Myöhästynyt lopputili

Irmelin

Olin työsuhteessa erään kunnan kanssa. En kuulu mihinkään liittoon. Irtisanouduin 21.3. sähköpostitse. Ilmoitin kunnan koordinaattorille sekä palkanlaskijafirmaan. Viimeinen työpäiväni oli 4.4. Olin sairauslomalla 7.11.-21.4.2014, mutta irtisanouduin siis saikun aikana. Normaali palkanmaksu tapahtui kuukauden 15.päivä. Odotin lomakorvauksiani, joita ei tullut ennen kuin 16.4. lähdin kysymään asiaa. Kysymys oli kunnan koordinaattorin töppäyksestä, ei ollut tehnyt jotain virallista ilmoitusta palkanlaskijalle, joka ei voinut toimia ennen tätä ilmoitusta. Sain lomakorvaukset 17.4.

Nyt kunnasta ollaan maksamassa minulle kahden päivän odotusajan palkka viivästyskorkoineen. Tutkin hieman työpaikkalakisivuja netissä. Olisinkohan kuitenkin oikeutettu kuuden päivän odotusajan palkkaan? Odotin siis 13 päivää lomakorvauksiani, jos niiden olisi pitänyt tulla heti 4.4.

Miten tää ihan laillisesti menee? Onko kenelläkään antaa mitään vinkkiä asiasta?
Minä tein kaiken aivan täsmällisesti lakien ja ohjeiden mukaan.

1

198

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lookke

      Ensimmäiseksi sun pitäisi lukea työsopimuksesi. Jos se on tehty kunnissa yleisesti käytetylle lomakkeelle, niin siinä olet sopinut, että työsuhteen päättyessä palkka ja muut tällöin erääntyvät erät maksetaan kunnan/kuntayhtymän normaaleina palkanmaksupäivinä samoin kuin työsuhteen kestäessä eikä siis välittömästi työsuhteen päättyessä. Elikkä sun kohdalla se voi hyvinkin olla juurikin 15.4. Silloinhan viivätystä tuli vain kaksi päivää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      383
      5704
    2. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      15
      1682
    3. Onko kaivatullasi ruuvit löysällä

      eli himmeä pääkoppa? 🪚
      Ikävä
      106
      971
    4. Moraaliköyhä S-ryhmä

      S-ryhmä on kehystänyt Israel-boikottipäätöksen “ihmisoikeuslinjaukseksi”, mutta toteutus paljastaa sen onttouden: valiko
      Tampere
      95
      864
    5. Miltä se tuntui

      Miltä se tuntui, kun ymmärsit minun ikävöineen sinua?
      Ikävä
      78
      851
    6. Minkä biisin omisit sun kaivatulle?

      Pieni perustelu olisi kiva. ❤️
      Ikävä
      50
      842
    7. Asentajako putosi radiomastosta

      https://www.is.fi/tampereen-seutu/art-2000011707236.html Ihminen on kuollut pudottuaan radiomastosta Tampereen Teiskoss
      Tampere
      44
      832
    8. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimaisin ihminen jonka olet ikinä tavannut?
      Ikävä
      41
      823
    9. Haikeaa miten kaikki meni

      Ei ole rohkeutta enää nähdä. Koska pelkään, että haavat aukeaa. Ikävä on silti, vaikka en vastannut...tiedät mihin.
      Ikävä
      56
      817
    10. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      129
      815
    Aihe