Maapalloko ainutkertainen elämän kehto?

17

148

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Elämää on siellä, minne Jumala on elämän määrännyt olemaan. Se ei millään tavalla riipu siitä onko siellä vettä vai ei.
      Voit kaataa ämpärin täyteen vettä ja seurata sitä vaikka vuoden ajan. Se ei muutu elämäksi. Tosin ämpärin ulkopuolelta sinne voi tulla ötököitä.

      • Niihän se ihmislajin yhden kansantaruston tulkinnan mukaan on. Emminä missääntapauksessa kiistä. Kyyseessä kuitnekin on reaalimaailmaa käsittelevä asia, ihmisen maailmankuvan jatkuva muuttuminen, siitähän ei ole montaa sataa vuotta kun uskonnolliset piirit olivat kauhuissaan ajatuksesta että maapallo ei olisikkaan kaiken keskipiste. Nyt asenne on sinänsä muuttunut, kuten jaakopbin viestistäkin voimme havaita, huomattavasti välinpitämättömään suuntaan, sillä hän sanoo suoraan että oli mitä oli, GDI. Ei minkäänlaista kannanottoa että mistä ET löytyy ja miten.vaikka hänen mielikuvituskaverinsa onkin tehnyty kaiken mutta suuressa salamyhkäisyydessään ei paljasta tekosiaan.


      • böööööh
        ravenlored kirjoitti:

        Niihän se ihmislajin yhden kansantaruston tulkinnan mukaan on. Emminä missääntapauksessa kiistä. Kyyseessä kuitnekin on reaalimaailmaa käsittelevä asia, ihmisen maailmankuvan jatkuva muuttuminen, siitähän ei ole montaa sataa vuotta kun uskonnolliset piirit olivat kauhuissaan ajatuksesta että maapallo ei olisikkaan kaiken keskipiste. Nyt asenne on sinänsä muuttunut, kuten jaakopbin viestistäkin voimme havaita, huomattavasti välinpitämättömään suuntaan, sillä hän sanoo suoraan että oli mitä oli, GDI. Ei minkäänlaista kannanottoa että mistä ET löytyy ja miten.vaikka hänen mielikuvituskaverinsa onkin tehnyty kaiken mutta suuressa salamyhkäisyydessään ei paljasta tekosiaan.

        "...kun uskonnolliset piirit olivat kauhuissaan..."
        Raamattu:
        "12. Sillä meillä ei ole taistelu verta ja lihaa vastaan, vaan hallituksia vastaan, valtoja vastaan, tässä pimeydessä hallitsevia maailmanvaltiaita vastaan, pahuuden henkiolentoja vastaan taivaan avaruuksissa.

        Ateistisissa piireissä kiistellään samoista asioista.


      • böööööh kirjoitti:

        "...kun uskonnolliset piirit olivat kauhuissaan..."
        Raamattu:
        "12. Sillä meillä ei ole taistelu verta ja lihaa vastaan, vaan hallituksia vastaan, valtoja vastaan, tässä pimeydessä hallitsevia maailmanvaltiaita vastaan, pahuuden henkiolentoja vastaan taivaan avaruuksissa.

        Ateistisissa piireissä kiistellään samoista asioista.

        Jos vertailemme lyhyesti asiaankuuluvia ilmiöitä, huomaamme, että uskonto näyttelee keskeistä osaa pohdittaessa järjestelmän ulkopuolelle jääneitä epäonnistuneita prosesseja. On hyvin vaikea johdatella asioita siten, että uskonto antaa mahdollisuuden parantaa runsain määrin esiintyvää suurpiirteisyyttä sekä rauhattomuutta.


