Käytetyn pyörän ostaminen

Olen katsellut käytettyjen pyörien myynti-ilmoituksia netistä. Kiinnostukseni herätti ilmoitus jossa myydään pyörää joka on muka eilen ostettu liikkeestä 400 eurolla ja nyt myydään 350 eurolla, sillä on ajettu ilmoituksen mukaan 10 km.

Epäilyttää vähän. Ei kai se ole varastettu?
151574
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Jos se on juuri ostettu, niin eiköhän myyjältä löydy kuitti.

Äänestä

Minä en ikinä katso käytettyjen pyörien myyntiilmoituksia. menen tarvittaessa polkupyöräliikkeeseen ja yhdessä asiantuntevan myyjän kanssa valitsemme tarpeisiini sopivan pyörän ja ennenkaikkea SOPIVAN KOKOISEN uuden polkupyörän. Ei tarvitse miettiä, että onko varastettu.
ps. jos joku pyörä on muka maksanut uutena 400 euroa, niin sehän on paalikamaa, surkeaa markettikauraa.

Äänestä
  • Onko nyt ihan varmaan, että pyöräliikkeessä on asiantuntija opastamassa pyörän valinnassa? Bisnes on aina bisnestä! Paras on kun netistä katsoo ja itse opiskelee pyöräasioita.

    Äänestä

  • kissansilmä kirjoitti:

    Onko nyt ihan varmaan, että pyöräliikkeessä on asiantuntija opastamassa pyörän valinnassa? Bisnes on aina bisnestä! Paras on kun netistä katsoo ja itse opiskelee pyöräasioita.

    Jep! Eräässä asiantuntevassa polkupyöräliikkeessä oli myyty tuttavalle fillari liian suurella rungolla, ja kun tuttava oli udellut rungon sopivuutta, oli myyjä todennut vain että 'kroppa tottuu kaikenlaiseen'.
    Muutaman kuukauden jälkeen loppui pyöräily vakaviin selkävaivoihin.

    Äänestä

liikkeestä ostettua ei yleensä heti ostamisen jälkeen tarvitse myydä, sillä sen sopivuus itselle on voitu varmistaa jo liikkeessä.

itse en luottaisi edes mahdolliseen kuittiin, sellainen on helppo väärentää. jos myyjäliike on pieni, varmistaisin sieltä onko tällainen myynnissä oleva pyörä ostettu heiltä ilmoitettuna päivänä.

Äänestä

miksi sinua kiinnostaa että milloin se pyörä on ostettu jos se näyttää esim. uudelta?

osta pois

Äänestä
  • ...miksi kiinnostaa...?

    Luepa vähän Suomen lakia. Esim. kohdasta varastettuun tavaraan ryhtyminen...

    Äänestä

  • Niin, miksi? kirjoitti:

    ...miksi kiinnostaa...?

    Luepa vähän Suomen lakia. Esim. kohdasta varastettuun tavaraan ryhtyminen...

    eli se pyörä on varastettu? niinkö?

    Äänestä

50€:n takia en lähtisi ostamaan käytettyä pyörää, jonka historia tuntuu epäilyttävältä. Jotain mätää tässä on pakko olla. Sinuna menisin liikkeeseen ostamaan sinulle oikeasti sopivan pyörän, jota ei tarvitse myydä pois seuraavana päivänä.

Äänestä

Syitä voi olla monia. Yleensä varastetut myydään reilulla alihinnalla ja monesti "Tavataan parkkipaikalla" teemalla. Kuittia tietenkään ei löydy, vaikka takuuta puoli vuotta jäljellä.

Yksi syy tuohon 50:n alennukseen voi olla rahapula ja luottotiedot menossa.
Tai kaverin/seurustelukumppanin jne

Äänestä
  • Jos on rahapula tai luottotiedot menossa, niin miksi ostaisi 400 euron pyörän ja myisi sen heti seuraavana päivänä huomattavalla tappiolla?

    Miksi ylipäänsä ostaa pyörä vain seuraavana päivänä tappiolla myytäväksi?

    Äänestä

Missäs sitä sitten pitäisi tavata jos ei parkkipaikka kelpaa? Onko alepan edessä parempi?

Ja vaikka takuuta olisikin jäljellä niin ei käytetyn pyörän ostajalla ole mitään oikeutta siihen, sen tajuaa jokainen joka ostaa käytetyn pyörän netistä. Jos pyörällä on ajettu metrikin ulkona niin se on silloin käytetty. Piste.

Rahat käteen ja pyörä on ostajan. Piste. Takaisin ei ole soittamista jos käytetystä pyörästä irtoaa vaikka rengas heti!

Äänestä
  • ai takuu koskee vain käyttämättömiä tuotteita? joskus siltä kyllä tuntuu, muta LOL.

    Äänestä

Ei kai kukaan oikeasti luulee saavansa jonkun takuupaperin käteen kun ostaa käytetyn polkupyörän yksityiseltä myyjältä netistä????

Ei se ole mahdollista edes. Minä ostin pyörän liikkeestä ja kirjoitin tietoni paperille ja allekirjoituksen. Vain minä voin viedä pyörän liikkeeseen jos pyörä hajoaa takuun aikana. En minä voi sinne soittaa ja kertoa että vaihtakaa pyörän omistajan nimi koska minä myin pyörän.

Äänestä

olenhan minäkin yrittänyt myydä pyörän jonka tilasin netistä heti seuraavana päivänä kun olin sillä ajanut ja pettynyt pahasti. ei vaan mennyt kaupaksi. ei siinä mitään epäilyttävää ole mielestäni???

Äänestä

Kommentoi aloitusta


epäilyttää kirjoitti:

Olen katsellut käytettyjen pyörien myynti-ilmoituksia netistä. Kiinnostukseni herätti ilmoitus jossa myydään pyörää joka on muka eilen ostettu liikkeestä 400 eurolla ja nyt myydään 350 eurolla, sillä on ajettu ilmoituksen mukaan 10 km.

Epäilyttää vähän. Ei kai se ole varastettu?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu