Pysyykö hitaasti kasvanut lihas kauemmin

Jos lihas ei saa kunnolla lepoa ja ruokavalio on huono, mutta lihasta kuitenkin saa hitaasti kasvatettua, niin surkastuuko se hitaammin kuin nopeammin kasvanut lihas, jos treenaaminen jostain syystä lopetetaan.
4753
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kerronpa miten itselleni kävi:
Vuosina '99- 2002 reenasin kovaa ja taukoamatta, penkkiykkönen oli 180kg ja kokonaispainoa parhaimmillaan/pahimmillaan 110kg. Koskaan en piikkiä ottanut, ehkä "kovin" aine mitä kokeilin oli luont. tuotekaupasta saatava tribulus.
Lihasta tuli hitaasti, mutta varmasti. Siis 180kg penkistä ilman aineita.

Vuonna 2002 lopetin reenin kuin seinään motivaation puutteesta- 2 vuotta täysin reenaamatta ja voin kertoa että kyllä puhtaasti reenattu lihas säilyy uskomattoman hyvin.

nyt puoli vuotta taas treenanneena olen saavuttanut erittäin nopeasti samoja mittasuhteita hyvän lihasmuistin oikean treenin avulla.

Kahta en vaihda, puhdasta treeniä ja....

Äänestä
  • Juuri näin! Minun arvovaa'assani rehellisellä lihaspalautumisella saatu lihas painaa kaksi kertaa mömmölihasta enemmän. 180kg penkistä pitäis riittää jo arjen tarpeisiin ;)

    Jostain luin, että ilman aineita treenattu lihas säilyy niin kauan, kuin mitä sitä on treenattu. Eli jos treenaa 10 vuotta ja tämän jälkeen pitää kymmenen vuoden tauon, niin on takaisin alkupisteessä. Tämän on monesti yksi peruste voimailuoppaissa, että miksi treenata juuri lihasvoimaa. Vertailuna hyvän hapenottokyvyn menettää jo parissa vuodessa.

    Äänestä

  • salittaja kirjoitti:

    Juuri näin! Minun arvovaa'assani rehellisellä lihaspalautumisella saatu lihas painaa kaksi kertaa mömmölihasta enemmän. 180kg penkistä pitäis riittää jo arjen tarpeisiin ;)

    Jostain luin, että ilman aineita treenattu lihas säilyy niin kauan, kuin mitä sitä on treenattu. Eli jos treenaa 10 vuotta ja tämän jälkeen pitää kymmenen vuoden tauon, niin on takaisin alkupisteessä. Tämän on monesti yksi peruste voimailuoppaissa, että miksi treenata juuri lihasvoimaa. Vertailuna hyvän hapenottokyvyn menettää jo parissa vuodessa.

    "Juuri näin! Minun arvovaa'assani rehellisellä lihaspalautumisella saatu lihas painaa kaksi kertaa mömmölihasta enemmän. 180kg penkistä pitäis riittää jo arjen tarpeisiin ;)"

    Päinvastoin! Näillä näkymin jo 20vuoden kuluttua maailma rupeaa muistuttamaan ilmiselvästi Star Trekin maailmaa! Teleportti (hiukkasten jakaminen) on juuri läpimurtoaan tekemässä! Hiukkaskiihdytin ja fuusioenergia näyttävät kyntensä parissa vuodessa. On keksitty monia ratkaisuja hapettamaan ilmakehä, jotta voisimme valloittaa uusia planeettoja! Lihakset ovat täysin tarpeettomia tulevassa tekniikan yhteiskunnassa ;)

    PS: Star Trek rocks ;)

    Äänestä

Onhan mulkkukin jo nykyään turha väline lapsen teossa... mutta kyllähän se on hyvä olla olemassa ja kiva käyttää...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Heppu kirjoitti:

Jos lihas ei saa kunnolla lepoa ja ruokavalio on huono, mutta lihasta kuitenkin saa hitaasti kasvatettua, niin surkastuuko se hitaammin kuin nopeammin kasvanut lihas, jos treenaaminen jostain syystä lopetetaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu