syke

juoksia nainen

moi!
Haluisin tietää noista polarin sykemittareista.
Olen käynyt katselemassa niitä polarin sivustoilla ja vähän vertailemassa, mutta haluisin tietää mitä sykemittareita muut käyttää ja mitä suosittelette?
Juoksen noin 3x viikossa mutta harastan muutakin liikuntaa ja ois kiva, että sykemittari toimis muissakin lajeissa.
Onko teillä kokemusta eri mittareista? mitä suosittelette? Entä hinta?

12

1785

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • misu

      ...on minun mittarini, ja olen siihen ihan tyytyväinen. juoksen 50-70 km viikossa ja harrastan sillointällöin myös muita lajeja. kannattaa katsoa, mitä toimintoja mittareissa on ja ostaa sitten sen perusteella mitä itse mittarilta haluaa.

    • antsa

      Itsekin olen sykemittaria (jälleen kerran) katselemassa. Vaan kovin kallilta tuntuvat kaikki. Itse etsin perusmittaria, jossa olisi sykkeen näytön lisäksi ajanotto ja sykerajat sekä ehkä mahdollisuus tarkastella tietoja jälkeenpäin.

      Polarin malleista A3 taitaa osua lähimmäksi ja suositushinta 70 eur, mutta pikaisella tarkastelulla halvin mikä löytyi oli 85 eur toimituskulut.

      Sitten törmäsin mittariin nimeltä Cardiosport (www.kuntoon.com) , jonka hinnat alkaa noin 50 eur. Malli jossa havittelemani ominaisuudet on "Limit Classic" ja se maksaa 74 eur toimituskulut. Kenelläkään kokemuksia näistä Cardiosport mittareista ??

      Sitten löytyi vielä Sigma (www.tietokulma.fi/shop) mittarit. Sigma pc 800 maksaa 55 eur 11 eur toimituskuluja. Se sisältää seuraavat ominaisuudet. syke, kello, ajanotto, päiväys, hälytys, ohjelmoitavat ylä/alarajat, äänimerkki asetetun rajan ylityksestä, käytetty aika harjoitusalueella ja sen ulkopuolella. Itse olen ehkä kallistumassa tämän suuntaan. Onko kenelläkään kokemuksi Sigman mittareista??

      Onko olemassa vielä muita edullisia sykemittareita em. ominaisuuksilla? Entäpä liikkeitä, jotka myyvät sykemittareita edullisesti.

      • ???

        Noiden "halpisten" kohdalla kannattaa selvittää varaosien saanti. Eli saako lähettimiä ja vastanottimen paristoja mistään...


      • antsa
        ??? kirjoitti:

        Noiden "halpisten" kohdalla kannattaa selvittää varaosien saanti. Eli saako lähettimiä ja vastanottimen paristoja mistään...

        .. ainakin Sigmaan ja Cardiosporttiin

        Tuohon Sigmaan näyttäisi olevan lähettimiä saatavilla. (http://www.tietokulma.fi/shop/)

        Cardiosportista (http://www.ekatto.fi) sanotaan että sen lähetinosalla on elinikäinen takuu. Mitä tuo nyt sitten tarkoittaakin. Mutuna heittäisin lisäksi että vastaanottimen paristoja löytyy lähes yhtä varmasti kuin mihin tahansa muuhunkin pieneen paristolaitteeseen (kellot yms.).

        Kotimainen Polar kun tuntuu olevan kuntoilijoiden keskuudessa niin suosittu niin kertokaa nyt kuinka edullisesti ja mistä olette niitä uutena ostaneet? Intersportin hinnat tuntuvat olevan jopa Polarin suositushintoja kovemmat.


      • misu
        antsa kirjoitti:

        .. ainakin Sigmaan ja Cardiosporttiin

        Tuohon Sigmaan näyttäisi olevan lähettimiä saatavilla. (http://www.tietokulma.fi/shop/)

        Cardiosportista (http://www.ekatto.fi) sanotaan että sen lähetinosalla on elinikäinen takuu. Mitä tuo nyt sitten tarkoittaakin. Mutuna heittäisin lisäksi että vastaanottimen paristoja löytyy lähes yhtä varmasti kuin mihin tahansa muuhunkin pieneen paristolaitteeseen (kellot yms.).

        Kotimainen Polar kun tuntuu olevan kuntoilijoiden keskuudessa niin suosittu niin kertokaa nyt kuinka edullisesti ja mistä olette niitä uutena ostaneet? Intersportin hinnat tuntuvat olevan jopa Polarin suositushintoja kovemmat.

        ostin oman polarini ja maksoi 200 e, mutta en pidä sitä korkeana hintana, koska tiedän, että uutta minun ei tarvitse hommata ellen sitten halua lisää toimintoja jossain vaiheessa. vanha polarini oli minulla käytössä 6v ja nyt on käytössä pikkuveljellä toista vuotta ja hyvin pelaa vieläkin. huollossa se on käynyt kerran. jos tosi halvan mittarin haluat, niin lidl on myynyt mittareita hintaan 19,90. kyseessä lienee ihan perusmittari ja takuuta 3v. mitä olen käyttäjiltä kuullut, niin ihan toimiva vehje. tosin mittareita ei ole siellä koko ajan myynnissä. kannattaa seurata ilmoittelua.


