http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288676887003.html
Postimerkeissä esiintyy Suomimies kaverikuvissa. Suomimies on lihaksikas ja komea.
Suomimihellä on komeat pakarat, jotka saavat naiset kuumiksi.
Tom of Finland postimerkit tulevat myyntiin !
48
705
Vastaukset
- homopostia
Nyt se sitten alkoi, pakkosiedätys. Kuka näitä käyttää paitsi homot eli lähettäjän mieltymys paljastuu heti.
- ,.,.,.,..,.,.,...,.,
Nämä eivät varmaan ole tarramerkkejä vaan niitä vanhoja nuoltavia. Otaksun?
- Suomen Tomppa
Ihanaa, pääsee nuolaisemaan Tomppaa
- kkkkfjfkfklfkfklflkf
Tuskin ne niitä noin vaan kassalla tarjoavat, vaan myyvät tiskin alta pyydettäessä. Luulisin että noin persaukisella firmalla ei pahemmin olisi varaa oikeudenkäynteihin kunnianloukkauksesta.
- hyväy
Miten niin kunnian louskuttaminen tähän kuuluu, Tompan taide näkyy aina poliisiopisto elokuvissa asti ja hauskaahan se on, joka kerta naurattaa ja parhaat kohdat ne Tango vedot. Luulisi nyt suomalaisten saunassa miesten pakaroita nähneen.
- uutisia Itiksestä
Itis julkaisee omat mamu-postimerkit.
- uskoma-tonta
Jos ehdotat postille, että julkaistaan postimerkki Jeesuksesta, he nauravat sinut ulos.
Mutta homomiesten takapuolet ovat kyllä ihan OK aihe postimerkille.
Näin se maailma muuttuu...- On siinä eronsa
Homomiehillä on ihan oikea takapuoli, mutta Jeesus minään muuna kuin muinaisena puuseppänä ja helppoheikkinä on mielikuvitusolento.
- leso late
On siinä eronsa kirjoitti:
Homomiehillä on ihan oikea takapuoli, mutta Jeesus minään muuna kuin muinaisena puuseppänä ja helppoheikkinä on mielikuvitusolento.
Milloinkahan tulee Late Of Lapland merkki.
- siinä on ero
On siinä eronsa kirjoitti:
Homomiehillä on ihan oikea takapuoli, mutta Jeesus minään muuna kuin muinaisena puuseppänä ja helppoheikkinä on mielikuvitusolento.
-tuo oli ainakin helppoheikin kannaotto...
- trollipeikko
Jos haluat uskontoon littyviä postimerkkejä, niin mene pikinmiten lähimpään postiin ja osta iso pino pääsiäisaiheisia postimerkkejä. Jouluun on vähän yli puoli vuotta aikaa ja jouluhan liittyy jollain tavalla jeesukseen. Puolen vuoten päästä pääset ostamaan tonttuaiheisia postimerkkejä.
- Mummille kirje
Ihanaa !
http://static.iltalehti.fi/uutiset/merkki2_1304TL_uu.jpg
http://static.iltalehti.fi/uutiset/merkki3_21304TL_uu.jpg
Kauniita joulukortti ja ystävänpäivä merkkejä..... - kommentoin asiaa,
Minun on pakko tähän keskusteluun kommentoida, että vaikka pidänkin itseäni aikamoisen suvaitsevaisena, eikä minulla ole homoseksuaaleja(kaan) vastaan sinänsä kerrassaan mitään, niin meinasin oksentaa, kun näin yhdenkin Tom Of Finland- takapuolipostimerkin, joita esiteltiin mm. Hesarissa. HS oli vielä juttua uutisoidessaan laittanut otsikoksi, että "Saa nuolaista" ja kuvassa oli joku ällöttävä postimerkki miehen paljaista pakaroista. Uskon, että ainakin vanhukset ja muutenkin iäkkäämmät ihmiset Suomessa kokevat sellaiset postimerkit ainoastaan pornografian pakkosyötöksi, eikä miksikään taiteeksi.
Olkoot, että tämän Tom Of Finlandin taidetta olisi julkaistu vaikka missä New Yourkin arvostetuimmissa gallerioissa tai missä lie, niin tuskin ne Amerikassakaan olisi niin hihhuleita (vaiko ovatko?), että laittaisivat kansalliseen postimerkkiin miehen paljaat pakarat. Ja miten sen selittää vaikkapa lapsille, että jos lapset sattuisivst kyseisiä postimerkkejä näkemään, että asiassa on muka kyse homoseksuaalien tasavertaisten oikeuksien ajamisesta. En usko, että homoseksuaalien tasavertaista asemaa tuollaiset postimerkkikampanjat mitenkään edistäisivät, vaan todennäköisesti vaan lisäävät ennakkoluuloja homoja kohtaan. HS oli vielä mainostanut tämän Tom Of Finlandin sotasaavutuksiakin jutuissaan. Miksi tässä semi-Pohjois- Korea- maassa Suomi, pitää sota ja sotasaavutukset sotkea kaikkeen, jopa sellaisiin asioihin mitä ihmiset tekevät yksityisesti sängyissään, en ymmärrä?
Homot saa minun puolesta olla niin homoja kuin ovat ja elää ja olla niinkuin ovat, mutta minua ei sen enempää kuin heteroidenkaan seksuaaliset mieltymykset, kiinnosta myöskään homojen miespakaroiden ihailemiset postimerkeissä.- Trendit vievät
Mediassa ja taiteessa pinnallepääsyn tärkein edellytys nykyään on homoseksuaalisuus. Mitä se kertoo teille? Kuka luo trendit?
- kommentoin >asiasta<
Trendit vievät kirjoitti:
Mediassa ja taiteessa pinnallepääsyn tärkein edellytys nykyään on homoseksuaalisuus. Mitä se kertoo teille? Kuka luo trendit?
Minua ainakaan ei tarvitse teititellä, mutta tällä koneella näkyy tuonkin nimettömän viestin vasemmassa yläkulmassa olevan sininen nuoli minun vaatimattomaan nimettömään kannanottooni viestiini, joten siksi tulkitsen viestisi olevan kommentti siihen mitä minä sanon. Minä en ole mitään mieltä, mutta olen minä sitä mieltä, että homokseksuaaleilla tehty politiikka kuvastaa asenteiden jyrkentymistä kaikenlaisia hädänalaisia ja vähemmistöjä kohtaan. Itse mieluusti antaisin homokseksuaalien olla, kun olen joidenkin vihaamia "suvakkeja" mielipiteiltäni...
Paljaita miesten takapuolia kansallisissa postimerkeissä en silti välittäisi nähdä, vaan asia oksettaa minua. Mitähän olisi vastava heteropostimerkki, joku kuva yhdynnästä postimerkissä vaiko kenties akka joka pitelee härskisti kättään odottavan paljaan vatsansa edessä pervosti, vaiko mitä? Ja olisko lesbomerkissä akan tuhero, vaiko mitä?
Jos mä olisin homo, niin mä kävisin kapinaan sitä vastaan, että alapääasioilla tehdään väkivaltaista politiikkaa. Heterot on ainoastaan kiusaantuneita. - asdasdsad
Trendit vievät kirjoitti:
Mediassa ja taiteessa pinnallepääsyn tärkein edellytys nykyään on homoseksuaalisuus. Mitä se kertoo teille? Kuka luo trendit?
Taisi Laaksonen niittää mainetta jo 50 vuotta siten, mutta kukin itse määritelköön mikä on sitten sitä nykyaikaa.
- tasa-arvoa
kommentoin >asiasta< kirjoitti:
Minua ainakaan ei tarvitse teititellä, mutta tällä koneella näkyy tuonkin nimettömän viestin vasemmassa yläkulmassa olevan sininen nuoli minun vaatimattomaan nimettömään kannanottooni viestiini, joten siksi tulkitsen viestisi olevan kommentti siihen mitä minä sanon. Minä en ole mitään mieltä, mutta olen minä sitä mieltä, että homokseksuaaleilla tehty politiikka kuvastaa asenteiden jyrkentymistä kaikenlaisia hädänalaisia ja vähemmistöjä kohtaan. Itse mieluusti antaisin homokseksuaalien olla, kun olen joidenkin vihaamia "suvakkeja" mielipiteiltäni...
Paljaita miesten takapuolia kansallisissa postimerkeissä en silti välittäisi nähdä, vaan asia oksettaa minua. Mitähän olisi vastava heteropostimerkki, joku kuva yhdynnästä postimerkissä vaiko kenties akka joka pitelee härskisti kättään odottavan paljaan vatsansa edessä pervosti, vaiko mitä? Ja olisko lesbomerkissä akan tuhero, vaiko mitä?
Jos mä olisin homo, niin mä kävisin kapinaan sitä vastaan, että alapääasioilla tehdään väkivaltaista politiikkaa. Heterot on ainoastaan kiusaantuneita.Ellet pidä miesten pulleista pakaroista, siirry harrastamaan naisia.
Vai joko olet siirtynyt?
Harvemmin kuulee miesten valittavan naisten pulleasta rintavarustuksesta.
- Homokaasua by Lidl
HOMOLANDIA, land of............homos and lesbos
- tomppahomppa
Ei ole kaverikuva. On selfie.
- hutkija.
Suomessa ollaan aina oltu ahdasmielisiä. Tämäkin kappale kiellettiin vaikka sanoitus oli suoraan lakikirjasta.
https://www.youtube.com/watch?v=HV6YKq27GYo - aslkdjlakjsdf
Mitä enemmän homoutta tuputetaan, sitä enemmän porukka vihaa homoja.
- loukkaantunut homo
Kaveri on homo ja oli tosi vitttuuntunut noista merkeistä. Kuulemma loukkaa homoja tuollaiset perssekuvat.
- Tasa-arvoo
Mää haluun tissimerkit !
- :D.
Miksi Venäjä ei valloita Suomea jo.
- sdjklds
http://posti.fi/palaute/
Sinne vaan palautetta ja toiveita vielä paremmasta palvelusta. - Kuka tietää?
Onko homous geenivirhe?
- ylen antia tulossa
Muistakaa kääntää yle-teemalle! Nyt!
- 191119
Tom of Finland postimerkit ovat rasistisia. En löytänyt yhtäkään kuvaa jossa homoina esitettäisiin toisen rotuisia homoina. Nähdäänkö valkoiset niin ylivertaisina että vain valkoiset voivat olla homoja? Miksi ei tummaihoisia, arabeja tai aasialaisia?
- ei se rasismia ole,
Ne eivät ole "rasistisia" postimerkkejä ne Tom Of Finland- merkit, mutta heteroseksuaalina naisena sanon, että ne esineellistävät ja pornografisoivat mielestäni homoseksuaalit vastenmielisellä tavalla, eivätkä aja homoseksuaalien tasavertaisia oikeuksia mielestäni siten mitenkään. Kun tännekin kirjoittelee pääosin rasistisia hörhöjä, jotka ajattelee homoseksuaalit ihmiset ilmeisesti vain vain seksiorgioita harrastavina pervoina tai jotakin(?), niin eivät kyllä postmerkit homojen paljaista takapuolista ainakaan vähentäne homoseksuaaleihin kohdistettua syrjintää, valitettavasti.
Kun joillekin ei ne totuudet uppoa kaaliin, että jopa joissakin tiedejulkaisuissa on faktaa, että homoseksuaalit ovat usein uskollisempia parisuhteessaan kuin heterot, niin ei sellaistne kaaliin mene myöskään sellainen, että jos persuedustajan - mikä lie papparainen - lakialoitteen toiveen mukaan ainoastaan heteroavioliittoa pidetään suvaittavana, että sikailevat heterot harrastaa usein monet enemmän avioliiton ulkopuolisia suhteita, kuin homot ikinä. Vai kuka ei ole koskaan lehdistä lukenut porsaiden heteroiden haastatteluita, joissa ollaan niin avioliitossa nin avioliittossa, mutta sitten tunnustetaan, että onpas se yksiavioisuus tylsää ja ollaan sivusuhteessa, nynnysti kuitenkaan rehdisti ilmoittamatta kumappanille...
Joskin on niitä onnellisiakin avioliittoja ja mä ainakin arvostan ihmisiä, jotka on kymmenen, kakskymentä, kolmekymmentä, neljäkymmentä tai viiskymmentä ja jopa kuuskymmentä vuotta yhden saman ihmisen kanssa onnellisesti ja tiedän paljon sellaisia pariskuntia. Miksei homoillekin saisi antaa oikeutta elää rakastamansa kumppanin kanssa avioliitossa koko ikänsä? Vois pikemminkin luoda sellaisen säännön, ewttä avioliittoon sais mennä vaan kerran elämässään ja jos ero tapahtuisi muunkuin luonnollisen leskeytymisen vuoksi, ei pääsis enää toista kertaa olemaan tekopyhä avioliiton kannattaja ja homojen syrjijä.:D Jos tää kerran on tai menee maaksi tää Suomi, missä jotkut äärikristityt kaksinaismoralistit ja muut hihhulit saa päättää, kenen kanssa muut aikuiset ihmiset on keskenään sängyssä... - tosi hetero
ei se rasismia ole, kirjoitti:
Ne eivät ole "rasistisia" postimerkkejä ne Tom Of Finland- merkit, mutta heteroseksuaalina naisena sanon, että ne esineellistävät ja pornografisoivat mielestäni homoseksuaalit vastenmielisellä tavalla, eivätkä aja homoseksuaalien tasavertaisia oikeuksia mielestäni siten mitenkään. Kun tännekin kirjoittelee pääosin rasistisia hörhöjä, jotka ajattelee homoseksuaalit ihmiset ilmeisesti vain vain seksiorgioita harrastavina pervoina tai jotakin(?), niin eivät kyllä postmerkit homojen paljaista takapuolista ainakaan vähentäne homoseksuaaleihin kohdistettua syrjintää, valitettavasti.
Kun joillekin ei ne totuudet uppoa kaaliin, että jopa joissakin tiedejulkaisuissa on faktaa, että homoseksuaalit ovat usein uskollisempia parisuhteessaan kuin heterot, niin ei sellaistne kaaliin mene myöskään sellainen, että jos persuedustajan - mikä lie papparainen - lakialoitteen toiveen mukaan ainoastaan heteroavioliittoa pidetään suvaittavana, että sikailevat heterot harrastaa usein monet enemmän avioliiton ulkopuolisia suhteita, kuin homot ikinä. Vai kuka ei ole koskaan lehdistä lukenut porsaiden heteroiden haastatteluita, joissa ollaan niin avioliitossa nin avioliittossa, mutta sitten tunnustetaan, että onpas se yksiavioisuus tylsää ja ollaan sivusuhteessa, nynnysti kuitenkaan rehdisti ilmoittamatta kumappanille...
