Itselle kumppanin valinnassa on tärkeintä, että kumppani jakaa arvomaailmani ja eettiset periaatteeni. En esim. koskaan voisi seurustella lihansyöjän, rasistin tai homofoobikon kanssa. Totta kai toisen ulkonäönkin pitää hieman miellyttää, mutta se ei ole kuitenkaan erityisen tärkeä asia.
Etiikka on paljon ulkonäköä tärkeämpi asia
Neitinen.
12154
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Samaa mieltä.
lihansyöjänaista
Kyllä se vaikeaa olisi elää lihansyöjänaisen kanssa. Varsinkaan punaista lihaa en voi sietää.
tyhjää toimittavat sätkäkonehipit kelpaavat, mutta työssäkäyvä autoileva lihansyöjähetero ei?
Jos ei allekirjoita järjestelmää niin miksi tukea sitä. Minusta yhteiskuntaan osallistuminen on kyllä ihan hyvä mutta useimmilla tavallista keskiluokkaista elämää elävillä ei ole omalle valinnalleen mitään perusteita, menevät vain muiden mukana. En voi arvostaa ihmistä joka ei pysty perustelemaan valintojaan. Hipit yleensä pystyvät.
ja käyttävät huumeita
Sama täällä. Ulkonäön osalta riittää että ei ole sellainen ettei kestä katsoa päin, eli taviskin käy. Mutta arvomaailman on hyvä olla kuitenkin suht samanlainen. Vika eksäni esimerkiksi kertoi tapauksesta, jossa pari homoa oli tullut iskemään hänen kavereitaan, ja hän oli vain rauhallisesti todennut että ei ole suuntautunut miehiin päin ja ollut vain tyytyväinen, että kelpaisi myös homoille jos sellainen sattuisi kiinnostamaan. Tämä oli mielestäni hieno suhtautumistapa, johon harva heteromies pystyy. Eka eksäni sen sijaan oli homofoobinen ja se tuntui joskus rasittavalta kuinka hän valitti homojen yrittävän iskeä häntä töissä.
Mitä lihansyömiseen tulee, niin pakko sanoa että siinä itsellänikin on olemassa preferenssi: mieluummin ottaisin miehen joka syö lihaa, koska syön itsekin lihaa ja esimerkiksi kanaruuat ovat niin ihania, että olisi kiva laittaa niitä joskus miehen kanssa yhdessä tai miehelle. En tiedä voisinko kuitenkin seurustella vegetaristinkin kanssa, kun en ole sellaiseen mieheen vielä törmännyt.
Rasismi taas on venyvä käsite itselleni, mielestäni on ihan hyvä olla tietyllä tapaa varovainen tiettyjen maahanmuuttajaryhmien keskellä. Itselläni kuitenkin on kavereita ja tuttavia myös mm. muutamasta Afrikan maasta ja Arabimaastakin, lattareista puhumattakaan, eikä varsinainen rasisti siinä mielessä käy, pystyisikö hän sulattamaan noita tietyistä kulttuureista tulevia kavereitani? Eli siis, oikeasti rasisti on kyllä ehdoton ei, mutta mies saa olla vähän ennakkoluuloinen kouluttamattomia ja vain loisimaan tulevia Suomeen tuotavia maahanmuuttajia kohtaan, jos suhtautuu tänne oikeasti opiskelemaan ja töihin tuleviin paremmin.
hänen kavereitaan = piti sanoa häntä ja hänen kaveriaan
"Eka eksäni sen sijaan oli homofoobinen ja se tuntui joskus rasittavalta kuinka hän valitti homojen yrittävän iskeä häntä töissä."
Miksi? Jos hän olisi valittanut, että kurpat yrittävät iskeä häntä töissä, olisiko se ollut parempi? Miksi te hölmöt naiset olette ottaneet HOMOT niin sydämen asiaksenne?
Eipä sitä muutako tutustumaa jo kokeilemaa miestä mikä parhaiten sopii sulle. Nii ne jalkineetki ostetaan.
Kasvissyöjät ovat fanaatikkoja. Rasismisyytökset ovat Suomessa pääsääntöisesti joukkohysterian lietsontaa ja massojen hallintaa kollektiivisella rankaisun ja lynkkauksen pelolla. Mutta esim: tapaus Halla-aho on järjestelmällisesti voittanut kaikki väittelynsä, ja osoittanut ettei kyse ole ollut rasismista, vaan häneen kohdistunut ajojahti oli todella sairaiden ihmisten masinoima. Se mitä homot taas tekevät makuuhuoneissaan ei kiinnosta.
Totta etiikka ratkaisee. Naisen pitäisi olla järki-ihminen. Rasismista vouhottavat hysteerikot ovat hulluja. Liian tarkkaan syömistä kyttäävät fanaatikkoja. Järjen moraali on viisautta, mutta tunteiden moraali pelkkää hysteeristen vanhojen akkojen ja huru-ukkojen hulluutta.
naiset yleensä pukeutuvat rumiin vaatteisiin ja jättävät pillunsakin "luonnontilaan"