      • Pakstori.
        ravenlored kirjoitti:

        Niihän se ihmislajin yhden kansantaruston tulkinnan mukaan on. Emminä missääntapauksessa kiistä. Kyyseessä kuitnekin on reaalimaailmaa käsittelevä asia, ihmisen maailmankuvan jatkuva muuttuminen, siitähän ei ole montaa sataa vuotta kun uskonnolliset piirit olivat kauhuissaan ajatuksesta että maapallo ei olisikkaan kaiken keskipiste. Nyt asenne on sinänsä muuttunut, kuten jaakopbin viestistäkin voimme havaita, huomattavasti välinpitämättömään suuntaan, sillä hän sanoo suoraan että oli mitä oli, GDI. Ei minkäänlaista kannanottoa että mistä ET löytyy ja miten.vaikka hänen mielikuvituskaverinsa onkin tehnyty kaiken mutta suuressa salamyhkäisyydessään ei paljasta tekosiaan.

        Et sinäkään tiedä, mistä henki sanoineen virtaa päähäsi... Onko se kaikki vain aivojen prosessi, aisiten kautta kerättyä tietoisuutta, jossa osa sanoista putoaa pois, tai tulee päähäsi sen mukaan mitä olet kieltänyt ja mitä myöntänyt... Jokaisessa ihmisessä vaikuttaa Jonkun Jumalolennon henki. Jos se on ateistien Jumala, se kieltää olemassaolonsa siksi, että se on silloin samaistuneena ensimmäiseen luomistyöhönsä tilavuuteen, sen tyhjyyteen. Ei tilavuudella ole massaa, ei sitä ole silleen olemassa, että sen paino voitaisiin mitata, mutta sekin on olemassa siinä mielessä, että jokainen tilavuus on tietyn kokoinen, se mitä tilavuuden ulkopuolella on, niin jotain kaaosta ehkä, mutta kaikki tyhjä, puhdas tilavuus on täytynyt maailmankaikkeuteen laskea.


    • Ja nyt löytyi ensimmäinen Maan kokoinen elinkelpoinen planeetta:

      http://yle.fi/uutiset/nasa_ensimmainen_maan_kokoinen_elinkelpoinen_planeetta_loytynyt/7197165

      – Voimme nyt sanoa, että muita mahdollisesti elinkelpoisia maailmoita, Maan kanssa saman kokoisia, voi olla olemassa. Se ei ole enää tieteiskirjallisuuden todellisuutta, sanoi avaruudesta älyllistä elämää etsivän Seti-instituutin tutkija Elisa Quintana.

      – On aivan kreationismin mukaista että planeetalla saattaa olla elämää tai sitten siellä ei ole elämää, lausui haastatteluun tavoittamani kreationistisen astronomian ja -logian professori Jacob Clown.

      • tieteenharrastaja

        Ettei taas mopo karkaisi:

        ""Vaikka planeetta olisi fysikaalisilta ominaisuuksiltaan täsmälleen samanlainen kuin Maa, emme vielä tiedä, voisiko sen pinnalla vallitsevissa olosuhteissa syntyä elämää", päättää Ford."

        Emmekä vielä tiedä, onko edes ihan kaltainen. Mahdollisuus on toki vahvistunut.


    • böööööh

      Kannattaisi ensin tietää mitä elämä on ennen kuin keskustelee koko asiasta.

    • bgfvgfdfvvfd

      Raamatun mukaan tähdet ovat olemassa, jotta maapallolla ihmiset voisivat mitata aikaa. Galakseista tämä väitetysti kaikkitietävän olennon sanelema kirja ei kerro mitään. Itse asiassa siinä kirjassa ei ole mitään, mitä tuhansia vuosia sitten eläneet ihmiset eivät ole itse sepittäneet.

      • böööööh

        Raamattu on pelastus sanoma ihmisille, ei mikään tietokirja.


      • böööööh kirjoitti:

        Raamattu on pelastus sanoma ihmisille, ei mikään tietokirja.

        > Raamattu on pelastus sanoma ihmisille, ei mikään tietokirja. <

        Palstan johtaviin kreationisteihin kuuluva Jaakob on tuosta eri mieltä. Teitä on tällä palstalla enintään kymmenkunta ja silti teillä on muhevia oppiriitoja.


    • huijahuija

      Uutiset ovat uutisia ja tällaiset huuhaauutiset on suunnattu herkkäuskoisille evokeille.

