Hintaan sisältyy 100 g, mutta ylimenevästä pitää itse maksaa eli kuinka suuria määriä ainetta on mennyt kun olette huollossa käyneet
Kuinka paljon kylmäainetta menee ilmastointilaitteen huollossa?
eka kertaa menossa
108658
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
No sehän riippuu autosta. Yleensä autojen kylmäainejärjestelmät ovat 500g - 1300g kokoisia. Sitten riippuu uuden aineen määrä siitä paljonko on hukkunut vuosien varrella 50g - 1000g on meikäläisen autoihin vuosien varrella mennyt aineita.
Seitsemän kiloa. Auto oli linja-auto.
miksi linja auton ilmastointilaitteen kompressorin täytyy sijaita moottoritilassa ja jumalattomat kylmäaineputkitukset katolle. eikö kompressori voisi olla katolla, kylmäaineputket saataisiin juotettua ja kylmäainehävikki kokonaan pois.
kompressorin käyttövoiman siirto sähkön tai hydrauliikan avulla.
'kompressorin käyttövoiman siirto sähkön tai hydrauliikan avulla.'
Vastasit itse. Hydrauliikalla hyötysuhde on huono, sähköä taas tarvitaan reilusti, sitä varten pitäisi olla oma generaattori.
Auton omassa moottorissa taas voima piisaa. Painopiste taas tykkää kyttyrää kun mööpeleitä nostetaan katolle. Hyvä insinööri kyseenalaistaa ja sitä kautta syntyy uusia innovaatioita. Eiköhän tämä asia ole jo mietitty valmiiksi.
mutta mahtuisihan sinne moottoritilaan kompressorin kohdalle generaatori tai hydraulipumppu. haittaako huono hyötysuhde tuossa käytössä mitään paitsi polttoaineen kulutusta lisää.
onhan se kojeisto muiltakin osin katolla niin miksei kompura sinne samaan pakettiin. voisihan lauhduttimetkin olla lattian alla mutta ne ovat katolla.
Taas kysyit ja vastasit itse.
Auton moottoritilassa on yleensä kyltti, jossa on mainittu kyseisen ilmastointilaitteen kylmäaine ja määrä. Huollossa se aine otetaan sieltä pois ja laitetaan takaisin, lisätään jos tarvetta ja joka tapauksessa lisätään voiteluainetta.
Parin kolmen vuoden käytön jälkeen ei tarvinne lisätä juuri yhtään.
Biltemasta 500 gramman huoltotuubi 29,90 € voi ihan hyvin tehdä,itse.
Mikä mahtaa olla Bilteman myymien kondensaattoreiden kapasitanssi? Esim. http://www.biltema.fi/fi/Autoilu---MP/Autonvaraosat/Mukavuus--ilmastointi/Ilmastointi/Kondensaattori-AC-61600/
Kertoisitko millä hakusanalla löytyy. En ainakaan bilteman nettikaupasta löytänyt haulla enkä selaamalla mitään tuollaista.