Joskin on niitä onnellisiakin avioliittoja ja mä ainakin arvostan ihmisiä, jotka on kymmenen, kakskymentä, kolmekymmentä, neljäkymmentä tai viiskymmentä ja jopa kuuskymmentä vuotta yhden saman ihmisen kanssa onnellisesti ja tiedän paljon sellaisia pariskuntia. Miksei homoillekin saisi antaa oikeutta elää rakastamansa kumppanin kanssa avioliitossa koko ikänsä? Vois pikemminkin luoda sellaisen säännön, ewttä avioliittoon sais mennä vaan kerran elämässään ja jos ero tapahtuisi muunkuin luonnollisen leskeytymisen vuoksi, ei pääsis enää toista kertaa olemaan tekopyhä avioliiton kannattaja ja homojen syrjijä.:D Jos tää kerran on tai menee maaksi tää Suomi, missä jotkut äärikristityt kaksinaismoralistit ja muut hihhulit saa päättää, kenen kanssa muut aikuiset ihmiset on keskenään sängyssä...Kuvina jos niitä tutkit niin ota nyt ensin selvää mitä taiteilija ajoi takaa ja mitä hän ajatteli, muodosta myös toki oma kuva ja sinulla sellainen jo onkin mutta yritä edes muodostaa sitä lisää tutkimalla kyseistä taiteilijaa.
- muinaissuomalainen
Taidan kertoa kaikille täällä USAssa että olen oikeastaan ruotsalainen...
- posti*erkki
Vois vois kunnioittaa Tom of Finland postimerkki-kaverikuvalla Putleria.
- igor svets
Esimerkiksi häntäkin, vaikka kyseisessä konfliktissa olen siellä puolen missä sinä et. Mutta aina hänkin on ansainnut yhden pylly kuvaalla lähetetyn kirjeen. Hyvin moni ansaitsee tämän kuvan ja ainakin kaikki parhaat kaverit tutut ja tuntemattomat sen tulevat saamaan. Kuten Charls, Tyson ja lähetän jopa Putinille ja Medejeville ja suomen presidentille.
- postimerkistä
http://www.hs.fi/sunnuntai/Homoikoni Tom of Finland saa oman postimerkin/a1397270610121?ref=hs-art-new-1
13.4.2014 8:45
Kuvataiteilija, sotaveteraani, homoikoni ja postimerkkikeräilijä Tom of Finland eli Touko Laaksonen ( 1920–1991) saa syksyllä oman postimerkin. Kuvissa on Laaksosen omia töitä, lihakkaita miehiä. Postimerkit on suunnitellut graafinen suunnittelija Timo Berry.
Postimerkkiä Tom of Finlandille haki taiteilijan nimeä kantava säätiö. Hyväksymistä edelsi postimerkkitoimikunnassa kiivas väittely.
Toimikunnan jäsenet muistivat, että jääkäriliike ei viime vuonna saanut omaa postimerkkiä, koska sitä pidettiin liian poliittisena. Perussuomalaisten kansanedustaja teki asiasta eduskunnassa kirjallisen kysymyksen.
Laaksonen kelpasi.
"Toki valinnasta keskusteltiin", sanoo Itella Postin kehitysjohtaja Markku Penttinen. "Halusimme kuitenkin elää vuotta 2014."
Laaksonen on yksi tunnetuimmista suomalaisista kuvataiteilijoista maailmalla, Penttinen sanoo. Hänen teoksiaan on muun muassa New Yorkin ja San Franciscon modernin taiteen museoiden, Chicagon Art Instituten ja Los Angeles County -museon kokoelmissa.
Aiheiden valinnassa päädyttiin sellaisiin töihin, jotka sopivat leviäviksi ympäri maailmaa. Erektiot ja siemensyöksyt rajattiin pois, kertoo Timo Berry.
Isänmaalliset piirit voivat lohduttautua sillä, että Tom of Finland -merkitkin juhlistavat sotaveteraania: Laaksonen palveli jatkosodassa ilmatorjunnassa. Hänelle myönnettiin Vapaudenristi ansioistaan tulenjohtoupseerina Helsingin puolustamisessa keväällä 1944.
Ensi syksynä Postimuseossa Tampereella avautuu näyttely, joka esittelee Laaksosen laajaa kirjeenvaihtoa.
2. syyskuuta 1944, juuri ennen aselepoa, luutnantti Laaksonen kirjoitti Karjalasta sisarelleen Helylle:
"Ratkaisu on lähellä, mutta minkälainen ratkaisu? No täytyy toivoa, täytyy uskoa. Onhan meillä Mannerheim. Onhan meillä Jumala." - 100 vuotta
https://www.city.fi/suhteet/100 vuotta ulos kaapista/632
18.10.2002 00:00
100 vuotta ulos kaapista Kuinka epänormaalista tuli normaalia.
parisuhdelaki hyväksyttiin vuosi sitten. Sen yhteydessä homoista ja homoudesta puhuttiin kyllästymiseen asti. Sata tai viisikymmentä vuotta sitten kukaan ei sanonut homoista mitään, ei ainakaan mitään hyvää. City esittelee Suomen homohistorian sortovuosista bailubuumiin.
1889 Homoudesta tulee rikos
Homoseksuaaliset teot säädetään rikoslaissa rangaistaviksi. Aiemmin laissa on Sodoman synneistä mainittu erikseen vain eläimiin sekaantuminen.
1897 Itsetyydytyksestä kurja kuolema
Homojen huvit vähenevät entisestään: kotilääkärikirjan mukaan itsetyydytyskin johtaa näön heikkenemiseen, ymmärryksen tylsistymiseen, kaatumatautiin ja ennenaikaiseen, kurjaan kuolemaan.
1930 Homo-ravintoloita Espalla
Pohjois- ja Eteläesplanadeilla on monia ”miehimysten” suosimia ravintoloita, muun muassa Svenska Teaternia vastapäätä sijaitseva Catania. Iltakävelyllä käydään Esplanadien lisäksi Mannerheimintiellä tai Tähtitorninmäellä.
1932 Tanskan malli
Ollako vai eikö olla? kyseli Tanskan prinssi Hamlet muinoin. Tragediat vähenevät ja jokaisen on helpompaa olla mikä on, kun Tanska sallii homoseksuaaliset teot.
1939 Rintamalla ei naisia näy
Talvisota alkaa. Rintamalla monet heterotkin saavat kokemuksia miesten välisestä ystävyydestä. Homomies muistelee: ”Olin ainoa jolla oli huopa. Minulla olikin menekkiä sen ansiosta, koska jokainen halusi olla lämpimässä. Ollessani kerran vieraassa korsussa huopineni kysyin ääneen, kenen viereen voin tulla. Moni huusi minun, minun. Olin kuitenkin jo katsonut, mihin halusin mennä ja odotin kutsua. Ja tulihan se sieltä.”
