Mitä kasveja kannattaisi laittaa mökkipihalle? Kasvien pitäisi olla sellaisia, etteivät kelpaa poroille .Esim. vuorenkilpi on säilynyt hyvin mökkipihalla. Kertokaa hyviä vinkkejä. Onko kokemusta esim. alppiruususta, raparperista, ruusuista?
Mitä kasveja porot eivät syö?
Kiitos vinkeistä :)
296611
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 29
Vanhimmat
Laita isoja kiviä. Niihin eivät koske. Kaikki muu kelpaa.
Kaikenlaisia myrkkysieniä porot eivät syö myrkyllisiä sieniä.
Tällä alueella ei ole kiviä.
Ei poro syö raparperia eikä ruusua. Tykkää kovasti mansikoista ja kehäkukista. Laita pihaan lapinakilleaa, ruskoliljaa, mäkimeiramia, kesäpikkusydäntä, nauhusta, varjoliljaa, rönsyansikkaa... onhan nätä.
Kiitos tuosta yhdestä asiallisesta vastauksesta :) Taidanpa kokeilla mainitsemiasi kasveja! Osa mainitsemistasi kasveista löytyy kotipihalta, joten saan siitä kasvit kokeiltavaksi eikä heti tarvitse taimikauppaankaan lähteä :)
Itselläni ollut nyt pikkusamettikukka kuistilla. Amppelit ja muut kukat saaneet kyytiä eli kirjaimellisesti lentäneet ruukuistaan, kun porot ovat niitä puskeneet ja rieponeet, mitta pikkusamettikukkaan eivät ole porot koskeneetkaan. Siinä on tosin aika vahva haju.
Eihän porot syö mitään kasveja. Pelkkiä lihansyöjäpetoja ovat. Kaikki ahmatki söivät. ja meiän koiranki söivät häkistä. Pitäs saada kaikki porot leivän päälle.
kemppalaisia ne syövät.
Kannattaa istuttaa 30 metrinen mänty, sille se ei oikein pärjää.
Kaktuksia.
Muuta seudulle, jossa ei poroja, esim kehäkolmosen sisäpuolelle. Suosittelen lämpimästi. Tai jos et sopeudu ihmisiinkään niin oletko kuullut että talojen ympärille voi rakentaa AIDAN ? Eikös siitä ole ollut jo puhetta about sata kertaa?
Mikäs sulla nyt risoo? Asiallinen kysymys josta selviää halu tulla toimeen porojen kanssa. Puhdista vaginas hiekasta, niin ei oo niin pahamieli
Olipas ihme purkaus nimimerkiltä "kehän ulkopuolinen" :O Miksi ihmeessä kuvittelet että poroihin tai ihmisiin ei sopeuduttaisi??? Porothan kuuluvat pohjoisen pihapiiriin ja tässä keskustelussa vain etsitään kasveja joilla pihapiiri saadaan sellaiseksi että siinä elävät ja viihtyvät sekä ihmiset että porot sopusoinnussa keskenään.
poro syö minun mansikat ja minä syön poron.
palmuja.
Aita ympärille, paliskunnan laskuun.
kanankakkaa reilusti kukkapenkkiin ja sen reunoille.meillä auttoi
Paransiko potenssivaivan?
Mielenkiintoinen ohje, mutta yltyykö rikkakasvit kasvamaan vai polttaako kaiken. Haju ilmeisesti kartoittaa? Pitää kokeilla.
Alppiruusu ei kelpa ja ruusu ei kelpaa vuohen kilpi ei kelpaa . Kanan kakkaa kun kylvää kasvien juurille eivät heti ole siihen menossa syömään
Pikku asetu kukkii komeasti ja ei kelpaa poroille meillä🎯👍
Kyllä aina joss joku kirjoittaa asiallisen kysymyksen tai kirjoittaa jotain oikeaa asiaa.joku Mölli pilaa heti kirjoitukset..?.
Istuta mitä vain ja pane ympärille viljaa kasaan joka on liotettu jäänestoaineella, ei kuulemma porot kauaa häiritse.
Pysykää asia linjalla ,,,,,,,,kun kirjoitatte jollekkin neuvoja.
Tuo kananpaskako auttaisi? Pitääpä ensikesänä kokeilla. Haju ainakin on pistävä.
Nyt on varmaa tietoa. Ripottele jäkälää, niin eivät takuulla tule tontillesi.
Tuo kananpaska lienee helpoin karkottaa porot vai karkottaakopa sittenkään?
Käsittele viljanjyvät pakkasnesteellä ja pane porraspieleen vatiin.
Kokeilkaa kananpaska sekoitettuna hevosenpaskapuruun. Haju ja kasvit eivät kasva