    • Silwer

      Itselläni oli muutaman vuoden joku A-sarjan mittari. En minä juuri toimintoja kaipaa, mutta mielestäni sykkeen ja käytetyn ajan pitäisi näkyä näytöllä jatkuvasti. A-sarjassa näin ei ole. Joten ostin jonkinaikaa sitten s-sarjan mittarin. Pikkasen oli kalliimpi, mutta onhan sitä mukavampi juosta, kun tietää myös kuinka kauan on juossut. Tällä hetkellä minulla on s-sarjasta 150 ja 120 mallit, joista toisen saa myös polkupyörään kiinni matka/nopeus mittariksi. S-120 on mielestäni hyvä perusmittari. Itse en enää noihin A-sarjan mittareihin erehtyisi juuri tuosta edellämainitusta syystä, että ei käytettyä aikaa saa näytölle.

    • halvalla

      Lidlissä oli jokin aika sitten myynnissä sykemittari joka maksoi noin 20 euroa. Pakkohan se oli noin halvalla ostaa ;)

      Mittari on ollut positiivinen yllätys. Ominaisuuksia on runsaasti ja mukana tuli jopa teline polkupyörän tankoon kiinnitettäväksi.

      Mittari näyttää yhtäaikaisesti käytetyn ajan ja sykkeen, laskee käyttäjän antamien tietojen perusteella sykerajat ja ilmoittaa äänimerkillä niiden ylityksestä / alituksesta. Harjoittelun päätyttyä näet harjoittelun kokonaiskeston, keskisykkeen, kulutetut kalorit ja sen kuinka suuri osa harjoittelusta kului rasvanpolttoalueella.

      Aivan mainio vekotin ja ehdottomasti hintansa väärti!

      • juoksia

        itselläni on lidlin halpa mittari muttta se piippaa koko ajan miten sen saisi vaimennettua? eli sillee että näkisi kuitenkin onko syke liian korkee tai matala?


      • halvalla
        juoksia kirjoitti:

        itselläni on lidlin halpa mittari muttta se piippaa koko ajan miten sen saisi vaimennettua? eli sillee että näkisi kuitenkin onko syke liian korkee tai matala?

        Jos äänimerkki häiritsee, sen saa vaiennettua mittarin asetuksista.

        "Alarm: OFF"

        Käyttöohje ei ole maailman selkein, mutta kyllä sieltä nämä tiedot löytyvät. Olethan syöttänyt mittariin omat tietosi?


    • edullisempi

      Tuolla aiemmin olikin jo kyselty Sigman Fit Watch:sta (http://www.sigmasport.com/index_e.html) kokemuksia, mutta kukaan ei ollut vastannut. Onko kenelläkään kokemuksia Sigman mittareista yleensä?

      Kokemuksien puute saattaa tietysti johtua siitä että tuota ko laitetta ei ainakaan helposti Suomesta löydä. Ominaisuuksia silla on seuraavasti: seitsentoiminen sykemittaus, monipuolinen näyttö viidellä eri kielellä, aika valikko 10 eri toiminnolla, 7 muistipaikkaa, harjoitus manageri, kunto testi, kolme eri sykealuetta ja kalorilaskuri. En sitten tiedä mikä mahtaa olla Sigman laatu, mutta itseäni tuo kiinnostaisi.

      Suomesta siis en laitetta löytänyt vielä, mutta Saksasta sen saisi tilattua halvimmillaan hintaan 50 eur toimituskulut (n. 20 eur). Mikä mahtaa olla vastaavan Polarin mallin hinta?

      Muutama saksalainen kauppa:
      http://www.starbike.com (55,90)
      http://www.bike-discount.de (49,50)
      http://www.bike-components.de/catalog/product_info.php?products_id=6411

      Haittapuolena kahdessa jälkimmäisessä minimitilaus 100 eur ulkomaille lähetettäessä.

      Minusta varsin kohtuullinen hinta tuommonen 60 - 70 euroa noilla ominaisuuksilla varustetusta mittarista. Joku tietysti nostaa esille takuun ja huollon toiminnan kun tilataan tavaraa ulkomailta, mutta olen asiaa miettinyt ja siltikin tuo kiinnostaisi.

    • Nimetön

      Käypä katsomassa esim huuto.net:stä hakusanalla "Polas" tai "Sykemittari".

      Sieltä itse olen ostanut kaksi mittaria, joista molemmat kunnoltaan kuin uusia, takuu voimassa, mutta hinnaltaan huomattavasti halvempia.

      • Nimetön

        Siis tietysti Polar hakusanana ;-)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin

      Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.
      Maailman menoa
      648
      7948
    2. Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun

      Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä
      Maailman menoa
      466
      2234
    3. Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi

      Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl
      Kotimaiset julkkisjuorut
      229
      2135
    4. Poliisi otti Stefun kiinni!

      Seiska tietää kertoa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      144
      1703
    5. Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?

      Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka
      Viihde ja kulttuuri
      51
      1230
    6. Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!

      Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      25
      1223
    7. Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta

      Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule
      Kotimaiset julkkisjuorut
      99
      1104
    8. Ootko onnellinen kun ei tarvitse

      nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.
      Ikävä
      65
      836
    9. Steppuli veressä

      Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      58
      753
    10. Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä

      Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill
      Suhteet
      7
      732
    Aihe