1944 Ruotsalaiset leimataan homoiksi
Sodanjälkeinen Suomi palaa perhe-elämään. ”Sodan jälkeen tuli usein kadulla vastaan miehiä, joilla oli vaimot ja lapset ympärillään. Samoja miehiä, joiden kanssa oltiin sodan aikana oltu seksihommissa”, muistelee Tom of Finland. ”Kun silloin sodan aikana ei ollut naisia saatavilla, nämä aviomiehet ja isät olivat hakeneet iloja meikäläisten maisemista.”
Ruotsissa homoseksuaalisuus muutetaan lailliseksi ja homokulttuurista tulee entistä näkyvämpää. Sodan jälkeen ja 1950-luvulla Suomi vähitellen ulkoistaa kiusallisen homouden Ruotsiin. Sotaa vältelleet ruotsalaiset onkin helppo leimata ”hinteiksi” saksasta tulevalla sanalla.
1948 Homoviittauksia Suomi-filmissä
Valentin Vaalan elokuvassa Ihmisiä suviyössä esiintyy tukkipoika Nokia. Martti Katajiston esittämä roolihahmo on tiettävästi ensimmäinen homo suomalaisessa elokuvassa.
1951 Kalle varoittaa nuorisoa
Ajanvietelehti Kalle julkaisee homoja käsittelevän juttusarjan ”Inhottu, halveksittu ja paljon puhuttu kolmas sukupuoli”. Ruotsalaisten homoskandaalien innoittama artikkeli tuo esille myös homojen näkemyksiä. Päätoimittaja Pekka Kotkavuoren mukaan tavoitteena on kuitenkin ”varoittaa nuorisoa yhteiskunnasta piilevästä homoseksualismin vaarasta” ja estää suomalaisia miehiä ”luisumasta tämän sairauden ja epänormaalisuuden pauloihin”.
Kalle julkaisee myös pääkaupungin poliisin pidätys- ja epäilytilaston joulukuulta 1950 ja tammikuulta 1951. Siihen on kirjattu ansiokkaasti ammattiryhmittäin 66 miestä, jotka olivat esiintyneet siten, että heitä on aihetta epäillä homoseksuaalisista teoista.- 100 vuotta
1955 Suomi-filmissä hau-hau?
Mika Waltarin 1946 kirjoittamasta suositusta näytelmästä Rakas lurjus tehdään elokuva. Edvin Laine suutelee siinä poikaa ja säikähtää olevansa ”sellainen mies”. Onneksi poika paljastuu naamioituneeksi tytöksi (Ansa Ikonen). Nyt miespolo voi riemukseen todeta, ettei olekaan homoseksuaali – tai ”hau-hau”, kuten elokuvassa sanotaan.
1959 Uhkaavaa kasvua
”Viranomaiset varoittavat: Uhkaava kasvu”, otsikoi Jallu-lehti vuonna 1959. Helsingin poliisi oli pidättänyt edellisvuonna peräti 218 ”homoseksuaaliseen törmäilyyn syyllistynyttä” miestä, neljä kertaa enemmän kuin vuonna 1950. Poliisi varoittaa nyt erityisesti maalta tulevia asevelvollisia varakkaista poikamiehistä, jotka juottavat uhrejaan ravintolassa tunnelihumalaan tarkoitusperiensä saavuttamiseksi.
Jallun mukaan ”niiden, jotka huomaavat itsessään taipumusta toiseen samaa sukupuolta olevaan, on heti ja viivyttelemättä poikettava psykiatrin puheille. Tämän sairauden kuten kaikkien muidenkin parantumistoiveet ovat sitä suuremmat, mitä aikaisemmin hoitoon tullaan.”
1964 Homot valtaavat Vanhan
Homomiehet kyllästyvät heteroravintoloissa flirttailuun. He valtaavat ravintola Vanhan Kellarin, kun se avataan marraskuussa 1964. Vanhan Kellari pysyy homojen tapaamispaikkana useamman vuosikymmenen.
Viikon totuus -lehden mukaan rautatieaseman ”lätät” ovat jo oppineet ”viilaamaan homoa linssiin” ja juovat homomiesten laskuun viinaa ravintoloissa.
1966 Homoseksuaalipesä Helsingissä!
Ilta-Sanomat julkaisee paljastusartikkelin “Homoseksuaalipesä Helsingissä”. Joukko yhteiskunnan tukipylväitä kirjoittaa addressin, joka paheksuu sensaatiohakuista kirjoittelua ja vaatii homoseksuaalikiellon poistamista laista.
Viikon totuus -lehti vaatii poliisilta toimia homofiilien kurissa pitämiseksi. ”Kun nuori nainen menee kavaljeerinsa kanssa helsinkiläiseen ravintolaan, hän ei enää voi keskittyä pitämään loitolla tämän naispuoleisia ihailijoita, vaan hänen täytyy olla myös varuillaan kaksilahkeisten vuoksi, jotka ovat kiinnostuneet hänen kavaljeeristaan”, lehti valittaa.
1967 Lesbot valtaavat Vanhan
Alko muuttaa ohjeitaan niin, että naiset pääsevät ravintoloihin ilman miesseuraa. Homoseksuaaliset naiset valtaavat osansa Vanhan Kellarista, jonka Karhukabinetista muodostuu maan ensimmäinen lesbokapakka. Nimimerkki Kaisa-Leena muisteli menoa 96-lehdessä vuonna 1976 näin:
”Ensimmäinen kosketukseni ’piireihin’ tapahtui Helsingissä Vanhan kellarin ’viinituvassa’. Katselin järkyttyneenä ympärilläni pyöriviä aatteemme eturintamasotilaita. Tosiaan sotilaita, sillä yhdellä oli puukko vyöllään, toinen poltti piippua, kolmas ja neljäs kittasivat neloskaljaa kymmenen minuutin pullovauhdilla ja loppu sakki hymisti ympärillä ikään kuin yhtenä kuorona.”
Hymylehti kohahduttaa haastattelemalla ulkomaille seksuaalipakolaiseksi lähtenyttä suomalaista homoseksuaalia. Lehti julkaisee homoista useita artikkeleita.
Radiotoimittaja Jorma Elovaara tuttavineen perustaa Suomen ensimmäisen homojärjestön, Toisen säteen ryhmän. Yhdistysrekisteri kysyy Helsingin raastuvanoikeudelta, onko näin radikaalia yhdistystä edes laillista rekisteröidä. Hakemus perutaan.
1968 Vanha vallataan taas kerran
Opiskelijatkin päättävät vallata Vanhan, vaikka jo omistavat sen. Ihmisoikeuksia ajava Marraskuun liike pitää vuosikokouksensa Claes Anderssonin johdolla, ja seksuaalivähemmistöjen jäsenet vaativat ensimmäisen kerran itse julkisesti tasavertaisuutta. Andersson kritisoi homojen ja lesbojen leimaamista ”psyykkisesti häiriintyneiksi” sairausluokituksessa. Homoaktivistit perustavat keskustelukerho Psyken.
