aupairista tietoa

Apuatarviva

En tiiä tuleeko oikeeseen paikkaan,mutta siltikin.
Oon 17v tyttö, ja mulla on lähihoitaja pääsykokeet nyt keväällä.Itse olisin halunnut sisustussuunnittelijaksi, mutta muut työnsi koko ajan vaan lähihoitajaksi ja halusi että sinne meen, muu ei kelvannut. Nyt on alkanut ahistaa. 3 vuotta alaa, mihin mut on pakotettu, tai ei pakotettu mutta työnnetty. Mietin vaihtoehtoa että käyn pääsykokeissa, mutta samaan aikaa etsin aupair paikkaa. Ja jos saan paikan niin en hyväksy koulu paikkaa. Mutta aupair paikka epäilyttää koska en osaa engantia kunnolla, päättötoikkarissa oli 6. Päärjäänkö huonolla sönkötys englannilla?

Ja miten voin saada paikan ja otetaanko 17v. Ja ruukaako perheissä olla monta lasta?

Voisitteko kertoa omia kokemuksia ja vinkkejä ja mitä vaan asiaan liittyvää, ja asian vierestäkin? :)

2

195

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tsempit17vltä

      Ite oon 17-vuotias ja kesällä lähdössä Ruotsiin au pairiksi. Eli ikä käy luultavasti kunhan kokemusta ym löytyy. Tai siis näillä itse tein vaikutuksen perheisiin Voihan tapauksessasi olla suomalainen perhe mahdollnen jos englanti ei luonnista ja ainahan sitä kieltä oppii!

    • Vissisti joo

      Ja joku vielä tosissaan väittää etteikö tyttöjä hyysättäisi au pair -paikkoja jaettaessa...:D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      109
      2240
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      66
      853
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      825
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      806
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      531
      749
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      75
      674
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      650
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      600
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe