MinunLaihdutus

MinunLaihdutus 2014

Huomenna aloitan: 168cm, 76kg. Ennen painoin 58kg. Tavoite aluksi 62kg. Ennen olin onnellinen, nyt en. Haluan keskittyä kolmeen lapseeni, en liikakiloihini. Päivitän tilannetta tänne itseni iloksi. Tervetuloa mukaan! Ruokavalio minulla vähähiilihydraattinen. Kuka lähtee mukaan?

15

292

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • onnellisuus?

      En kyllä tajua, miten onnellisuuttasi voi vähentää lievä ylipaino. Sinulla on kolme lasta ja jos kaikki muukin on hyvin?

      Aika rajusti sanottu, ettet ole onnellinen, kun nyt vähän enemmän painat. Mitä tarkoittaa "ennen"? Minäkin painoin ennen lapsia 52 kg. Olen saman pituinen kuin sinä. Lasten jälkeen 68 kg ja olen onnellisempi kuin sinkkuna.

      • MinunLaihdutus

        Olen maailman onnellisin kolmesta lapsestani! MUTTA, liikakilot häiritsevät jokapäiväistä elämää, koko ajan. Tällä hetkellä näytän siltä kuin odottaisin neljättä lastani. Vatsa näyttää olevan rv30. Haluan tehdä lasten kanssa kaikenlaista ilman että mietin läskejäni. Kesästä tulee aivan kaamea kun pitäisi mennä lasten kanssa uimaan, hiekkalaatikolla on vaikea istua leikkimässä lasten kanssa, kun ei saa hyvää istumaasentoa kun makkarat pursuaa. Haluan leipoa lasteni kanssa ilman ajatusta, että nyt ei voi leipoa kun pitäisi laihduttaa (laihana voi leipoa vaikja kerran viikossa). En halua lähteä lasteni kanssa mihinkää koska oma ulkomuoto hävettää. Tässä on syitä kerrakseen. Jonkun mielestä turhanpäiväisiä, minua ne vaivaa koko ajan. Jos voin tehdä asialle jotain ja olla sitä myöden onnellisempi (ja lapset onnellisempia) niin miksi en tekisi niin? Olen ikäni painanut 50jotain ja silloin elämä todellakin on helpompaa.


    • Niina21

      Minä olen mukana! Olen 21 -vuotias nainen, 170 cm ja 86 kg. Minulla on kuitenkin vahva urheilutausta ja käyn ahkerasti salilla. Käytän isoja painoja ja minulla on naiseksi normaalia enemmän lihaksia. Sen takia painoni ei ole minua hirveästi häirinnyt, mutta havahduin lihavuuteeni, kun selailin vanhoja kuvia. Muutama vuosi sitten aloitin GoFatGo -dieetin ja sen avulla laihduin huomattavasti. Otteeni alkoi kuitenkin lipsua, ja alkoholi sekä epäterveellinen ruoka alkoi maistua.

      Tiedän miten täytyy syödä ja mikä on terveellistä ja mikä ei. Söin aikaisemmin ehkä 3 kertaa päivässä, mutta suuria määriä. Aion nyt syödä 5 kertaa päivässä ja noudattaa sitä GoFatGo: n ruokavaliota, sillä koin sen hyväksi. Päättäväisyys kunniaan!

      Tsempataan toisiamme!

    • Tummasilmä

      Lähden mukaan. 165 senttiä ja 73 kiloa. Tavoite aluksi 62 kiloa. Vauhtina noin puoli kiloa viikossa.

      • MinunLaihdutus

        Hienoa että lähditte mukaan! Päivitetäänkö kuulumisia vähintään kerran viikossa? :) Pitää tutustua tuohon gfg ruokikseen enemmän!


      • MinunLaihdutus
        MinunLaihdutus kirjoitti:

        Hienoa että lähditte mukaan! Päivitetäänkö kuulumisia vähintään kerran viikossa? :) Pitää tutustua tuohon gfg ruokikseen enemmän!

        1.vko: -2,5kg.


    • Tummasilmä

      Välillä kiepsahti ylöspäin ja tänään paino sama kuin alussa eli 73,0.
      Täytyy opetella, miten pitää nälän loitolla alienergialla ihan käytännössä.

    • Hjördis86

      Vieläkö mahtuu mukaan? Olen 28-vuotias nainen. 160 cm pitkä ja paino tällä hetkellä n. 60 kiloa. Isoimmillani olin yli 65 kiloa eli ihan hyvin lähtenyt homma käyntiin. Vanhoja mittoja kanssa havittelen takaisin, tavoitteena 54 kiloa. Miinuskaloreilla menen viikot, mutta kerran viikossa syön enemmän jotta aineenvaihdunta pysyy käynnissä. Koitan harrastaa joka päivä kevyttä pyöräilyä noin tunnin verran.

      Tummasilmälle; ethän punnitse itseäsi liian usein? Ite hyppäsin vaa'alla aikasemmin joka päivä, ja masensi jos edellisenä päivänä oli lukema ollut vähemmän.

    • Hjördis86

      Onko kukaan enään mukana tässä ryhmässä?:) Ajattelin ehdottaa, että punnittaisi itsemme kerran viikossa ja päivittetäisi "tilastot" tänne.

      Lisäksi olen kehittänyt itselleni ns. palkinto taulukon, eli kun tietty paino on tavoitettu niin saan jonkun palkinnon:

      -Paino alle 62 kiloa (koska tuossa jumitti pitkään) : Kosmetologi - jonne olen muuten menossa nyt perjantaina:)

      - Paino alle 59 kiloa: Kampaaja

      -Paino alle 58 kiloa: Hieroja

      -Paino alle 57 kiloa: Better Bodys- jumppahousut

      Tässä nyt ainakin aluksi tavoitteet, katson sitten seuraavat kun viimenenkin tavoitettu:)

      Mutta olisi kiva kuulla muidenkin tavoitteista.

      • MinunLaihdutus2014

        Olen unohtanut kirjoittaa tänne!! :) Mukana olen edelleen! Olin kuumeessa ja mahataudissa vajaan viikon mutta nyt taas mukana! Päivitetään vain viikoittain kuulumiset, kiva saada sinut Hjördis86 mukaan!


      • MinunLaihdutus2014

        Ja hei itselläkin menneet viime kuurit pilalle kun olen käynyt liian usein vaaalla ja pettynyt. Eli nyt harvemmin punnitus, se yksi kerta viikossa. Palkinnot kuulostaa hjördis86 hyvältä, mietin omiani! Otan muuten nyt ensin välitavoitteeksi 67,5kg. Sen jälkeen uusi tavoite (takaisin sinne vanhaan lukemaan)!


    • Tummasilmä

      Tätä laihduttamista täytyy todellakin opetella. Yritän löytää sellaisen tason, että kevenen, mutta silti ei ole hirmuinen nälkä.
      Aamuun pitäisi keksiä joku proteiinijuttu, joka tuntuisi itsestäni kivalta. Pelkkä maito ei tuo kovasti proteiinia. Ehkä pitää ryhtyä tekemään ihan muuta kuin puuroa aamiaiseksi, ainakin joskus.

    • Hjördis86

      Kiva että ootte vielä mukana!

      Tummasilmä: koita laittaa puuroon proteiinijauhetta, esim. suklaa sopii hyvin. Toinen mitä oon käyttänyt, on sokeriton mehukeitto ja raejuusto. Kuulostaa pahalta mutta toimii:)

    • Hjördis86

      Huomenta!

      Pakko tuulettaa tänne, kävin tänään vaa'alla ja maaginen 60 kg raja rikottu, vaaka näytti 59,6 kg. JES!

    • Hjördis86

      Moikka! Muut tainnut hävitä matkasta jo?

      No mutta, jatkan silti tänne päivittelyjä:)

      Tänään kävin vaa'alla ja tulos oli 58,7!

      Hyvä minä:)

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      45
      4866
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      61
      2721
    3. Jenkkilahkojen kastekaava

      Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan
      Kaste
      139
      1074
    4. Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!

      Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin
      Kaste
      161
      1045
    5. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      71
      1044
    6. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      127
      1006
    7. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      72
      974
    8. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      188
      908
    9. Mitä ajatuksia miehet, jos..?

      Nainen on 40v eikä ole omia lapsia?
      Ikävä
      137
      875
    10. Se mies rakastaa minua

      Ja minä rakastan häntä. 😌
      Ikävä
      49
      874
    Aihe