1969 Papiljotit lentävät Stonewallissa
New Yorkin poliisi tekee ratsian Stonewall Inn -nimiseen homobaariin Greenwich Villagessa. Homot heittelevät poliiseja puuterirasioilla, papiljoteilla ja huulipunatuubeilla, kertoo New York Daily Newsin irvaileva artikkeli. Poliisin mielivaltaa vastustetaan ensi kerran, ja amerikkalainen homoliike syntyy. - 100 vuotta
100 vuotta kirjoitti:
1955 Suomi-filmissä hau-hau?
Mika Waltarin 1946 kirjoittamasta suositusta näytelmästä Rakas lurjus tehdään elokuva. Edvin Laine suutelee siinä poikaa ja säikähtää olevansa ”sellainen mies”. Onneksi poika paljastuu naamioituneeksi tytöksi (Ansa Ikonen). Nyt miespolo voi riemukseen todeta, ettei olekaan homoseksuaali – tai ”hau-hau”, kuten elokuvassa sanotaan.
1959 Uhkaavaa kasvua
”Viranomaiset varoittavat: Uhkaava kasvu”, otsikoi Jallu-lehti vuonna 1959. Helsingin poliisi oli pidättänyt edellisvuonna peräti 218 ”homoseksuaaliseen törmäilyyn syyllistynyttä” miestä, neljä kertaa enemmän kuin vuonna 1950. Poliisi varoittaa nyt erityisesti maalta tulevia asevelvollisia varakkaista poikamiehistä, jotka juottavat uhrejaan ravintolassa tunnelihumalaan tarkoitusperiensä saavuttamiseksi.
Jallun mukaan ”niiden, jotka huomaavat itsessään taipumusta toiseen samaa sukupuolta olevaan, on heti ja viivyttelemättä poikettava psykiatrin puheille. Tämän sairauden kuten kaikkien muidenkin parantumistoiveet ovat sitä suuremmat, mitä aikaisemmin hoitoon tullaan.”
1964 Homot valtaavat Vanhan
Homomiehet kyllästyvät heteroravintoloissa flirttailuun. He valtaavat ravintola Vanhan Kellarin, kun se avataan marraskuussa 1964. Vanhan Kellari pysyy homojen tapaamispaikkana useamman vuosikymmenen.
Viikon totuus -lehden mukaan rautatieaseman ”lätät” ovat jo oppineet ”viilaamaan homoa linssiin” ja juovat homomiesten laskuun viinaa ravintoloissa.
1966 Homoseksuaalipesä Helsingissä!
Ilta-Sanomat julkaisee paljastusartikkelin “Homoseksuaalipesä Helsingissä”. Joukko yhteiskunnan tukipylväitä kirjoittaa addressin, joka paheksuu sensaatiohakuista kirjoittelua ja vaatii homoseksuaalikiellon poistamista laista.
Viikon totuus -lehti vaatii poliisilta toimia homofiilien kurissa pitämiseksi. ”Kun nuori nainen menee kavaljeerinsa kanssa helsinkiläiseen ravintolaan, hän ei enää voi keskittyä pitämään loitolla tämän naispuoleisia ihailijoita, vaan hänen täytyy olla myös varuillaan kaksilahkeisten vuoksi, jotka ovat kiinnostuneet hänen kavaljeeristaan”, lehti valittaa.
1967 Lesbot valtaavat Vanhan
Alko muuttaa ohjeitaan niin, että naiset pääsevät ravintoloihin ilman miesseuraa. Homoseksuaaliset naiset valtaavat osansa Vanhan Kellarista, jonka Karhukabinetista muodostuu maan ensimmäinen lesbokapakka. Nimimerkki Kaisa-Leena muisteli menoa 96-lehdessä vuonna 1976 näin:
”Ensimmäinen kosketukseni ’piireihin’ tapahtui Helsingissä Vanhan kellarin ’viinituvassa’. Katselin järkyttyneenä ympärilläni pyöriviä aatteemme eturintamasotilaita. Tosiaan sotilaita, sillä yhdellä oli puukko vyöllään, toinen poltti piippua, kolmas ja neljäs kittasivat neloskaljaa kymmenen minuutin pullovauhdilla ja loppu sakki hymisti ympärillä ikään kuin yhtenä kuorona.”
Hymylehti kohahduttaa haastattelemalla ulkomaille seksuaalipakolaiseksi lähtenyttä suomalaista homoseksuaalia. Lehti julkaisee homoista useita artikkeleita.
Radiotoimittaja Jorma Elovaara tuttavineen perustaa Suomen ensimmäisen homojärjestön, Toisen säteen ryhmän. Yhdistysrekisteri kysyy Helsingin raastuvanoikeudelta, onko näin radikaalia yhdistystä edes laillista rekisteröidä. Hakemus perutaan.
1968 Vanha vallataan taas kerran
Opiskelijatkin päättävät vallata Vanhan, vaikka jo omistavat sen. Ihmisoikeuksia ajava Marraskuun liike pitää vuosikokouksensa Claes Anderssonin johdolla, ja seksuaalivähemmistöjen jäsenet vaativat ensimmäisen kerran itse julkisesti tasavertaisuutta. Andersson kritisoi homojen ja lesbojen leimaamista ”psyykkisesti häiriintyneiksi” sairausluokituksessa. Homoaktivistit perustavat keskustelukerho Psyken.
1969 Papiljotit lentävät Stonewallissa
New Yorkin poliisi tekee ratsian Stonewall Inn -nimiseen homobaariin Greenwich Villagessa. Homot heittelevät poliiseja puuterirasioilla, papiljoteilla ja huulipunatuubeilla, kertoo New York Daily Newsin irvaileva artikkeli. Poliisin mielivaltaa vastustetaan ensi kerran, ja amerikkalainen homoliike syntyy.1970 Ensimmäiset pride-kulkueet
New Yorkissa ja Los Angelesissa järjestetään ensimmäiset gay pride -kulkueet Stonewallin vuosipäivänä.
1971 Luvallista mutta sairaalloista
Homoseksuaaliset teot kieltävä rikoslain pykälä kumotaan. “Ilmiön poikkeavuus ja sairaalloisuus” täytyy kuitenkin tehdä kaikille selväksi. Kirkon ja korkeimman oikeuden painostuksesta eduskunta lisääkin lakiin kehotuskiellon, joka kieltää julkisen kehottamisen kahden samaa sukupuolta olevan henkilön väliseen haureuteen. Pykälän vuoksi televisiossa ei voida näyttää ohjelmia, jotka antaisivat homoseksuaalisuudesta myönteisen kuvan.
1974 Seta aloittaa
Seta perustetaan. Yksi sen perustajista, seurakunnan nuorisotyöntekijä Seppo Kivistö erotetaan virastaan. SAK:n juristi Tarja Halonen puhuu Setan ensimmäisessä julkisessa paneelikeskustelussa. Suomessa järjestetään ensimmäinen pride-kulkue.
1979 Kahdenlaista lumppushow’ta
Drag-kuume leviää Suomeen. Ilta-Sanomat kirjoittaa: ”Drag- eli lumppushown paras puoli oli siinä, että estottomasti saa kurkkia mitä näkyy. Ja kuinka se sinne on laitettu ja saatu pysymään.” Lihakauppias Raimo Liukkonen nousee drag-tähdeksi.
Toisenlaisessa lumppushow’ssa, saippusarja Dallasissa, J.R. on innoissaan. Lucy Ewing kihlautuu Kit Mainwaring -nimisen nuorukaisen kanssa. Avioliitto kariutuu, kun Kit paljastuu homoseksuaaliksi.
