Kun kihlauksen aika tulee...

mietiskelijä.

...niin hankitaanko MOLEMMILLE sormukset?

Siis miksi ihmeessä minulla on aina ollut sellainen käsitys, että kun mies kosii, niin vain naisen sormeen ujutetaan kaunis timanttisormus.

Ja nyt olen sitten alkanut ihmettelemään, että miksi kihloissa olevilla miehilläkin on vasemmassa nimettöässään (ei ihan timantti- mutta kuitenkin) sormus.

Yhtäkään miestä en ole tavannut, joilla olisi kihla- ja vihkisormus sormessa.. Ainakin kaikilla sukuni miehillä on vain se sormus, joka on kirkossa naimisiin mennessä saatu :)

10

673

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tinasormus

      miehillä käsittääkseni kihlasormus on samalla myös vihkisormus... naisilla vaan ne on erikseen, jos haluaa kaksi sormusta. Eip ole ikinä tullu vastaa miestä jolla olis erikseen molemmat...

    • oöïoåi'ikå

      Jaa, no en minä ainakaan tiedä, miksi sinulla on tuo käsitys - itselläni on se, että kun kihlaudutaan, ostetaan sormukset ja that's it. Meillä on mieheni kanssa samanlaiset kihlasormukset, kun taas vihkisormukseni on se kaunis timanttisormus ja mikäli olen oikein ymmärtänyt, tuollainen on ollut aikalailla vallalla oleva käytäntö. Miehelläni oli kirkkoon mennessä kihlasormus sormessaan ja minulle ujutettiin toinen sormus.

      Kyse on tavasta, ei mistään lainalaisuudesta. Ilman sormuksiakin voi olla toiseen täysin sitoutunut ja sitten taas toisaalta, eipä se sormuksen/sormuksien sormessa olo jarruttele pettämästä, jos niinkseen tulee.

      • Naimisissakin

        Juu, näin on tapana Suomessa. Maailmalla on sitten eri tavat, eli useimmiten parin kihlautumisessa ujutetaan se hieno timanttisormus naiselle ja vihillä sitten molemmille samantyyppinen (jopa identtiset) sormukset.
        En tiedä miksi Suomessa on eri tavat. Täällä kun näen miehen kenellä on sormus ajattelen "naimisissa" vaikka hän olisikin vielä vain kihloissa.
        Jos se kulttuuri juontaa siitä kun Suomessa ollaan "vain"kihloissa, eikä sille anneta sen enempää arvostusta? En tiedä.


    • SormuksetMolemmille

      Nykyään, kun saatetaan olla useitakin vuosia yhdessä ennen häitä, on kihlasormus molemmilla merkki myös ulos päin sitoutumisesta. Muutenkin varmaan tasa-arvo vaikuttanut tähän asiaan, kun nykyisinhän enemmänkin "mennään kihloihin" sen sijaan että mies aivan yllättäen onkin hankkinut jostain sormuksen. Ja onhan se muutenkin kaunis ele, että molemmilla on samanlaiset sormukset sormissa!

      Miehet eivät ole usein niin kiiltävien esineiden perään kuin naiset, mistä johtuen miehet eivät useinkaan halua erillistä vihkisormusta. Ei sellaisen hankkimisessa toisaalta mitään vikaakaan ole.

    • 1+1

      Kosiminen=kihlaus ei edellytä minkäänlaisia sormuksia. Kihlaus tarkoittaa sitä, että sovitaan, että mennään naimisiin. Se voi tapahtua niin, että mies dramaattisesti polvistuu ja pyytää vaimokseen tai se voi tapahtua niin, että sohvalla lauantaisaunan jälkeen jutellaan ja päätetään, että voisihan tämän suhteen virallistaakin.

      Usein kihlauksen merkiksi hankitaan molemmille samanlaiset sormukset. Kihloissa voi kuitenkin olla ihan ilman sormuksiakin, ja toisaalta teinit voivat vaihtaa sormuksia olematta silti kihloissa (aikuisetkin tätä tekevät, eli sormukset hankitaan ja sovitaan että ollaan kihloissa mutta ei mennä ikinä naimisiin, sillä ei kuitenkaan ole mitään tekemistä todellisen kihloissa olemisen kanssa).

      Sellaiset kihlaukset, missä mies ihan yhtäkkiä polvistuu ja pyytää vaimokseen ja kaivaa taskustaan juuri oikean kokoisen sormuksen, kuuluvat amerikkalaisiin elokuviin.

    • Mahtaako tuohon mitään virallista etikettiä olla. Ennen vanhaan mies vei kihlat naiselle, jolloin nainen harkitsi kosintaa. Oli tavallista, että kihlat palautettiin. Mummo kertoi, että hänen äidilleen oli tuotu useat kihlat.

      Sitten tuli muotiin, että molemmille hankittiin kihlasormukset kosinnan ja tulevan avioliiton merkiksi. Naiselle hankittiin lisäksi erikseen vihkisormus ja mies käytti sitä samaa kihlasormusta vihkisormuksena.

      Seuraavaksi keksittiin, että kihloissa on muuten vain mukavaa olla, eikä kaikki mieltäneet sitä miksikään lupaukseksi avioliitosta.

      Minä olen ollut kaksi kertaa kihloissa. Ensimmäisen kerran kosin ja myöntävän vastauksen saatuani riensimme ostamaan molemmille kihlasormukset. Naimisiin asti emme onneksi ehtineet.

      Viimeisellä kerralla olin vanhanaikainen. Kosin ja myöntävän vastauksen saatuani tuleva vaimoni piti kihlasormusta. Kun menimme naimisiin, molemmille hankittiin vihkisormukset.

