Terve,
Onko kellään vinkkejä, kuinka vältytään sormivammoilta lentopallossa.
Oikea kosketus/lyöntitekniikka on tietysti kaiken A&O, mutta onko vinkkejä muista keinoista, jolla saadaan sormet pidettyä kunnossa ?
Kiitos vinkeistä jo etukäteen !
T:Kari
Sormivammojen ehkäisy - sormitreeni/venyttely etc
2
1362
Vastaukset
- Muistista
Pallon osuessa sormen päähän kohtisuoraan sen tulosuunnassa, sattuu lähes aina.
Itselläni sormivammat loppuivat lähes tyystin kun kaikkein kunnianhimoisin peliurani loppui. So sarjapeleissä pelaaminen jäi.
Sormivammoilla tarkoitan lähinnä torjunnassa tulleita vammoja.
Kun harrasten lentopalloa enää lähinnä pelailumielessä, en verkkotorjunnassa pidä sormiani harallaan irti toisistaan. Sormet ovat tiiviisti "supussa" toisissaan kiinni. Jopa niin että osa sormistani on toisten takana limittäin tukemassa toisiaan. Näin kovan lyönnin osuessa sormenpäihini ne eivät pääse vääntymään mitenkään. Lisäksi ei koskaan sormenpäät kohti pallon tulosuuntaa, vaan enemmän "myötäsukaan".
Torjunnan peitossa häviän tietysti jonkun verran, mutta ei se niin tärkeätä ole kuntopeleissä.
Muuta loukkantumisasiaa vielä. Tarkkailen usein tottumuksesta muiden pelaajien pelityyliä, niin vierustovereiden kuin vastustajienkin. Näin haluan ehkäistä mahdollisissa verkkotilanteissa syntyviä nilkkavammoja. Joillakin on tapana "rynnätä" päin vieressä pelaavaa. Ja vastapuolella saattaa olla pelaaja joka putoaa usein vastustajan jaloille.
Yritän ennakoida näitä tilanteita ja varoa esim hyppäämällä torjuntaan kauempana verkosta, väistämällä jne.- 26-v.
mutta asiaa, veliseni! Todella hyviä ohjeita, joita yritän itsekin noudattaa. Täytyy tosin myöntää, että pelin tiimellyksessä ja tunteiden roihuessa osa noista periaatteista unohtuu. ;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli
Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei1826604- 1481824
- 1131598
- 511320
Suureksi onneksesi on myönnettävä
Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️471029Möykkähulluus vaati kuolonuhrin
Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢41985Älä mies pidä mua pettäjänä
En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu98952Reeniähororeeniä
Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?5879Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.
Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan248871- 41839