mitä pitäisi ajatella?

sluta

olemme avopari ( ikäeroa 15v ), oltu yhdessä n.3v ja kummallakin on lapsia entisistä liitoista, ei siis olla mitään teinejä enään :) Muutimme saman katon alle tässä taannoin, ja arki sujuu hyvin. Eilen tuli sitten keskustelua mieheni kanssa meidän työpaikan saunaillasta. Mieheni tokasi, ettei hän pidä siittä että kuljen kylillä ja baareissa ilman häntä :O Olin äimänkäkenä, eihän siellä muutkaan vaimot miehiä matkaan ole ottamassa, pyysi perumaan osaltani iltamat. En siis todellakaan ole mikään baareissa kulkija, muuan hullun kerran tulee käytyä vuodessa, työ ja perhe vie ajan. Viimeksi kun mieheni kanssa oltiin iltaa istumassa ystävä pariskunnan kanssa, huomasin kyllä jotain...mieheni ei pystynyt keskustelemaan kenenkään kanssa, vaan vahti minun liikkeitä kuin haukka konsanaan. Tanssilattiallakin kun olin, mieheni istui ihan lavan viereen, jättäen muun seurueen toiseen pöytään. Ystävämme ihmettelivät kovin tätä käytöstä, kuten minäkin. Kun kysyin seuraavana päivänä , mikä tämä homma oikein on..vastaus oli murahtelua ja ku muut ukot pörrää ympärillä, hän ei hyväksy. Luottoa ei siis oo vähääkään näemmä. Ja lenkillä käynnit...luoja mikä henkireikä minulle, miehelle rasite. Ikinähän ei voi tietää, keneen törmään lenkkipolulla, ja jätän hänet. Onko tämä sitä kuuluisaa narsismia vai mitä helvettiä tämä on??? Mies muuttui hetkessä ihan muuksi mitä tunsin :( Vaikuttaako ikäero vai mikä???

5

305

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Navarsvann

      -Mustasukkaisuus
      -Huono itsetunto
      -Ehkä iän lisääntyminen - herännyt tajuamaan että vuosia tulee. Ei enää olla niin salskeita ritareita.
      Eräänlainen keski-iän kriisi?

      Tilanne on raskas, tiedän. itse en siedä yhtään sairasta mustasukkaisuutta.

      • mustasukkaisuus

        Et tuntenutkaan miestäsi. Mies näyttää nyt todellisen luonteensa,tuo on vasta alkua.
        Hän on sairaaloisen mustasukkainen,omistushaluinen.
        Alkuhuumassa kuvittelee että se ihastumista.
        Itselläni ollut samanlaista. Kuvaan tuli myöhemmin fyysinen väkivalta.
        Mies tuli työpaikalleni kyttäämään,kenen kanssa siellä olen.
        Lopputulos oli että vaihdoin lukot oveen. Hän ei onneksi ollut kirjoilla.
        Vielä kesti puhelinterrori ym.
        Sitten se loppui. Mies muutti eri paikkakunnalle. Oli se helpotus.
        Eli, jos sun kohdalla tuo kyttääminen jatkuu ja ystäviä ei saa tavata,harkitse vakavasti eroa. Mies ei muutu


    • Kommentti Keijo

      Jos miehes on yht'äkkiä muuttunut tuollaiseks niin taitaa sillä itsellä olla toinen nainen(tai ollut) ja hyökkäys on tunnetusti paras puolustus. Tuolla möykkäämisellä ja vahtimisella se yrittää oikeuttaa itselleen omat väärät tekonsa.

    • ollaan erilaisii

      Ilmoittaisin sinuna että tuollaista vahtimista en siedä. Joko mies päättää olla sujut itsensä kanssa ja tässä suhteessa ilman mustasukkaisuuksia tai sitten se on kantapäät vastakkain.

      Minunkin 13 vuotta vanhempi mieheni suhteemme alkuvaiheessa osoitti joitain tuollaisia merkkejä. En aio muuttua enkä aio koskaan tulla kenenkään miehen kainaloiseksi kanaksi, ja kerroin sen miehelle. Jos en kelpaa tällaisena niin sitten en kelpaa, hyvästi.

      En ole muuttunut. Mies on nyt 10 vuotta myöhemmin edelleen rinnallani, ja ilmeisesti hyväksyy minut tällaisena, koska ei enää nillitä.

      Minusta lapsellista heti hakea sitä "narsisti" -sanaa. Kaikki nyt eivät vaan sovi yhteen, ja ei se mitään narsismia ole.

    • Ider

      Kuulostaa enemmän sairaalloiselta mustasukkaisuudelta kuin narsismilta. Tuollaiselle kontrolloivalle käytökselle ei kannata antaa yhtään siimaa, vaan heti alkuun ilmoittaa että se ei käy. Käyt työpaikan iltamissa, lenkillä ja tyttöjen kanssa iltaa istumassa ihan kuin ennenkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      152
      14486
    2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      40
      8326
    3. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      48
      6082
    4. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      170
      5685
    5. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      312
      4447
    6. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      69
      4327
    7. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      58
      4080
    8. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      26
      3975
    9. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      115
      3730
    10. Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta

      Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan
      Maailman menoa
      69
      2713
    Aihe