1980 Halosesta Setan puheenjohtaja
Kansanedustaja Tarja Halonen valitaan Setan puheenjohtajaksi.
1981 Homojen ihmeparantuminen
Suomessa koetaan ihmeparantuminen. Kymmenettuhannet ihmiset tulevat terveiksi, kun sosiaalihallitus poistaa homoseksuaalisuuden virallisesta tautiluokituksesta. Suomi on viimeinen Pohjoismaa, jossa homoseksuaalisuus lakkaa olemasta sairaus.
1983 Aids-paniikki iskee Suomeen
Suomen ensimmäinen aids-tapaus löytyy. Aidsin pelko kasvaa hysteeriseksi, kun iltapäivälehdet julkaisevat sensaatiolööppejä ”tarttuvasta homosyövästä” ja ”homorutosta”. Setan ikkunat kivitetään rikki ja monet homot saavat tappouhkauksia.
1984 Ensimmäinen homoravintola avataan
Ensimmäinen pelkästään homoille tarkoitettu ravintola, Gambrini, avataan Iso Roballe. Ravintolaan pääsee huomaamattomasti sisäpihan kautta.
1992 Don’t Tell Mama ja H2O
Ravintola Don’t Tell Mama avataan Annankadulla. Uusi avoimuuden aika alkaa, kun homodiskoon jonotetaan kadulla. Eerikinkadulla avataan H2O (nykyinen Con Hombres), joka pystyttää kadulle suositun terassin.
1994 Lisää baareja
Lesbojen suosima Nalle Pub avaa ovensa Kalliossa ja Café Escale Kampissa. - 100 vuotta
100 vuotta kirjoitti:
1970 Ensimmäiset pride-kulkueet
New Yorkissa ja Los Angelesissa järjestetään ensimmäiset gay pride -kulkueet Stonewallin vuosipäivänä.
1971 Luvallista mutta sairaalloista
Homoseksuaaliset teot kieltävä rikoslain pykälä kumotaan. “Ilmiön poikkeavuus ja sairaalloisuus” täytyy kuitenkin tehdä kaikille selväksi. Kirkon ja korkeimman oikeuden painostuksesta eduskunta lisääkin lakiin kehotuskiellon, joka kieltää julkisen kehottamisen kahden samaa sukupuolta olevan henkilön väliseen haureuteen. Pykälän vuoksi televisiossa ei voida näyttää ohjelmia, jotka antaisivat homoseksuaalisuudesta myönteisen kuvan.
1974 Seta aloittaa
Seta perustetaan. Yksi sen perustajista, seurakunnan nuorisotyöntekijä Seppo Kivistö erotetaan virastaan. SAK:n juristi Tarja Halonen puhuu Setan ensimmäisessä julkisessa paneelikeskustelussa. Suomessa järjestetään ensimmäinen pride-kulkue.
1979 Kahdenlaista lumppushow’ta
Drag-kuume leviää Suomeen. Ilta-Sanomat kirjoittaa: ”Drag- eli lumppushown paras puoli oli siinä, että estottomasti saa kurkkia mitä näkyy. Ja kuinka se sinne on laitettu ja saatu pysymään.” Lihakauppias Raimo Liukkonen nousee drag-tähdeksi.
Toisenlaisessa lumppushow’ssa, saippusarja Dallasissa, J.R. on innoissaan. Lucy Ewing kihlautuu Kit Mainwaring -nimisen nuorukaisen kanssa. Avioliitto kariutuu, kun Kit paljastuu homoseksuaaliksi.
1980 Halosesta Setan puheenjohtaja
Kansanedustaja Tarja Halonen valitaan Setan puheenjohtajaksi.
1981 Homojen ihmeparantuminen
Suomessa koetaan ihmeparantuminen. Kymmenettuhannet ihmiset tulevat terveiksi, kun sosiaalihallitus poistaa homoseksuaalisuuden virallisesta tautiluokituksesta. Suomi on viimeinen Pohjoismaa, jossa homoseksuaalisuus lakkaa olemasta sairaus.
1983 Aids-paniikki iskee Suomeen
Suomen ensimmäinen aids-tapaus löytyy. Aidsin pelko kasvaa hysteeriseksi, kun iltapäivälehdet julkaisevat sensaatiolööppejä ”tarttuvasta homosyövästä” ja ”homorutosta”. Setan ikkunat kivitetään rikki ja monet homot saavat tappouhkauksia.
1984 Ensimmäinen homoravintola avataan
Ensimmäinen pelkästään homoille tarkoitettu ravintola, Gambrini, avataan Iso Roballe. Ravintolaan pääsee huomaamattomasti sisäpihan kautta.
1992 Don’t Tell Mama ja H2O
Ravintola Don’t Tell Mama avataan Annankadulla. Uusi avoimuuden aika alkaa, kun homodiskoon jonotetaan kadulla. Eerikinkadulla avataan H2O (nykyinen Con Hombres), joka pystyttää kadulle suositun terassin.
1994 Lisää baareja
Lesbojen suosima Nalle Pub avaa ovensa Kalliossa ja Café Escale Kampissa.1996 Eva Dahlgren naimisiin
Ruotsalainen rock-tähti Eva Dahlgren menee naimisiin Efva Attlingin kanssa. Tapahtuma käynnistää Suomessa keskustelun homoliitoista.
Heteroystävällinen homoravintola Lost & Found avataan.
1997 Miss Drag Queen -kisat
Suomen ensimmäinen virallinen Drag Queen -kilpailu järjestetään ravintola Don’t Tell Mamassa.
1999 Tiivi-Taavit loppuvat
Teletappien käsilaukkua kantava, purppuranvärinen ja kolmioantenninen Tiivi-Taavi leimataan homoksi. Tiivi-Taavit loppuvat Stockmannilta.
Maikkarilla alkaa Salatut elämät -sarja, jonka homopojasta Kallesta tulee monen päiväuni.
2000 Älä kerro äidille
Nelonen esittää kohun saattelemana brittisarjan Älä kerro äidille (Queer as folk). Homoyleisön on imenyt samalla teholla ruudun ääreen vain Todella upeeta!
2001 Parisuhdelaki hyväksytään
Eduskunta hyväksyy parisuhdelain kiivaan keskustelun jälkeen äänin 99–84.
2002 Ensimmäiset rekisteröidyt parisuhteet
Heterohääparit yllättyvät, kun parhaat hääpuvut, hienoimmat limusiinit ja vinkeimmät häälahjat onkin jo viety.
Lähteet: Tutkija Tuula Juvosen väitöskirja Varjoelämää ja julkisia salaisuuksia. Kati Mustola: Suomalaisten homo- ja lesboliikkeiden historiaa. Z-lehden arkisto. Helsingin Sanomien arkisto.
DTM toi homot kadulle
Keskiviikkoilta, ravintola DTM. Kukaan ei hämmästy, vaikka transvestiitti pelaa shakkia ruoska kädessä ja satakiloisella miehellä on käsilaukku. Eipä juuri siitäkään, että sisään tulevalla heteropojalla on Koffin lippis ja kirkuvan keltainen Sesto-muovipussi, jotka eivät monenkaan trendihomon vaatetukseen sointuisi.
”Parasta DTM:ssa on juuri se, että ihmisiä on laidasta laitaan. Kaikki erilaisuus hyväksytään ja tänne voi tulla juuri sen näköisenä kuin haluaa”, 24-vuotias asiakas sanoo.
DTM vietti syyskuussa kymmenvuotisjuhliaan. Mukana viikon bileissä olivat homoyleisön suosikit Kikkaa ja Chippendalesia myöten. Rankka juhlinta on vaatinut veronsa, ja vain muutama vakioasiakas jaksaa jatkaa viikon bileputken jälkeen.
Kamppiin vuonna 1992 avattu DTM, silloin vielä Don’t Tell Mama, rikkoi kymmenen vuotta sitten monia rajoja. Jonot tuotiin tarkoituksella sisäpihojen hämärästä kadulle. Avoimuuden ihmettä tultiin katsomaan kaikkialta Suomesta. Vieläkin uteliaat kurkkivat ikkunoista sisälle.
DTM:n päänavauksen jälkeen homoravintoloita ilmestyi Helsinkiin kuin sieniä sateella. Moni niistä on jo sulkenut ovensa, mutta DTM porskuttaa yhä. Pian tosin uudessa paikassa Iso Roballa.
Heterot eivät aina arvosta homojen huomiota, mutta yhtälö ei toimi toisinkaan päin. 23-vuotias homopoika kertoo: ”Olin heterokavereiden kera Hesperia Night Clubissa, jossa kimppuuni iskeytyi humalainen nainen. Ajattelin, että pääsen siitä eroon, kun kerron että olen homo. Valitettavasti kyseisen lääkärisnaisen sisällä heräsikin jonkinlainen sosiaaliantropologi, ja hän halusi tietää kaiken maailman asioita homoudesta. Tilanne muuttui kiusallisesta sietämättömäksi kun nainen alkoi kysellä ’No millaisista miehistä sä sit tykkäät?’”
Homobaarissa itseään ei tarvitse selitellä tai hävetä. Flirttiä sieltä kuitenkin löytyy. ”Minusta tuntuu, että homobaareissa on paljon enemmän seksiä ilmassa kuin heterobaareissa. En kylläkään osaa arvioida heteroseksuaalista jännitettä”, homomies kertoo. Miehet ovat yleensä naisia suorempia, mutta siksipä heterotytötkin tulevat homoravintolaan bailaamaan välttyäkseen miesten lähentelyltä.
Kaikkia DTM:n ja muiden homoravintoloiden ilmapiiri ei miellytä. ”Homobaareissa käyvät vain tympeät kanat”, täräyttää 21-vuotias homopoika. Homotkin ovat – yllätys yllätys – erilaisia.
- juttuja rintamalta
http://keskustelu.suomi24.fi/node/10257961
Seksiä rintamalla (myös heteroilla) - sotaveteraani muistelee
"Sodan jälkeen tuli usein kadulla vastaan miehiä, joilla oli vaimot ja lapset ympärillään. Samoja miehiä, joiden kanssa oltiin sodan aikana oltu seksihommissa. Kun sodan aikana ei ollut naisia saatavilla, nämä aviomiehet ja isät olivat hakeneet iloja meikäläisten maisemista. Mehän mentiin ulos, että saatais naida. Niissä oloissa sitä oletti, että monet olisivat olleet homoja, mutta sitten sodan jälkeen sitä oikein todella yllättyi, miten paljon heteroita niissä olikin."
-- Touko Laaksonen / Tom of Finland
Miesrakkaus sota-aikaan rintamilla ja vapaa-ajoilla
http://keskustelu.suomi24.fi/node/12068110
Touko Laaksonen eli Suomen tunnetuin sotaveteraani, taiteilijanimeltään Tom of Finland kertoo näillä kulttuurihistoriallisesti arvokkailla tallenteilla mitä sota oli ja miten miehet rakastelivat toistensa kanssa niin rintamilla kuin vapaallakin:
http://ranneliike.net/teema/homo-suomi-sodassa?aid=2212
Homoseksuaalisuus sodassa
Tom of Finland säätiön puheenjohtaja kertoo kyseisestä taiteilijasta.
http://www.youtube.com/watch?v=D8KdpUZJ3zg
Kohdassa 3:50 mies kertoo "Tom of Finlandin" harrastaneen ensimmäisen kerran seksiä miehen kanssa sota-aikana... eli sitä siis todellakin tapahtui.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/6782424 - mikä ihmisiä vaivaa?
http://www.seiska.fi/Viihdeuutiset/Mieheksi-leikattu-Suomi-julkkis-kihlasi-kaunottaren-kuva/1039493
Mieheksi leikattu Suomi-julkkis kihlasi kaunottaren - kuva!
Viihdeuutiset 15.04.2014 13:30
Cris Owen, 53, on sukupuolenvaihdosleikkauksen läpikäynyt ruotsinsuomalainen musiikkivaikuttaja.
Naiseksi syntynyt, mutta mieheksi vuonna 2005 leikattu Cris Owen muutti Porvoosta Ruotsiin 2004. Nyt Owen on vihdoin löytänyt elämänsä rakkauden.
- Menimme kihloihin Espanjassa, Cris Owen viestitti tuttavilleen maanantaina (14.4.). Sekä Owen että tuore kihlattu julkaisivat myös Facebook-sivuillaan kuvan kihlasuudelmastaan.
Owenin kihlattu on kaunis ruotsalaisnainen, jonka kanssa Owen on viihtynyt jo pidempään. Tukholmalaislähtöinen Linda on muusikko. Julkisesti Cris ja Linda ilmoittivat parisuhteestaan vasta 1.2.2014, vaikka pariskunnan ystävät ovatkin tienneet seurustelusta kotvan aikaa.
Janina Frostellin nakukuva poiki oikeusjutun
Owen muistetaan Suomessa värikkäänä managerina 1990- ja 2000-luvuilla.
Janina Frostell (nyk. Janina Fry) ja Miisa ovat Cris Owenin tuotoksia. Owen luotsasi Miisaa ja Janinaa ja oli mukana tekemässä heidän levyjään. Popparina menestynyt Miisa valloitti 90-luvun lopulla jopa Yhdysvaltoja, kun hänen levynsä julkaistiin USA:ssa. Useasti Suomen seksikkäimmäksi kaunottareksi valittu Janina puolestaan kokeili pop-tähden kykyjään 2000-luvun taitteessa.
Owen ajautui Janinan kanssa katkeraan oikeuskiistaan. Riita Janinan alastonkuvien levittämisestä internetissä poiki lopulta muhkean tuomion 2006, jolloin Helsingin hovioikeus tuomitsi Owenin tuhansien eurojen korvauksiin kuvien liikkeelle laittamisesta.
Tapahtuman juuret ulottuvat vuoteen 1998, jolloin Janinasta räpsäistiin kotibileissä kuva yläosattomissa. Neljä vuotta myöhemmin kuva ilmestyi internetiin. Hieman myöhemmin tähtimalli teki rikosilmoituksen ex-manageristaan.
Helsingin käräjäoikeus määräsi ensin Owenin maksamaan Janinalle 4 000 euron korvaukset henkisistä kärsimyksistä. Hovioikeus kasvatti korvauskakkua vielä 4 000 eurolla vedoten kaunottaren kokemiin taloudellisiin tappioihin.
