Maamme-laulu

Ori-Jaakko

Mistähän tämä Maamme-laulun esittäminen melkein joka urheilutapahtuman yhteydessä on saanut alkunsa? Tulee erittäin vaivautunut olo, kun joku paikallinen lauluvirtuoosi sen esittää pienemmissäkin urheilutapahtumissa kuten pesäpallo- tai jääkiekko-ottelujen alussa. Eri maiden väliset maaottelut, olympialaiset jne. ovat ehkä jo sopivampia tilaisuuksia sen esittämiseen, vaikka niissäkin sen voisi jättää esittämättä, onhan kyse vain urheilusta.

1

114

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • spaceri

      Luultavasti perinne on saanut alkunsa usasta, ainakin nhl:ssä se on ollut tapana jo pitkään. Kiekkoa pelataan kahdessa maassa. Lisäksi usa on hyvin hajanainen valtio, ehkä halutaan pitää yhtenäisyyttä yllä kaikin konstein.
      En tiennyt että suomessa jo pesäpallossakin näin tehdään. Olin luullut että se liittyy tähän pömpöösiurheiluun, eli jääkiekkoon enemmän.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Korjaa toki jos...

      Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä
      Ikävä
      32
      3857
    2. Mitä aiot sanoa, kun ja jos tapaatte seuraavan kerran?

      Oletko päättänyt etukäteen?
      Ikävä
      143
      1619
    3. Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu
      Suomalaiset julkkikset
      11
      1491
    4. Mies muistatko kun näit

      Mut ensimmäisen kerran? Missä se oli? Hyvää yötä.
      Ikävä
      75
      1142
    5. Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa

      Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu
      Ikävä
      193
      1111
    6. Koetko sä mitään

      Syyllisyyden tunteita siitä mitä teit mulle?
      Ikävä
      58
      1061
    7. olet kaiken rakkauden arvoinen

      Olisinpa kertonut kuinka rakastuin sinuun. Kuinka hyvältä tunnuit siinä lähelläni, kunpa en olisi väistänyt vastapäätyy
      Ikävä
      26
      1017
    8. Olisi kiva

      Tietää, mitä oikein ajattelet minusta tai meistä? Mitä meidän välillä on? Salattua tykkäämistä, halua, himoa? Onhan tämä
      Ikävä
      38
      991
    9. Mikä koirarotu muistuttaa kaivattuasi eniten?

      Koirien piirteet muistuttavat usein ihmisten ja omistajiensa piirteitä.
      Ikävä
      67
      950
    10. Oot mun koko maailma

      Ei ole koskaan ollut ketään, joka olisi niin täydellinen minulle kuin sinä mies ❤️ Ikävöin sua🥹
      Ikävä
      78
      925
    Aihe