Sormivammojen ehkäisy - sormitreeni/venyttely etc

Kuntolentopalloilijan Harra...

Terve,

Onko kellään vinkkejä, kuinka vältytään sormivammoilta lentopallossa.
Oikea kosketus/lyöntitekniikka on tietysti kaiken A&O, mutta onko vinkkejä muista keinoista, jolla saadaan sormet pidettyä kunnossa ?


Kiitos vinkeistä jo etukäteen !

T:Kari

2

1505

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Muistista

      Pallon osuessa sormen päähän kohtisuoraan sen tulosuunnassa, sattuu lähes aina.

      Itselläni sormivammat loppuivat lähes tyystin kun kaikkein kunnianhimoisin peliurani loppui. So sarjapeleissä pelaaminen jäi.

      Sormivammoilla tarkoitan lähinnä torjunnassa tulleita vammoja.

      Kun harrasten lentopalloa enää lähinnä pelailumielessä, en verkkotorjunnassa pidä sormiani harallaan irti toisistaan. Sormet ovat tiiviisti "supussa" toisissaan kiinni. Jopa niin että osa sormistani on toisten takana limittäin tukemassa toisiaan. Näin kovan lyönnin osuessa sormenpäihini ne eivät pääse vääntymään mitenkään. Lisäksi ei koskaan sormenpäät kohti pallon tulosuuntaa, vaan enemmän "myötäsukaan".

      Torjunnan peitossa häviän tietysti jonkun verran, mutta ei se niin tärkeätä ole kuntopeleissä.

      Muuta loukkantumisasiaa vielä. Tarkkailen usein tottumuksesta muiden pelaajien pelityyliä, niin vierustovereiden kuin vastustajienkin. Näin haluan ehkäistä mahdollisissa verkkotilanteissa syntyviä nilkkavammoja. Joillakin on tapana "rynnätä" päin vieressä pelaavaa. Ja vastapuolella saattaa olla pelaaja joka putoaa usein vastustajan jaloille.

      Yritän ennakoida näitä tilanteita ja varoa esim hyppäämällä torjuntaan kauempana verkosta, väistämällä jne.

      • 26-v.

        mutta asiaa, veliseni! Todella hyviä ohjeita, joita yritän itsekin noudattaa. Täytyy tosin myöntää, että pelin tiimellyksessä ja tunteiden roihuessa osa noista periaatteista unohtuu. ;)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä hänessä

      Saa sut kuumaksi?
      Ikävä
      101
      1633
    2. Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella

      Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä
      Suomussalmi
      39
      1175
    3. Kattoikkuna puuttui - vai puuttuiko sittenkään?

      Tönölään ei saatu mökkejä, kun kattoikkunasta oli pula. Näyttää konkurssihakemus tulleen kuitenkin 31.8., joten kattoikk
      Kuhmo
      23
      940
    4. Petteri A-studiossa: "Ihmiset ovat alkaneet saada töitä" ..mitä vitt..

      Missä todellisuudessa toi Orpo oikein elää, Suomen työttömyys 2000-luvun ja EU/OECD-maiden korkein tuplat niiden keskita
      Maailman menoa
      164
      771
    5. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      13
      750
    6. Nythän todellisuus on kuitenkin se

      että miehen täytyy tehdä miehen työ. Olla mies. Naisen täytyy tehdä naisen työ. Olla nainen. Voimme puhua pehmeitä ja
      Sinkut
      200
      695
    7. Hei sinä nainen

      Haluaisin koko ajan olla kiinni sinussa😟❤️❤️
      Ikävä
      46
      679
    8. Kuka oli kuskina

      Volvo suistunut päin koivua torin laidalla? Oliko vauhtia liikaa vai sairaskohtaus vai humala?
      Suomussalmi
      13
      657
    9. Onko kaivattusi

      hyvä ihminen? Kerro
      Ikävä
      33
      590
    10. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      39
      588
    Aihe