Owen: Leikkautin rintani pois
Eniten Cris Owen on kuitenkin ollut julkisuudessa transseksuaalisuutensa vuoksi. Owen on koko elämänsä kärsinyt transsukupuolisuudestaan: hän syntyi niin sanotusti väärään ruumiiseen eli joutui elämään miehenä naisen kropassa.
– Olen aina ollut sekasikiö. Kummallinen ja outo. Se on leimannut kaikkia tekemisiäni, Owen kuvaili tuntojaan Seiskalle.
Owen leikkautti rintansa pois turkulaisessa yksityissairaalassa syksyllä 1996.
– Ajattelin, että nyt saa riittää. Miksi kantaa mukanaan jotakin sellaista, jota inhoaa. Olin tarpeeksi kauan kärsinyt rinnoistani ja teipannut niitä lattanaksi tai peitellyt väljillä paidoilla.
Owen: Tein kastraation Porvoossa
Vuonna 2000 Owen aloitti mieshormonihoidot.
– Kastraation tein vuonna 2001 Porvoossa. Silloin minulta otettiin pois kaikki naisellisuuden jäänteet alapäästäni; kaikki, mitä oli hormonihoidon jälkeen ylipäätään jäljellä.
Vuonna 2005 Owenille leikattiin penis Linköpingin yliopistollisessa sairaalassa Ruotsissa.
– En ole tottunut siihen, että haarojeni välissä todellakin roikkuu jotakin. Välillä ihan hävettää, kuinka kookas elimestäni tuli, Cris Owen kertoi avoimesti Seiskalle huhtikuussa 2005. - Erkki Merkki
Montako prosenttia suomalaisista vielä nuolee postimerkkejä noiden merkkien tultua markkinoille?
- 2220
Jotkut kuitenkin vetää kuivat postimerkeille. Parempi ettei jatkossa koske mihinkään kirjeeseen tai korttiin ilman kumihanskoja kun ne voi olla saastuneita postissa.
- PersutIslamKokKepu
2220 kirjoitti:
Jotkut kuitenkin vetää kuivat postimerkeille. Parempi ettei jatkossa koske mihinkään kirjeeseen tai korttiin ilman kumihanskoja kun ne voi olla saastuneita postissa.
Vapautuminen tekee pelkästään hyvää suomalaisille ja ehkä vähän kaikille. Noita merkkejä kannattanee lähettää esim. Arabimaihin ja Venäjälle, jonne homofoobiset KokoomusPersut voivatkin sitten muuttaa, kun alastomuus on niin arka asia heille, toisin kuin meille saunasuomalaisille.
En näe Tom of Finland merkeissä mitään ketään loukkavaa. Lapset voivat ehkä kysyä, että miksi tuossa kuvassa, on sedän peppu paljaana, mutta se on taidetta, joten vastauskin on sama. Lapset kyllä osaavat erottaa, mikä on tyylikkäästi tehtyä kuvataidetta ja ymmärtävät. Alastomuus sinällään on luonnollista, kun sillä ei ole tarkoituskaan loukata ketään. Nahka-asussa tänne synnytään ja täältä pois lähdetään, jokainen. - oho
PersutIslamKokKepu kirjoitti:
Vapautuminen tekee pelkästään hyvää suomalaisille ja ehkä vähän kaikille. Noita merkkejä kannattanee lähettää esim. Arabimaihin ja Venäjälle, jonne homofoobiset KokoomusPersut voivatkin sitten muuttaa, kun alastomuus on niin arka asia heille, toisin kuin meille saunasuomalaisille.
En näe Tom of Finland merkeissä mitään ketään loukkavaa. Lapset voivat ehkä kysyä, että miksi tuossa kuvassa, on sedän peppu paljaana, mutta se on taidetta, joten vastauskin on sama. Lapset kyllä osaavat erottaa, mikä on tyylikkäästi tehtyä kuvataidetta ja ymmärtävät. Alastomuus sinällään on luonnollista, kun sillä ei ole tarkoituskaan loukata ketään. Nahka-asussa tänne synnytään ja täältä pois lähdetään, jokainen."Nahka-asussa tänne synnytään ja täältä pois lähdetään, jokainen."
Lause on klassikko syntyessään. Patentoi ennenkuin muut ennättävät. - sdgfsdfsdf
PersutIslamKokKepu kirjoitti:
Vapautuminen tekee pelkästään hyvää suomalaisille ja ehkä vähän kaikille. Noita merkkejä kannattanee lähettää esim. Arabimaihin ja Venäjälle, jonne homofoobiset KokoomusPersut voivatkin sitten muuttaa, kun alastomuus on niin arka asia heille, toisin kuin meille saunasuomalaisille.
En näe Tom of Finland merkeissä mitään ketään loukkavaa. Lapset voivat ehkä kysyä, että miksi tuossa kuvassa, on sedän peppu paljaana, mutta se on taidetta, joten vastauskin on sama. Lapset kyllä osaavat erottaa, mikä on tyylikkäästi tehtyä kuvataidetta ja ymmärtävät. Alastomuus sinällään on luonnollista, kun sillä ei ole tarkoituskaan loukata ketään. Nahka-asussa tänne synnytään ja täältä pois lähdetään, jokainen.Tasa-arvon puolesta täytyy sitten saada kortteja nekro- ja zoofiileille
- TarkkaSilmäinenSetä
PersutIslamKokKepu kirjoitti:
Vapautuminen tekee pelkästään hyvää suomalaisille ja ehkä vähän kaikille. Noita merkkejä kannattanee lähettää esim. Arabimaihin ja Venäjälle, jonne homofoobiset KokoomusPersut voivatkin sitten muuttaa, kun alastomuus on niin arka asia heille, toisin kuin meille saunasuomalaisille.
En näe Tom of Finland merkeissä mitään ketään loukkavaa. Lapset voivat ehkä kysyä, että miksi tuossa kuvassa, on sedän peppu paljaana, mutta se on taidetta, joten vastauskin on sama. Lapset kyllä osaavat erottaa, mikä on tyylikkäästi tehtyä kuvataidetta ja ymmärtävät. Alastomuus sinällään on luonnollista, kun sillä ei ole tarkoituskaan loukata ketään. Nahka-asussa tänne synnytään ja täältä pois lähdetään, jokainen."miksi tuossa kuvassa, on sedän peppu paljaana,"
Se ei ole sedän peppu, vaan tädin peppu, jos se olisi sedän peppu, sillä jalkojen välissä roikkuisi sedän pissielin. - Häh?
TarkkaSilmäinenSetä kirjoitti:
"miksi tuossa kuvassa, on sedän peppu paljaana,"
Se ei ole sedän peppu, vaan tädin peppu, jos se olisi sedän peppu, sillä jalkojen välissä roikkuisi sedän pissielin.Ei kai se tuon kuvan tilanteessa ROIKU. Kyl se on ihan jossain muussa asennossa ja siks se ei tos kuvassa näykään ;)
- justiinansa
Häh? kirjoitti:
Ei kai se tuon kuvan tilanteessa ROIKU. Kyl se on ihan jossain muussa asennossa ja siks se ei tos kuvassa näykään ;)
Näin. Olisihan se järjetöntä jos sedän reisien välissä olisi pää ja vehje olisi silti lerpassa.
Ketjusta on poistettu 17 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial221801Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1561789Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva3481528Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2111133Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221128- 1441128
- 285995
- 11985
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt4969Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks49928