      Että tehkää niin kuin haluatte. Laki ei tunne asiaa ja mahdollinen etikettikin on tehty rikottavaksi. Olenpa nähnyt miehiäkin, jotka ovat vaihtaneet kihlasormuksen vihkisormukseen ja joku jopa pitää molempia aivan kuin naiset konsanaan.

    • 1+8

      Siis kihlauksessa molemmille hankitaan sormukset, naimisiin mentäessä sitten yleensä vain naisen sormeen pujotetaan sormus.

      Amerikkalaista hömppää, tuo iso timantti kun mennään kihloihin.

    • kokemus-k

      "Siis kihlauksessa molemmille hankitaan sormukset, naimisiin mentäessä sitten yleensä vain naisen sormeen pujotetaan sormus."

      Juuri näin. Tosin nykyään on yhä yleisemmin tapana että myös mies saa vihkisormuksen. Vanha perinne on kuitenkin se että vain nainen saa vihkisormuksen.

    • suomalainen tapa

      "Siis miksi ihmeessä minulla on aina ollut sellainen käsitys, että kun mies kosii, niin vain naisen sormeen ujutetaan kaunis timanttisormus."
      - Siksi, että olet katsonut niin paljon AMERIKKALAISIA elokuvia, ja saippuasarjoja.

      "Ja nyt olen sitten alkanut ihmettelemään, että miksi kihloissa olevilla miehilläkin on vasemmassa nimettöässään (ei ihan timantti- mutta kuitenkin) sormus."
      - Tämä on SUOMALAINEN tapa

      "Ainakin kaikilla sukuni miehillä on vain se sormus, joka on kirkossa naimisiin mennessä saatu :)"
      - Sukusi on sitten jostain muualta päin kotoisin, kuin Suomesta, ja suvussanne toimitaan alkuperäisen kotimaan tapojen mukaan.

      Kun sukulaistyttöni kihlautui Englannissa, siellä ihmeteltiin miksi sulhanenkin haluaa kihlasormuksen. Ainakin anglosaksisissa maissa, vain naiselle ostetaan kihlasormus (varatun merkiksi) ja mies saa esiintyä vapaana vihkimiseen asti. Meillä Suomessa on omaksuttu sellainen tapa, että myös mies esiintyy varattuna jo kihloissa ollessaan. Avioliito sitten sinetöidään vain naisen vihkisormuksella.

      Nämä ovat kuitenkin vain omaksuttuja tapoja. Mitään lakia ei asian tiimoilta ole olemassa.

    • tapoja on monia

      Käsittäkseni joissakin maissa myös miehellä on kaksi sormusta kuten naisella. Suomessa siis pääsääntö on se, että kihlautuessa kummallakin on samanlaiset sormukset (yleensä kivetön kultainen rengas, joskus valkokultainen ja teineillä usein hopeiset). Vasta vihittäessä avioliittoon mies pujottaa naisen sormeen kihlasormuksen lisäksi vihkisormuksen, joka on usein kivellinen.

      Olen ollut Suomessa häissä, jossa kummallakaan ei ollut kihlasormusta. Niinpä häissä kumpikin sai ensimmäisen sormuksensa nimettömään, joka olisi siis vihkisormus. Nämä sormukset olivat erilaiset eli vaimolla oli timanttisormus ja miehellä sileä kultainen sormus.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sua j-mies!

      Enkä oikeesti ymmärrä miksi. Eihän me tunneta ees kovin hyvin. Mut haluaisin sun kanssa jotain säätöä sit kai vaan 🫦
      Ikävä
      51
      4957
    2. Kysymyksiä paIstavasemmistoIaisiIIe

      Mistä johtuu teidän kroonisesti negatiivinen, synkkä, katkera ja kateellinen mentaliteetti? Milloin olette viimeksi aido
      Maailman menoa
      167
      3960
    3. Voi itku! Sanna Marinilla EI OLLUT mitään tekemistä jäänmurtajakauppojen kanssa

      Miten tässä näin kävi? Sanna-kultti paniikissa.
      Maailman menoa
      90
      3841
    4. Ähtärin eläinpuisto oy ja Hotelli Mesikämmen oy hakeutuvat konkurssiin

      Ähtärin eläinpuisto oy ja Hotelli Mesikämmen oy hakeutuvat konkurssiin, Ähtärin eläinpuisto tiedottaa. Yritykset ovat t
      Ähtäri
      179
      3366
    5. En välttämättä koskaan aikaisemmin tosissani uskonut mihinkään sielunkumppanuuteen ym

      Ennen kuin tapasin sinut. Oudointahan tässä on että ollaan tiedetty toisemme kuitenkin vuosia ja enemmän vuosia, mutta v
      Ikävä
      15
      3113
    6. Tykkäys ei tarkoita

      yhtään mitään!
      Ikävä
      37
      2704
    7. Jäänmurtajan kauppa oli kuin olikin SANNA MARININ ansiota

      "Lähteiden mukaan Trump käytännössä päätti asiasta 2. lokakuuta 2019, jolloin Washingtonissa juhlistettiin Yhdysvaltain
      Maailman menoa
      316
      2578
    8. Tässä on sielunkumppanisi postilaatikko

      Laita postia sielunkumppanillesi 💌❤️
      Ikävä
      130
      2198
    9. Mulle riittäisi halaukset

      Ja juttelut mut sulle ei taida riittää
      Ikävä
      43
      2148
    10. Tarvitseeko

      kaivattusi suojelua?
      Tunteet
      39
      2126
    Aihe