työkokeilu - mitä kirjoitan hakemukseen?

neuvoja?

Eli sain tehtäväksi hakea työkokeilupaikkaa. En ole koskaan tehnyt tätä aiemmin eikä minulle juuri annettu neuvoja. Mitä pitäisi kirjoittaa hakemukseen?

11

7128

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • .......

      Siis käskettiinkö sun tehdä kirjallinen hakemus? Itse olen ihan vaan soittanut paikkaan ja kysynyt onko tarvetta harjoittelijalle, minkä jälkeen on sovittu haastattelu. Ikinä en oo mitään hakemuksia joutunut laittamaan.

    • chaos

      Työkokeilupaikkaa voi hakea periaatteessa samalla tavalla kuin työpaikkoja haetaan avoimella hakemuksella. Kirjallinen hakemus on hyvä ajatus, jos haet isoon yritykseen. Riippuu paljon minkä ikäinen olet, millaisella koulutus- ja työtaustalla ja asuinpaikasta, sekä ennen kaikkea kiinnostuksen kohteistasi. Pienellä paikkakunnalla voi kävellä sisään apteekkiin ja kysyä paikkaa, Helsingin keskusta-apteekissa sama ei onnistu. Lupa täytyy kuitenkin pyytää ylempää.

      Työkokeilu ei ole myöskään kaikille työnantajille tuttua, joten hakemuksessa kannattaa lyhyesti esitellä, että työkokeilu on harjoittelunomainen eikä työnantajalle tule palkkakuluja (Kela maksaa työttömyyskorvauksen harjoittelun ajalta, päälle tulee mahd. jotain korotuksia). Kerro, minkä pituista työkokeilua haet, mutta ilmoita myös, että kesto on sovittavissa (saa olla enint. 12 kk, mutta voi vaihdella tehtävän tarpeiden mukaan).

      Kerro hakemuksessa, miksi haet yritykseen ja tiettyyn tehtävään työkokeiluun. Mitä tarkemmin osaat eritellä omat kiinnostuskohteet, sitä helpompi yrityksen on miettiä, olisiko heillä tarjota sinulle sopivaa hommaa.

    • Työtön12345

      Löytyisiköhän jostain hakemusmallia..?

    • mieti_vielä

      Ihanko oikeasti olet myymässä itsesi 9 euron kulukorvauksella täyspäiväiseen työhön?
      Hyvin harva näistä kokeiluista oikeasti työllistyy oikealla palkalla töihin, vaikka kokeilun alussa niin lupaillaan. Kun aikasi kokeilussa taikka harjoittelussa on täynnä, sinä saat mennä ja tilallesi otetaan uusi höynäytettävä.
      Näin saadaan Suomi nousuun. Oikein tuottavuus loikkaa pukkaa.

      • Työtön12345

        Ei ole vaihtoehtoja :(.


      • 2_viikkoa_riittää

        Ole rehellinen. Oma itsesi.
        Jos kuitenkin sattuisi tuuri käymään ja saisit pidemmänkin pestin, oikean työn, et kuitenkaan jaksa, etkä pysty vetämään ja pitämään roolia yllä - ainakaan loputtomiin. Muun kuin itsensä esittäminen käy todella raskaaksi.
        Muista, työkokeilu voi olla ihan vaan vaikka kahdenkin viikon mittainen. Kuukausi on jo pitkä aika. Kyllä tuossa ajassa sinä näet mitä tarjottu työ on. Pystyt näyttämään työnantajalle mitä osaat ja mihin pysytyt. Työnantaja saa sinusta käsityksen ihan hyvin parissa viikossa.
        Se on koeaika, minä aikana perehdytään uusiin töihin ja tehtäviin. Koeajalta maksetaan palkkaa.
        Ihmisen roikuttaminen työkokeilussa kuukausikaupalla on pelkkää hyväksikäyttöä. Mitään perustetta 6 kk työkokeiluun ei ole olemassa siis muuta kuin työnantajan hyväksikäyttö. Jos sinusta ei ole kuin riesaa ja haittaa, ei työnantaja sinua katsele edes ilmaiseksi 6 kuukautta. Kyllä työnantaja sinua hyötymismielessä muka tarkkailee ja arvioi työkykyäsi.
        Työkkäristä kyllä mielellään kirjoitetaan usean kuukauden työkokeilusopimuksia. Siivoavat tuolla tilastoja ja nostavat omia tehokkuuslukujaan.


      • työstä_aina_palkkaa

        Työkokeilut ovat täysin turhia. Koeaika on tarkoitettu työntekijän ja työnantajan väliseen tutustumiseen.
        Työkokeilu on vain tapa nöyryyttää heikommassa asemassa olevaa työtöntä.


    • MiksiKokeiluun

      Miksi sinun käskettiin hakea työkokeilupaikkaa? Voiko sellaiseen määrätä?
      Tiedän, että terveydellisistä syistä voi mennä työkokeiluun, esim kaveri, jolla on ollut käden kanssa ongelmia, oli kokeilemassa parissakin paikassa sitä, millasta työtä kädellä voi tehdä, mitä se kestää ja mitä ei kestä.

      • Anonyymi

        Työkokeilu on hyvä juttu myös silloin, kun miettii ammattiin kouluttautumista. Pääsee kokeilemaan Sopiiko jokin kiinnostava ala itselle vai ei.


    • työkkäri_kokeilemaan

      Käske se työkkärin täti kokeilemaan sitä hommaa puolestasi. Pyydä sitten kertomaan kokemuksesta puolen vuoden päästä.
      Kovasti kerryttäisi ammattiosaamista ja pätevyyttä työkkärin tädin hommaan käydä kokeilemessa viikon kerran kuussa eri hommia, mitä nyt milloinkin.

    • tietoateille

      täällä annetaan sinänsä väärää tietoa paikasta koska työkokeilun nimellä voi olla myös ammatillisen kuntoutuksen paikka. ja silloin siitä maksetaan kuntoutusrahaa ja paikka yleensä se sellainen , pyritään että aInakin sijaisuuksia pyrkisi saamaan...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      140
      1021
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      117
      1007
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      755
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      213
      738
    5. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      62
      688
    6. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      25
      686
    7. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      135
      676
    8. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      57
      612
    9. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      38
      578
    10. En osaa kirjoittaa sulle edes anteeksipyyntöä

      Koska en tiedä miten voit. Olen hieman kauhuissani ja järkyttynyt, jos olen sinua ahdistanut. Tunteiden prosessointi o
      Ikävä
      29
      522
    Aihe