Itse pelkään kuolemaakin enemmän sitä, että joutuisin Suomessa kohtaamaan oikeuslaitoksen ja kärsimään sen päätökset.
Miksi tässäkin tapauksessa kiusaaja ja koko asian aloittaja saa palkinnon. Vaikka asiaa tarkastelee miltä kantilta, niin kyllä kiusaajia saa vetää turpaa, ja ilman että pitäisi pelätä joutuvansa maksumieheksi.
Miksi järjestelmämme kouluttaa jo lapsista kusipäitä, joiden oikeustaju realisoituu meidän kaikkien iloksi, kun he sitten joskus valmistuvat juristeiksi, pankkeereiksi tai ministereiksi.
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288675712177.html
Mitä Suomalainen pelkää?
8
94
Vastaukset 8
- rosestar
pelkään,että perhe menettää henkisen hyvinvoinnin.
Hankalan aiheen otit tarkasteltavaksi.
Moraali, vastuu ja oikeustaju koskettaa kuitenkin kaikkia osapuolia, mutta kehitys sanelee, minkä verran oletetaan sitä kenelläkin olevan. Aikuisen katsotaan olevan kuitenkin täysin vastuullinen suhteessa lapseen.
Järjestelmän syyttely ei silti tuo vastauksia itse ongelmaan tai sen ratkaisuun.
Pienenä ajatusleikkinä: jos nuoria ei voida vastuuttaa rikoksistaan, pitäisikö sitten täysi-ikäisten kasvattajien kantaa se heidän puolestaan?Rikokset ovat pieni ongelma verrattuna siihen kuinka saadaan tulevaisuudessa perheiden käytössä olevien autojen automaattiset rengaspaineen mittauslaitteet toimimaan siten, ettei niistä ei koidu tuhansien eurojen laskua vuodessa. Ensin olisin ottanut käyttöön näiden ihmisten nupissa olevan paineen tarkkailuun, kuin tulevan älyttömän asteuksen, mikä tulee koskemaan autoja.
http://tinyurl.com/o25tqx6modelli kirjoitti:
Rikokset ovat pieni ongelma verrattuna siihen kuinka saadaan tulevaisuudessa perheiden käytössä olevien autojen automaattiset rengaspaineen mittauslaitteet toimimaan siten, ettei niistä ei koidu tuhansien eurojen laskua vuodessa. Ensin olisin ottanut käyttöön näiden ihmisten nupissa olevan paineen tarkkailuun, kuin tulevan älyttömän asteuksen, mikä tulee koskemaan autoja.
http://tinyurl.com/o25tqx6Niinpä.
Ihminen on tärkeä vain siinä mittakaavassa, minkä puitteissa hyödyttää toista itsekkäissä pyrkimyksissä. Toisten hyvinvointi on sivuseikka.
Sanopa, ketkä sitten ajaisivat ihmisten hyvinvointia, jos poliittisista päätäjistä siihen kykyä ei ole?- Hmm... olet
elisakettu kirjoitti:
Niinpä.
Ihminen on tärkeä vain siinä mittakaavassa, minkä puitteissa hyödyttää toista itsekkäissä pyrkimyksissä. Toisten hyvinvointi on sivuseikka.
Sanopa, ketkä sitten ajaisivat ihmisten hyvinvointia, jos poliittisista päätäjistä siihen kykyä ei ole?Oasiksen sivunikki :)
elisakettu kirjoitti:
Niinpä.
Ihminen on tärkeä vain siinä mittakaavassa, minkä puitteissa hyödyttää toista itsekkäissä pyrkimyksissä. Toisten hyvinvointi on sivuseikka.
Sanopa, ketkä sitten ajaisivat ihmisten hyvinvointia, jos poliittisista päätäjistä siihen kykyä ei ole?Hyvinvointia ei tarvitse kenenkään ajaa jos kukaan ei tuota pahoinvointia. Se ikäänkuin syntyy itsestään....ju'nou se kelluu.
modelli kirjoitti:
Hyvinvointia ei tarvitse kenenkään ajaa jos kukaan ei tuota pahoinvointia. Se ikäänkuin syntyy itsestään....ju'nou se kelluu.
Joo, kelluu kelluu, mutta kun kaikista ei siihen ole. Eikö mitään, siis mitään - voi tehdä osattomien hyväksi?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Puukotus Kajaanissa
Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu571391- 261010
- 78879
- 64768
Nainen, tässä olen kahden vaiheilla
Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa69744- 47722
Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.
Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.131675- 89670
Humalassa autolla ajo.
Tuhti humala hyydytti kuljettajan Suomussalmella -sammui rattiin ,uutisoi Ylä-Kainuu.11652Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."
Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i13626Suloinen ja herkkä
Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.31595- 4562
Jäljitelmä Birginit
Ei jumaleisson, Jeffin vaimo kertoo et nää Hermesit olikin jäljitelmiä ja timangit labrarääsää. Anna mun kaikki kestää �133559Minä muistan
Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol45550- 93528
Hyvää yötä hurmuri
Iltaa haaveeni! Kauniita unia😘 Jospa me vielä nähtäis ja juteltais, suukoteltais ja halittais, siliteltäis ja hyväiltä24493- 18492
- 36465
Pitäisikö seksille asettaa huvivero?
(ja jos hankkisi todistuksen sen harrastamisesta velvollisuudesta tai lisääntymistarkoituksessa, saisi siitä vapautuksen113464- 37461