    • T 7

      Kumpi ehtii ensin Jeesus vai ET.

      Veikkaisin että ET. Jossain vaiheessa Avaruusteleskoopit havaitsevat eksoplaneetan spektristä maan elämälle tyypilliset aineet. Kuten vaikka happea ja metaania tms. Aikaahan siihen menee, mutta teleskooppien kehittyessä se on vääjäämätön lopputulos.

      Mitä silloin kristityt kreationistit sanovat ? Avaruusteleskooppi on paholaisen hallussa, valon spektristä ei voi päätellä mitään vai että Jumala loi sinne elämää ja tämän voi päätellä Raamatusta ? Kannattaa muuten uskovat valmistautua tähän. Koska tämä tulee tapahtumaan tosin kuin ihmisen pojan päivä.

      Ja vielä herkullisempi skenaario. Havaitaan suoraan radiosignaali toiselta älykkäältä elämänmuodolta. Tosin tähän en usko kyllä itsekkään. Ihan hauska ajatella silti mitä kretut sanoisivat. "Tämä on vain neutronitähden lähettämä gammapurkaus joka tulkitaan väärin" "Tämä on huijausta" " Tämä on Raamatun mukainen ilmoitus maailmanlopusta"

    • Fiksu kreationisti

      Ei tietenkään ole, höpsö. Jumala on luonut maailmankaikkeuteensa lukuisia planeettoja joille on myös luonut elämää.

      Raaamtussahan tämäkin asia on hyvin jo aikoja sitten dokumentoitu. Abrahamnhan tapasi muinoin Saalemin kuninkaana toimineen Melkisedekin. joka siunasi hänet. Niinkuin Krishnakin, Melkisedek oli toiselta puolelta maailmankaikkeutta maapallolle hallitsemaan tullut jumalakuningas. Näitä muinaisia syntiinlankeamattomasta ihmissuvusta peräisin olevia jumalakuninkaita ilmestyikin runsaasti tulvan jälkeen, ja he ottivat vaimoikseen ihmisten tyttäriä, jotka sitten synnyttivät heille jättiläisiä.

    • Aukino

      Joo, kyllä elämää muualla on, ja varmasti ihan samanlaista kuin täällä. Vaan ettäpä jopa 99/100 tähdistä olisi elämälle kelvottomia Galaksissamme? Sitä en usko.

      • Pakstori.

        Eenokin kirja kertoo, että juuri kun ihmiskunta oli syntynyt, muut avaruuden "jumalat", jumalien pojat enkelit kiinnostuivat ihmisten tyttäristä, ja ottivat näistä vaimoikseen keitä halusivat.... He myös näiden virallisille ihmismiehille, opettivat kaiken avaruuden tiedot metallien valmistamisesta ja biologiasta. Kuitenkin Eenokin kirja kertoo, että heidän hallitsijajumalansa kirosi heidät, nuo "Vartija-Enkelit" ja pudotti heidät kymmenennestä taivaasta viidenteen, koska heidän takiaan maa tuli vain täyteen kaikkea pahaa. Se ei olisi ollut pahaa, jos ihmiset olisivat sen itse saaneet kaiken pikkuhiljaa itse oppia, mutta kaikki tuli kerralla ja liian nopeasti.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

      Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
      Maailman menoa
      432
      3173
    2. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      0
      2300
    3. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      112
      2251
    4. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      2
      2055
    5. Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen

      Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten
      Suomalaiset julkkikset
      18
      1964
    6. 177
      1953
    7. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      111
      1694
    8. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

      Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
      Kaste
      459
      1318
    9. Olen varattu

      Kihloissa ja menemme naimisiin. Anteeksi💔
      Ikävä
      149
      1280
    10. Vastuunkantoa

      Nyt kun Ähtäri on historiansa pahimmassa kriisissä, päättäjä luikkii perunakellariin: "Eronpyyntö kaupunginvaltuuston pu
      Ähtäri
      55
      1180
    Aihe