellaiseen on helppo toisenkin uskoa. Mutta silti, kyllä sitä kuitenkin avoin saa olla sen suhteen että laajentaa intressejään, ja pikku muutokset voivat olla hauskoja, sellaiset joista siis itsekin tykkää, aidosti.

      • NuoriNainen

        Kiitos vastauksista! Voi olla syynä juurikin tuo, että pelkään menettämistä ja pyrin tehdä kaikkeni, ettei niin kävisi. Kuitenkin niinhän siinä on juuri käynyt kun en ole enää se sama henkilö keneen toinen joskus ihastui! Onneksi osaan nyt huomata itsessäni uhkaavat merkit millon mennään liian pitkälle. Tottakai saa kiinnostua uusista asioista, mutta mistään sellaisesta en yritä pitää mistä en oikeasti pidä! Eiköhän tämä tästä :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      67
      5927
    2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      349
      5749
    3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      93
      4731
    4. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      12
      2235
    5. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      18
      2048
    6. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      52
      1952
    7. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      43
      1870
    8. Martina vuokraa yksiötä

      Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      251
      1211
    9. Jokaisella tytöllä on supervoimansa

      Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan
      Sinkut
      203
      1114
    10. Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!

      Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka
      Maailman menoa
      64
      1061
    Aihe